Ako vybrať správny make-up

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk max factor lasting performance
vyberomat sk max factor lasting performance

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk dermacol make up cover
vyberomat sk dermacol make up cover

Rozumná voľba

vyberomat sk estee lauder double wear stay in place make up
vyberomat sk estee lauder double wear stay in place make up

Vysoká kvalita

Make-up rozjasňuje pleť a zjednocuje jej tón. Je súčasťou pravidelného líčenia tváre a dekoltu. Zakryje aj drobné nedostatky či stopy únavy. Ak obsahuje ochranný faktor, ochráni pleť tiež pred UV žiarením. Aby dokonale splnil svoju úlohu, je potrebné venovať jeho výberu náležitú pozornosť.

Vyberajte podľa odtieňu vašej pleti. Kvalitný produkt určený pre váš odtieň dokonale splynie s pokožkou. Tvár aj dekolt tak pôsobia prirodzene. Pri výbere zohľadnite tiež typ vašej pleti. Dodáte jej tak potrebné výživné zložky. Dôležitým faktorom výberu je aj podtón pleti. Rozdiel medzi jednotlivými produktami je okrem toho v ich konzistencii, účinku a schopnosti krytia. O všetkých kritériách výberu sa dozviete v nasledujúcom článku.

vyberomat sk make up
vyberomat sk make up
NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
MAX FACTOR Lasting Performance– skvelé recenzie
– neobsahuje parfumáciu, alkohol a sulfáty
– dlhotrvajúci účinok
– zmatňujúci efekt
– dobrá konzistencia
– prirodzený vzhľad

– obsahuje silikóny a parabény
6,60 €Zobraziť ponuku
L´ORÉAL PARIS Wake Up & Glow Skin Paradise Tinted Water – Cream– rozžiaruje pleť
– obsahuje ochranný faktor SPF 20
– neobsahuje parfum, alkohol a silikóny

– obsahuje sulfáty a parabény
8,30 €Zobraziť ponuku
DERMACOL Make – up Cover– obľúbený produkt
– extrémne krytie
– hypoalrgénne zloženie
–  obsahuje ochranný faktor SPF 30
– neobsahuje alkohol, silikóny, sulfáty a ani parabény
– obsahuje parfumáciu10 €Zobraziť ponuku
VICHY Dermablend 3D Correction– hypoalergénne zloženie
– dobré krytie
– obsahuje ochranný faktor SPF 25
– neobsahuje silikóny
– obsahuje parfum, alkohol, sulfáty a parabény
– vyššia cena
21 €Zobraziť ponuku
ESTÉE LAUDER Double Wear Stay-in-Place Make – up– dlhotrvajúci účinok
– neobsahuje alkohol, parfum, sulfáty a parabény
– obsahuje ochranný faktor SPF 10
– obsahuje silikóny
– vysoká cena
– nepraktický obal
36 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk max factor lasting performance

MAX FACTOR Lasting Performance

Make-up si získal popularitu u množstva žien, vďaka dostupnej cene a skvelej konzistencie. Ľahko sa rozotiera a rýchlo sa vstrebáva. Zanecháva pleť matnú s prirodzeným vzhľadom. Prednosťou make-upu je jeho zloženie bez parfumu, alkoholu a sulfátov. Je vhodný aj pre mastnú pleť.


vyberomat sk loreal paris wake up glow skin paradise tinted water cream

L´ORÉAL PARIS Wake Up & Glow Skin Paradise Tinted Water – Cream

Tento make – up rozžiari vašu pleť, ktorá bude vyzerať prirodzene zdravo. Obsahuje zázvor, ktorý vďaka účinným látkam poskytuje hojivé účinok. Taktiež obsahuje ochranu pred slnečným žiarením SPF 20. Make – up neobsahuje parfum, alkohol a silikóny.


vyberomat sk dermacol make up cover

DERMACOL Make – up Cover

Vysokokrycí make – up od značky Dermacol, sa stal obľúbeným produktom množstva žien. Obsahuje vysokú ochranu proti škodlivým slnečným žiareniam s SPF 30. Vďaka hypoalergénnemu zloženiu je vhodný na všetky typy pleti. Make up neobsahuje alkohol, silikóny, sulfáty a ani parabény.


vyberomat sk vichy dermablend d correction

VICHY Dermablend 3D Correction

Vichy make – up ju určený pre všetky typy pleti, aj pre ženy s alergiou a inými kožnými problémami. Navyše vám ponúka ochranu pred škodlivými slnečnými žiareniami vďaka SPF 25. Make – up neobsahuje silikóny. Vďaka pigmentácií poskytuje vysoké krytie.


vyberomat sk estee lauder double wear stay in place make up

ESTÉE LAUDER Double Wear Stay-in-Place Make – up

Make – up poskytuje dlhotrvajúce krytie až 15 hodín, s ochrannou proti slnečnému žiareniu SPF 10. Vďaka absencií olejov neupcháva póry. Taktiež neobsahuje parfumáciu, alkohol, sulfáty a ani parabény.

Make-up podľa typu pleti

Aby si make-up dobre splniť svoju úlohu, mali by ste ho vyberať podľa viacerých kritérií. Ako prvé sa pozrieme na to, ako delíme make-up podľa typu pleti.

Make-up na normálnu pleť

Normálna pleť nie je ani veľmi suchá ani mastná. Póry sú malé a neupchávajú sa. Normálna pleť má zvyčajne tiež jednotný tón. Pre normálnu pleť je vhodný krémový aj púdrový make-up. Vyberajte typ určený pre normálnu pleť, s ktorým dosiahnete jej prirodzený vzhľad.

Make-up na mastnú pleť

Mastná pleť sa vyznačuje nadmernou tvorbou kožného mazu. Póry sú rozšírené a upchávajú sa. Častým problémom je tvorba akné a vyrážok. Pre tento typ pleti vyberajte make-up, ktorý vstrebáva prebytočný maz a zmierni jej lesklý vzhľad. Mal by byť jemnej konzistencie a bez parfémov, ktoré môžu problematickú pokožku dráždiť.

Make-up na suchú pleť

Suchá pleť je zvyčajne citlivejšia na poveternostné vplyvy. Je napnutá, drsnejšia a tvoria sa na nej šupinky. Póry sú stiahnuté a nie je ich vidieť. Na suchú pleť používajte make-up s hydratačnými zložkami. Mal by obsahovať tiež mastnejšie zložky a minerálne látky, ktoré pleť vyživia.

Make-up na citlivú pleť

Citlivá pleť reaguje na rôzne vonkajšie aj vnútorné vplyvy začervenaním, svrbením, pálením alebo nadmerným vysúšaním. Mávajú ju najčastejšie ľudia so svetlou pokožkou. Pre citlivú pleť zvoľte hypoalergénny make-up bez parfumácie a dráždivých látok.

Make-up na dehydrovanú pleť

Dehydrovaná pleť je povädnutá a stráca svoju elasticitu. Pre dehydrovanú pleť zvoľte make-up, ktorý jej dodá hydratáciu. Pri výbere myslite na to, že tento typ pleti nepotrebuje premastiť, len hydratovať.

Make-up na zmiešanú pleť

Zmiešaná pleť sa vyznačuje nadmernou tvorbou mazu v T-zóne (na čele, nose a brade) a suchou pokožkou v ostatných častiach tváre. Make-up určený pre zmiešanú pleť zjednotí jej tón a zníži viditeľnosť pórov v T-zone.

vyberomat sk make up
vyberomat sk make up

Podľa čoho vybrať make-up

Okrem typu pleti sú pri výbere make-upu dôležité aj iné kritériá. Sú to:

Podľa veku

Výber make-upu závisí aj od vášho veku. Pre mladšie ženy sú vhodnejšie ľahšie BB krémy a hydratačné make-upy. S vyšším vekom si môžete zvoliť vyživujúci make-up pre zrelšiu pleť. Hľadajte produkty s označením anti-wrinkles alebo lifting. Tieto make-upy sa neusádzajú vo vráskach, ale naopak, prirodzene splynú s pokožkou.

Podľa krytia

Miera krytia závisí od toho, aké nedokonalosti pleti chcete make-upom zakryť.

Ľahké krytie

Ľahké krytie je vhodné pre neproblematickú pleť s jednotným tónom bez vyrážok, akné či iných nedokonalostí. Make-upy z tejto kategórie majú jemnú textúru a nezanášajú póry. Bývajú obohatené o hydratačné a vyživujúce zložky. Make-upy s ľahkým krytím sú vhodné aj do horúceho počasia, kedy pokožka vylučuje väčšie množstvo potu. Mali by preto obsahovať aj zložky na ochranu pred UV žiarením.

Stredné krytie

Make-up so stredným krytím zakryje drobné nedokonalosti a nejednotný tón pleti. Ak sa počas dňa časť naneseného make-upu zotrie, môžete to vidieť.

Vysoké krytie

Make-up s vysokým krytím zakryje všetky nedokonalosti pleti. Na trhu najčastejšie nájdete make-upy s vysokým krytím na mastnú a problematickú pleť s vyrážkami. Pri používaní dbajte na rovnomerné rozotretie, aby ste dosiahli prirodzený vzhľad. Pri tomto type make-upu je tiež dôležité vybrať správny odtieň podľa odtieňa vašej pokožky.

Make-upy podľa odtieňa

Aby make-up pôsobil prirodzene, je potrebné pri jeho kúpe zohľadniť odtieň vašej pokožky. Svetlejšia pleť bude potrebovať svetlejší make-up a naopak. Dosiahnete tak zjednotenie tváre a dekoltu s ostatnými časťami tela. Počas roka budete musieť pravdepodobne vystriedať viacero odtieňov podľa miery opálenia pokožky.

vyberomat sk make up
vyberomat sk make up

Na správny odtieň make-upu vplýva aj podtón pleti. Práve podtón pleti je pre výber odtieňa najdôležitejší. Ak neviete, aký máte podtón pleti, pozrite na vnútornú časť predlaktia. Ak sú vaše žily modré až fialové, máte studený podtón. Ak sú sfarbené do zelena, máte teplý podtón. Podtón závisí aj od toho, ako rýchlo sa spálite pri pobyte na slnku. Pokožka so studeným podtónom sa spáli rýchlejšie.

Pre studený podtón sú určené make-upy ladené do ružova. Pre teplý podtón make-upy s oranžovým, zlatým a žltým podtónom.

Make-upy podľa účinku

Podľa účinku delíme make-up na matný, saténový a rozjasňujúci.

Matný make-up

Matný make-up je vhodný pre lesklú pleť. Vyšším leskom sa zvyčajne vyznačuje mastná, normálna alebo zmiešaná pleť. Tento typ make-upu máva vyššiu kryciu schopnosť. Ak máte suchú pleť, nebude pre vás vhodný. Môže totiž zvýrazňovať šupinky na tvári.

Saténový make-up

Saténový make-up dodá pleti prirodzený, nie príliš matný ani lesklý vzhľad. Je vhodný na každodenné použitie pre normálnu pleť.

Rozjasňujúci make-up

Rozjasňujúci make-up je určený pre unavenú pleť. Je vhodný na suchú pokožku, ktorá potrebuje dodať lesk. Využijú ho tiež ženy vo vyššom veku. Rozjasňujúci make-up dodá pleti sviežosť a jemnejší vzhľad. Ak máte mastnú pokožku, nebude pre vás tento typ make-upu vhodný. Môže totiž zvýrazniť nedokonalosti pleti.

Tónovací make-up

Tónovací make-up je určený na zjednotenie tónu pleti. Je určený hlavne pre mladšie dievčatá.

Hydratačný make-up

Tento typ make-upu dodá pleti potrebnú hydratáciu. Oceníte ho nie len pri suchej pokožke. Hydratácia je dôležitá aj pri ostatných typoch pleti.

Vyhladzujúci make-up

Vyhladzujúci make-up rozjasní celkový vzhľad pokožky a dodá jej mladistvý vzhľad. Vyhladzuje vrásky a spevňuje pleť.

Podľa konzistencie

Podľa konzistencie delíme make-up na:

Tekutý make-up

Tekutý make-up sa predáva vo fľaštičkách s dávkovačom. Ľahko sa nanáša aj roztiera. Jeho výhodou je preto hlavne jednoduchá aplikácia.

Púdrový make-up

Púdrový make-up sa nanáša o niečo zložitejšie. A práve nanášanie je jeho najväčšou nevýhodou. Dosahuje však vyšší stupeň krytia.

Penový make-up

Ak hľadáte make-up s ľahkou konzistenciou, vyberte si penový. Aplikuje sa jednoducho podobne ako tekutý make-up. Penový make-up je vhodný pre normálnu a mastnú pleť.

Krémový make-up

Tento typ make-upu je vhodný na suchú pleť. Je hustejší a obsahuje zložky, ktoré pleť dostatočne premastia.

Tipy na záver

Make-up je základ každého líčenia. Aby ste si vybrali produkt, ktorý bude na pleti pôsobiť prirodzene, vyberajte podľa typu, farby a podtónu vašej pokožky. Dôležité je tiež prihliadať na požadovaný účinok, mieru krytia a konzistenciu. Kritériom výberu by mal byť aj váš vek. Nezabudnite na špeciálne požiadavky. V lete oceníte make-up s ochranným UV filtrom a vodoodolný make-up. V zime je vhodné používať krémové make-upy, ktoré pleť ochránia pred chladom a veterným počasím. Pre citlivú pokožku je vhodný hypoalergénny make-up s prírodným zložením.

Pri používaní make-upu je dôležité aj jeho správne nanášanie. Nanášajte ho vždy smerom od stredu tváre k jej okraju. Pri nanášaní vytvorte jemnú vrstvu, ktorú rozotriete do stratena. Make-up bude vďaka tomu pôsobiť celkom prirodzene.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest