Ako vybrať správny hrebeň na každý typ vlasov

Česanie pomáha dodať účesu správny tvar. Pravidelné česanie zabraňuje zamotaniu vlasov a prospieva k ich pevnosti a zdraviu. Pre rôzne druhy vlasov nie je vhodný každý hrebeň. Vyberať môžete zo širokej ponuky modelov v rôznych tvaroch. Hrebene sú vhodné najmä pre krátke vlasy a na tupírovanie. Na rozčesávanie dlhých vlasov sú vhodnejšie kefy.

V nasledujúcom návode vám poradíme, ako si vybrať hrebeň, ktorý bude vyhovovať vášmu typu vlasov a účelu, na ktorý ho budete používať. Dozviete sa tiež niečo nové o materiáloch, z ktorých sa vyrábajú hrebene a kefy na vlasy. A nezabudli sme ani na hrebene pre deti.

vyberomat sk comb
vyberomat sk comb

Typy hrebeňov

Hrebene využijete najmä na kratšie vlasy. Pri rozčesávaní dlhých vlasov nie sú veľmi efektívne. Hrebene delíme na:

Hrebene so širokými zubmi

Hrebeň so širokými zubmi využijete na rozčesanie krátkych a čiastočné rozčesanie zamotaných dlhých vlasov pred tým, ako použijete kefu. Zíde sa vám tiež pri nanášaní vlasovej masky. Česaním nanesiete masku po celej ich dĺžke.

Tenké hrebene

Tenké hrebene majú rovnomerne nahusto umiestnené zúbky. Využijete ich pri úprave krátkych a redších vlasov. Vhodné sú aj na rozčesávanie kratších vlasov po umytí. Sú menšie a preto vhodné do kabelky.

Kombinované hrebene

Kombinované hrebene majú spravidla do polovice šírky hustejšie a od polovice redšie zuby. Takýto hrebeň využijete na vytvorenie účesu. Používajú ho tiež kaderníci pri strihaní a farbení vlasov.

Hrebeň so širokými medzerami medzi zubami

Tento typ nájdete aj pod názvom hrebeň s niekoľkými zubami. Jedná sa o hrebeň s extra veľkými medzerami medzi zubami. Využijete ho pri česaní kučeravých vlasov.

Hrebene pre deti

Jemné detské vlásky potrebujú hustý hrebeň alebo kefu s jemnými štetinkami.

Detská kefa na vlasy — kefa je vhodná pre novorodencov s kratšími vláskami. Má jemné štetinky, ktoré sú šetrené k jemnej detskej pokožke. Vlasy dôkladne prečeše a zároveň vymasíruje pokožku hlavy.

Detský hrebeň — ak má vaše dieťa dlhšie vlásky, zvoľte detský hrebeň s hustými zubami. Vlasy tak dôkladne prečešete.

Tupírovacie hrebene

Tupírovacie hrebene majú hustejšie zuby. Vďaka úzkemu priestoru medzi nimi môžete účes natupírovať, čím dodáte účesu objem. Úzkou špičkou hrebeňa si pri tupírovaní oddeľujete jednotlivé pramienky.

Hrebene na vši

V rodinách s menšími deťmi sa môžete stretnúť s nutnosťou kúpiť špeciálny hrebeň na vši. Tento hrebeň má extra husto umiestnené tenké zúbky, vďaka ktorým je možné vši z vlasov vyčesať. Kvôli hustote zubov je vhodné vlasy najskôr dôkladne rozčesať bežným hrebeňom, potom začať s vyčesávaním. Po použití hrebeňa je dôležité vydezinfikovať ho v horúcej vode s teplotou minimálne 60 °C.

vyberomat sk comb
vyberomat sk comb

Typy kief na vlasy

Okrem hrebeňov nájdete na trhu kefy na vlasy pre všetkých, ktorí majú dlhé vlasy. Aj kefy sa vyznačujú rôznymi vlastnosťami.

Ploché kefy na vlasy

Ploché kefy využijete na rozčesanie a uhladenie dlhých vlasov. Využijete ich aj vtedy, ak máte kratšie, ale husté vlasy. Ploché kefy pomáhajú vyrovnať a uhladiť vlasy aj pri fénovaní. Majú pružnú podušku, v ktorej sú umiestnené štetiny. Pružná poduška pomáha prirodzene kopírovať ťah kefy po vlasoch a zmierniť tlak na pokožku.

Ploché kefy sa vyrábajú v obdĺžnikovom alebo oválnom tvare. Kúpite ich v dvoch veľkostiach. Menšie ploché kefy sú skladnejšie a vhodné na časté cestovanie. Na domáce použitie sú lepšie väčšie kefy, ktoré umožňujú dôkladnejšie a šetrnejšie rozčesanie.

Guľaté kefy

Guľaté kefy sa používajú na vytvarovanie účesu. S ich pomocou získa váš účes objem. Na rozčesávanie nie sú vhodné. Guľatou kefou môžete vytvoriť vlny alebo nimi vlasy vyrovnať. Pri výbere vezmite do úvahy dĺžku vašich vlasov. Na dlhé vlasy vyberajte guľatú kefu s väčším priemerom a naopak.

Guľaté kefy sa vyrábajú z viacerých druhov materiálov, ktoré určujú ich vlastnosti. Najmenej vhodné sú kefy s plastovým jadrom, pretože plast nedokáže absorbovať teplo. Aby vám guľatá kefa pomohla vytvarovať vlasy do požadovaného tvaru, vhodnejšími materiálmi sú hliník alebo keramika. Oboje výborne prijíma a odovzdáva teplo. Výhodou keramiky je, že pôsobí aj proti tvoreniu statickej elektriny a krepovateniu vlasov. Na druhej strane je však menej odolná voči zlomeniu pri páde kefy.

Tunelové kefy

Tento typ je určený na vysúšanie vlasov. Medzi štetinami na kefe sú vytvorené dlhé tunely, ktoré vytvárajú priestor pre prúdenie horúceho vzduchu. Vlasy sa okrem rýchlejšieho vysušenia nezamotávajú. Tunelové kefy môžu byť ploché alebo guľaté.

Tangle Teezer

Ak máte problém s rozčesaním vlasov, vyskúšajte Tangle Teezer. Vďaka dômyselnému dizajnu a špeciálnym štetinám rozčešete vlasy bezbolestne. Štetiny pri rozčesávaní navyše jemne masírujú pokožku hlavy. Tangle Teezer je vhodný pre všetky typy vlasov a na česanie za sucha aj za mokra.

vyberomat sk comb
vyberomat sk comb

Vlastnosti materiálov

Materiál hrebeňa

Pri výrobe hrebeňov sa používajú tri druhy materiálov – plast, kov a drevo.

Plast

Plast je vhodný na česanie a tiež úpravu účesu. Dobre sa udržiava a čistí. Nevýhodou je jeho lámavosť.

Kov

Kov sa vyznačuje vysokou odolnosťou. Nájdete ho najčastejšie na rúčke hrebeňa na tupírovanie. Na zuby hrebeňa nie je vhodný, pretože by vlasy počas rozčesávania poškodil.

Drevo

Drevo je vhodným materiálom najmä na hrebene so širokými medzerami medzi zubmi. Nevýhodou je však náročnejšie umývanie a dezinfekcia.

Materiál na kefy na vlasy

Vhodne zvolený materiál zabráni ich lámaniu a poškodeniu. Na výber máte nasledovné materiály:

Diviačie štetiny

Diviačie štetiny pomáhajú naniesť kožný maz od pokožky hlavy po celej dĺžke vlasu. Zabraňujú tak ich lámaniu, krepovateniu a nadmernému vysúšaniu. Pri každodennom česaní dodávajú účesu vzdušnosť a pomáhajú proti tvorbe statickej elektriny. Sú vhodné na rovné aj na vlnité vlasy a tiež na jemné vlasy, ktorým dodajú objem.

Nylonové štetiny

Nylonové štetiny majú antistatické vlastnosti. Vhodné je, aby boli zakončené ochrannou guličkou, ktorá chráni vlasy a pokožku hlavy pred poškodením. Nylonové štetiny dobre rozčesávajú aj zamotané vlasy bez toho, aby ich poškodili. Vlasy sú pri pravidelnom česaní zdravé a ľahko sa upravujú.

Kombinované štetiny

Na niektorých kefách nájdete v jednotlivých zväzkoch štetín kombináciu diviačich a nylonových štetín. Sú vhodné pre jemné a husté vlasy. Tieto kefy spájajú výhody oboch materiálov.

Drevené ostne

Ak hľadáte spôsob, ako vlasy šetrne rozčesať, vyskúšajte kefu s drevenými ostňami. Drevo pri česaní navyše jemne masíruje pokožku hlavy a pomáha cirkulácii krvi. Drevo má tiež antistatické účinky.

Praktické tipy na záver

Hrebeň patrí k našim každodenným pomocníkom pri starostlivosti o vlasy. Každý typ vlasov však potrebuje iný hrebeň alebo kefu.

  • Ak máte jemné dlhé vlasy, vyberte si kefu s prírodnými štetinami z diviaka.
  • Na mokré vlasy použite hrebeň so širokými zubami. Pri ich sušení tunelovú kefu.
  • Husté kučeravé vlasy si pýtajú plochú kefu zo syntetických materiálov. Pred sušením je vhodné rozčesať ich hrebeňom s extra širokými medzerami.
  • Na krátke vlasy používajte riedku kefu s nylonovými štetinami alebo hrebeň so širokými zubami.
  • Pri úprave normálnych vlasov je vhodná kombinácia nylonových a diviačích štetín. Táto kombinácia pomôže vlasy uhladiť a dôkladne rozčesať.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest