Ako vybrať najlepší vaflovač

Každý, kto si rád pochutí na sladkých vafliach iste využije príležitosť, pripraviť si ich kedykoľvek aj doma. Ak patríte medzi takýchto maškrtníkov, poradíme vám, ako vybrať vaflovač. S vaflovačom si budete môcť pripraviť vafle opečené presne tak, ako ich máte najradšej. Na kupované výrobky z obchodu, ktoré sa k chrumkavým čerstvým vafliam nedajú ani prirovnať, môžete potom pokojne celkom zabudnúť.

Pri kúpe vaflovača sa stretnete s viacerými údajmi. Aby ste im lepšie porozumeli a vybrali si ten produkt, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať, prečítajte si náš článok. Poradíme vám, aké parametre porovnávať a na čo všetko myslieť pri jeho kúpe.

vyberomat sk waffle iron
vyberomat sk waffle iron

Ako vybrať vaflovač

Pri kúpe vaflovača sa pravdepodobne stretnete s dvoma typmi. Môžete si kúpiť samostatný vaflovač alebo zariadenie 3 v 1. Vafle pripravíte v oboch z nich. Rozdiel je len v tom, že vaflovač je vybavený len platničkami pre prípravu vaflí. Zariadenie 3 v 1 je vlastne toustovač, v ktorom je možné pripravovať aj vafle, grilovanú zeleninu a iné sladké či slané pochúťky.

V ďalšej časti sa budeme venovať výberu samostatného vaflovača. Aby presne vyhovoval vašim potrebám, porovnávajte nasledovné parametre:

Počet vaflí

Jedným zo základných údajov vaflovača je počet vaflí, ktoré v ňom môžete pripraviť na jeden krát. Rozhodujte sa podľa počtu osôb, ktoré s vami žijú v jednej domácnosti. Pre jedného človeka postačí vaflovač na 2 vafle. Pre viacčlennú rodinu je lepšie vybrať model na 5 a viac vaflí.

Tvar vaflí

Vyberať môžete aj podľa vami preferovaného tvaru vaflí. Štandardný tvar je obdĺžnikový, no na trhu nájdete aj modely na vafle v tvare srdca, okrúhle vafle a iné tvary. Mala by vás zaujímať aj výška hotových vaflí. Ideálna výška je 1 cm.

Rozmery vaflovača

Rozmery vaflovača úzko súvisia s množstvom pripravovaných vaflí. Čím viac vaflí naraz pripravíte, tým väčší bude aj vaflovač. Pred kúpou sa preto uistite, že máte v kuchyni dostatočne veľké miesto na jeho umiestnenie a skladovanie. Skontrolujte tiež, či vám vyhovuje dĺžka prívodného kábla.

vyberomat sk waffle iron
vyberomat sk waffle iron

Materiál a dizajn

Pri kuchynských spotrebičoch na pravidelné používanie je dôležitý aj dizajn. Ten v mnohom závisí od materiálu vaflovača. Na výber máte:

Plastové vaflovače

Ich výhodou je menšia hmotnosť. Spravidla sú tiež lacnejšie. Ak sa rozhodnete pre plastový spotrebič, budete môcť vyberať z viacerých farebných prevedení. Nevýhodou je menšia odolnosť.

Vaflovače z nehrdzavejúcej ocele

Ak preferujete luxusnejší vzhľad kuchynských spotrebičov, vyberte si vaflovač z nerezu. Vaflovače z tohto materiálu sú o niečo ťažšie. K dispozícii je tiež viacero farebných variantov. Nevýhodou je väčšia viditeľnosť nečistôt a napríklad tiež odtlačkov prstov.

Príkon

Príkon vaflovača je informácia o jeho spotrebe. Od hodnoty príkonu priamo závisí aj rýchlosť prípravy vaflí. Čím vyššia je táto hodnota, tým rýchlejšie sa nahrejú platničky vaflovača a tým rýchlejšie budú pripravené vaše vafle. Musíte však zároveň počítať s vyššou spotrebou energie. Hodnota príkonu vaflovačov sa pohybuje medzi 700 a 2 000 W. Ak hľadáte spotrebič s dostatočnou rýchlosťou prípravy vaflí, jeho príkon by mal byť minimálne 1 000 – 1 400 W. Najvýkonnejšie modely majú príkon až 2 000 W.

Materiál platničiek

Vaflovače sa od seba líčia aj materiálom platničiek. Aby sa vafle o platničky neprilepili, dôležité je, aby mal použitý materiál nepriľnavý povrch. Uistite sa tiež, že je povrch platničiek odolný proti poškriabaniu. Vafle sa zároveň musia prepekať rovnomerne. Najčastejšie sa platničky vyrábajú s teflonovou vrstvou alebo z keramiky.

Oba materiály sú nepriľnavé a ľahko sa čistia. Majú však tiež svoje mínusy. Teflónový povrch je náchylný na poškriabanie. Keramické platničky sú krehkejšie. Pre ochranu oboch materiálov odporúčame nepoužívať pri príprave vaflí kovové nástroje.

Funkcie vaflovačov

Niektoré modely vás pri používaní potešia viacerými praktickými vlastnosťami. Ak ich chcete využívať, pred kúpou skontrolujte, či nimi vybraný model disponuje.

Nastavenie teploty

Najjednoduchšie modely majú teplotu pečenia vopred nastavenú. Jednoducho do nich nalejete cesto a zavriete ich. Ak chcete mať možnosť regulácie teploty, vyberte si vaflovač s možnosťou jej nastavenia. Môžete sa stretnúť s možnosťou regulácie otočným kolieskom alebo gombíkovými tlačidlami. Rozsah nastavených teplôt sa zväčša pohybuje od 180 do 250 °C.

Zámok veka

Zámok veka zvyšuje bezpečnosť tohto kuchynského spotrebiča. Umožňuje vaflovač pri pečení pevne uzavrieť. Zároveň zabraňuje neželanému úniku tepla.

vyberomat sk waffle iron
vyberomat sk waffle iron

Poistka proti prehriatiu

Dôležitým bezpečnostným prvkom je tiež poistka proti prehriatiu. Ak by sa stalo, že sa vaflovač prehreje, vďaka tejto poistke sa sám vypne.

Protišmykové nožičky

Tento prvok by mal mať každý vaflovač. Pogumované nožičky znižujú riziko jeho náhodného posunutia.

Svetelné indikátory

Svetelné indikátory vás informujú o tom, že je vaflovač pripravený na použitie, že je zapnutý a nahrieva sa alebo o dokončení pečenia vaflí.

Izolovaná rukoväť

Pre vašu bezpečnosť pri pečení vaflí by mala byť rukoväť vaflovača vyrobená z materiálu, ktorý vás ochráni pred popálením.

Funkcie pre profesionálne modely

Najdrahšie modely vaflovačov bývajú vybavené aj funkciou rotácie. Táto umožňuje lepšie rozliať cesto na platničkách. Pri vaflovačoch na profesionálne využitie sa môžete stretnúť tiež s možnosťou výmeny platničiek pre prípravu vaflí v rôznych tvaroch.

Ceny vaflovačov

Vaflovače sú dostupné už od ceny do 20 €. V tejto cenovej kategórii však musíte počítať len so základnou prípravou vaflí bez možnosti nastavenia teploty či iných prídavných funkcií. Ak chcete využívať aj iné funkcie, pozrite si ponuku v ďalších cenových hladinách:

Vaflovače do 40 €

Tieto vaflovače sú vhodné na pravidelné použitie v domácnostiach. Nájdete tu modely vybavené niektorými funkciami, ako sú napríklad svetelné indikátory. V tejto cenovej hladine kúpite tiež toustovače 3 v 1.

Vaflovače do 75 €

Ide o modely určené do domácnosti vybavené mnohými funkciami pre jednoduchšie používanie aj vyššiu bezpečnosť. Väčšinou tiež ide o rozmerovo väčšie vaflovače.

Vaflovače nad 75 €

Tieto vaflovače sú určené na profesionálne využitie. Zvládnu dlhšiu nepretržitú prevádzku a bývajú vybavené viacerými vymeniteľnými platničkami.

Tipy na záver

Vaflovače, ktoré sú dostupné na trhu, sa od seba odlišujú viacerými parametrami. Aby ste si vybrali taký model, ktorý vám bude vyhovovať, mali by ste si pred kúpou zodpovedať na niekoľko otázok.

  • Aké množstvo vaflí budete pripravovať?
  • Ako často budete vaflovač používať?
  • Akú cenu chcete zaplatiť?
  • Ako rýchlo majú byť vafle hotové?

Zodpovedanie týchto otázok vám pomôže vybrať správnu veľkosť, príkon a cenu vaflovača. Okrem toho sa nezabudnite informovať o materiáli platničiek aj vaflovača, tvare vaflí a dostupných funkciách.

Pre dlhšiu životnosť vaflovača nepoužívajte pri pečení vaflí kovové nástroje. Dôležitá je tiež správna údržba. Povrch platničiek umývajte až po úplnom vyhladnutí navlhčenou handričkou. Uistite sa tiež, že spotrebič nie je zapojený v elektrickej sieti.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest