Ako vybrať správny opaľovací krém

Pri pobyte na slnku potrebuje naša pokožka účinnú ochranu. Opaľovacie krémy ju ochránia pred škodlivým ultrafialovým žiarením a spálením. Na bezpečné opaľovanie však nestačí použiť hocijaký opaľovací krém. Budete potrebovať prípravok so správnym ochranným faktorom. Jeho výber závisí od viacerých parametrov.

Najdôležitejším je váš fototyp. Okrem toho by ste mali vyberať podľa toho, kde budete opaľovací krém používať. Silnejší ochranný faktor budete potrebovať hlavne počas pobytu pri mori a na horách, kde je slnečné žiarenie intenzívnejšie. Jednotlivé prípravky sa líšia aj svojou konzistenciou. Rozdiel je tiež medzi opaľovacími krémami určenými pre deti a pre dospelých či do solária. A pri vode iste oceníte vodoodolný prípravok. Pre váš bezpečný pobyt na slnku sme pripravili krátky návod, ako vyberať opaľovacie krémy.

vyberomat sk sunscreen
vyberomat sk sunscreen

Ako vybrať vhodný ochranný faktor

Ochranný SPF faktor blokuje škodlivé slnečné UVB žiarenie, ktoré spôsobuje, že sa pri dlhšom pobyte na slnku spálime. Vhodný ochranný faktor vyberiete podľa dvoch kritérií. Prvým je fototyp. Druhým doba pobytu na slnku.

Aký máte fototyp

Váš fototyp je daný množstvom pigmentu, farbou očí a vlasov. Na základe týchto ukazovateľov poznáme 6 základných fototypov. Každý z nich reaguje na slnečné žiarenie rozdielne a po uplynutí určitej doby stráca pokožka prirodzenú schopnosť brániť sa proti jeho škodlivým vplyvom. Potom dochádza k začervenaniu a následne spáleniu pokožky.

Fototyp I

Ľudia s fototypom I majú veľmi svetlú pleť, ktorá je citlivá na slnečné žiarenie. Majú ryšavé alebo blond vlasy, modré, sivé alebo zelené oči. Tvár im zdobia pehy. Pokožka fototypu I sa na slnku neopaľuje do hneda ale sčervenie. Spáli sa už o 5 – 10 minút. Najvhodnejším ochranným faktorom je SPF 50+.

Fototyp II

Fototyp II majú ľudia s modrými, zelenými alebo sivými očami, blond alebo bledohnedými vlasmi. Pokožka s týmto fototypom sa spáli na slnku približne po 20 minútach. Počiatočný červený odtieň však postupne zhnedne. Pri pobyte na slnku sa odporúča SPF 20 – 40.

Fototyp III

Fototyp III sa v našich zemepisných šírkach vyskytuje najčastejšie. Vyznačuje sa dobrou odolnosťou voči spáleniu. Aj keď pri dlhom pobyte na slnku sčervenie, postupne nadobudne hnedý odtieň. Ľudia s týmto fototypom majú hnedé vlasy a hnedé alebo sivé oči. Bez nebezpečenstva spálenia môžu byť na priamom slnku až 35 minút. Pre tento fototyp sa odporúča používať SPF faktor 10 – 20.

Fototyp IV

Fototyp IV majú ľudia s čiernymi alebo tmavohnedými vlasmi. Pleť je tmavšia a bez nebezpečenstva spálenia odoláva slnečnému žiareniu až 45 minút. Pri dlhšom pobyte na slnku je potrebný ochranný faktor 5 – 20.

Fototyp V

Tento fototyp sa v našich podmienkach nevyskytuje. Majú ho ľudia s tmavou pokožkou, hnedými očami a čiernymi vlasmi. Ich pokožka vydrží na slnku bez spálenia až 60 minút.

Fototyp VI

Ľudia s fototypom VI majú veľmi tmavú pokožku, čierne vlasy a hnedé oči. Bez použitia ochranného krému môžu byť na slnku až 90 minút.

Ako určiť ochranný faktor

Ochranný faktor, ktorý budete potrebovať, zistíte podľa vášho fototypu a doby pobytu na slnku. Výpočet je jednoduchý. Plánovanú dobu pobytu na slnku v minútach vydelíte počtom minút, počas ktorých sa na slnku nespálite aj bez použitia opaľovacieho krému.

Ak napríklad plánujete stráviť vonku 4 hodiny, čo je 240 minút a máte fototyp 4, vydelíte číslo 240 číslom 45. Pričom 45 minút je doba, počas ktorej sa vaša pokožka dokáže proti slnečnému žiareniu chrániť sama. Výsledok tohto príkladu je 5,3. To znamená, že by ste mali zvoliť SPF 5,3 a viac.

Do úvahy vezmite aj intenzitu slnečného žiarenia. Počas pobytu na horách alebo pri mori používajte opaľovacie krémy s vyšším ochranným faktorom ako zvyčajne.

vyberomat sk sunscreen
vyberomat sk sunscreen

Opaľovacie krémy podľa konzistencie

Opaľovacie prípravky sa odlišujú aj svojou konzistenciou. Táto ovplyvňuje najmä komfort nanášania. Podľa konzistencie poznáme:

Sprej

Sprejová forma sa ľahko nanáša. Je tekutej konzistencie, čo uľahčuje jeho roztieranie. Nevýhodou môže byť, že sa pri striekaní z odporúčanej vzdialenosti opaľovací prípravok rozstrekuje aj do okolia, nie len priamo na pokožku. Obsah balenia tak spotrebujete o niečo rýchlejšie.

Mlieko

Mlieko na opaľovanie sa veľmi dobre vpíja do pokožky. Je jemnejšej konzistencie ako krém na opaľovanie, vďaka čomu sa ľahko roztiera.

Krém

Krém na opaľovanie je o niečo hustejší ako mlieko. Zvyčajne má lepšiu odolnosť voči vode. Nevýhodou môže byť ťažšie roztieranie napríklad na ochlpených mužských nohách.

Olej

Olej na opaľovanie sa veľmi ľahko rozotiera. Na pokožke však zanecháva mastný film. Preto ho nie je vhodné používať pod oblečenie. Ak však chcete poskytnúť pokožke počas opaľovania intenzívnu výživu, bude opaľovací olej pre vás vhodným riešením.

Gél

Gél na opaľovanie sa do pokožky výborne vstrebáva. Výhodou je, že neupcháva póry, čo ocenia najmä ľudia s mastnou pokožkou.

Pena

Výhodou peny na opaľovanie je jemná konzistencia. Pena sa ľahko nanáša a dobre vstrebáva.

Tyčinka

Tyčinka na opaľovanie slúži na ochranu pier. Môžete ju však použiť aj na iné časti tela alebo tváre. Má hustú konzistenciu a je vodoodolná.

Maslo

Opaľovacie maslo má hustú konzistenciu. Nanáša sa preto o niečo ťažšie ako krém. Po jeho nanesení je potrebné chvíľu počkať, aby sa vpilo do pokožky.

vyberomat sk sunscreen
vyberomat sk sunscreen

Typy prípravkov na opaľovanie

Jednotlivé opaľovacie krémy a prípravky sa od seba odlišujú aj svojím zložením či určením.

Opaľovacie krémy pre deti

Špeciálnu pozornosť si zasluhujú opaľovacie krémy pre deti. Jemná detská pokožka potrebuje inú starostlivosť. Od bežných prípravkov na opaľovanie sa preto odlišujú hlavne svojím zložením. Opaľovacie krémy pre deti by nemali obsahovať žiadne alergény. Aby ste predišli kúpe nekvalitného prípravku, opaľovacie krémy pre deti kupujte v lekárni alebo vyberajte produkty osvedčených značiek. Vhodné je tiež prečítať si zloženie.

Vodoodolné opaľovacie krémy

V letnom období oceníte vodoodolné opaľovacie krémy. Ich špeciálne zloženie zabezpečí, že vydržia aj kontakt s vodou. Ak sa pri vode zdržíte dlhšie, odporúča sa prípravok nanášať opakovane.

Opaľovacie krémy do solária

Na opaľovanie v soláriu sa používajú prípravky s odlišným zložením. Opaľovacie krémy do solária neobsahujú ochranný faktor. Naopak, v ich zložení nájdete zložky na podporu produkcie pigmentu a rýchlejšie zhnednutie pokožky.

Opaľovacie krémy na tvár

Pokožka je na tvári jemnejšia ako na ostatných častiach tela. Potrebujete ju preto lepšie chrániť proti vplyvu slnka. Opaľovacie krémy na tvár majú ľahkú konzistenciu a veľmi dobre sa vstrebávajú. Na pleti nezanechávajú pocit mastnoty ako prípravky určené na celé telo. Môžete ich používať aj v kombinácii s líčením. Niektoré je možné použiť namiesto make-upu. Prípravky na tvár vyberajte podľa typu vašej pleti.

Tipy na záver

Pri pobyte na slnku je potrebné chrániť pokožku pred spálením. Preto je potrebné vybrať ten správny opaľovací krém s dostatočne vysokým SPF faktorom. Jeho výšku vyberajte podľa vášho fototypu a plánovanej doby pobytu na slnku. Na výber máte tiež opaľovacie prípravky rôznej konzistencie a rôzne typy prípravkov určených pre deti, na tvár či do solária.

Pri používaní krémov na opaľovanie vám okrem toho odporúčame dodržiavať niekoľko zásad:

  • Krém na opaľovanie nanášajte 20 – 30 minút pred plánovaným pobytom na slnku.
  • Pri dlhšom pobyte vonku aplikáciu prípravku na opaľovanie opakujte. Opakované natieranie je vhodné aj po utretí uterákom alebo dlhšom kúpaní vo vode.
  • Pri opaľovaní nezabúdajte na jemnejšiu pokožku na tvári. Špeciálne prípravky môžete kúpiť aj na ochranu pier.
  • Ak chcete dopriať pokožke dostatočnú výživu, vyberajte opaľovacie krémy s obsahom alantoínu, betakaroténu či iných vitamínov.
  • Dôležité je tiež ošetrenie pokožky po opaľovaní. Najlepšie s prípravkom s obsahom panthenolu.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest