Ako vybrať najlepší výrobník ľadu

Ak máte radi osviežujúce chladené nápoje, nemusíte ich chladiť v chladničke ani chodiť po ľad do mrazničky. Potrebným množstvom ľadu vás vždy zásobí výrobník ľadu. Oproti tradičnému spôsobu prípravy ľadu v mrazničke sú výrobníky ľadu oveľa rýchlejšie. Ľad pre vás aj vašu návštevu pripravia už do niekoľkých minút.

Ak vás možnosť zakúpenia tohto spotrebiča zaujala, poradíme vám pri výbere. Prejdeme si jednotlivé parametre výrobníkov ľadu, ich funkcie, kapacitu a prezradíme vám, aké druhy ľadu si s ich pomocou môžete vyrobiť. Dozviete sa tiež niečo o hmotnosti a dizajne týchto spotrebičov. Vďaka týmto informáciám si budete môcť vybrať výrobník ľadu presne podľa vašich potrieb.

vyberomat sk ice maker
vyberomat sk ice maker

Výrobníky ľadu podľa technológie chladenia

Výrobníky ľadu používajú dve technológie chladenia. Pri rozhodovaní o kúpe tohto spotrebiča si ako prvé budete musieť vybrať, ktorý typ chladenia vám bude viac vyhovovať. Podľa technológie chladenia rozlišujeme:

Výrobníky ľadu chladené vzduchom

Tento typ je na trhu obľúbenejší. Výrobníky ľadu chladené vzduchom získavajú chlad potrebný na výrobu ľadu z okolia. Preto, aby mohli efektívne fungovať, je potrebné ich umiestniť na miesto, kde dochádza k dostatočnej cirkulácii vzduchu. Výhodou tohto typu sú nízke prevádzkové aj obstarávacie náklady.

Ak si zaobstaráte výrobník ľadu chladený vzduchom, vopred počítajte s potrebou údržby vetracieho otvoru chladiaceho média a kondenzátora. Pri výrobe ľadu budete tiež musieť dolievať vodu a vypúšťať odpadovú vodu. Nevýhodou tohto typu je menšia rýchlosť pri zvlášť horúcom počasí a o niečo vyššia hlučnosť.

Výrobníky ľadu chladené vodou

Tento typ výrobníkov ľadu používa na chladenie vodu. Preto ho môžete umiestniť v podstate kamkoľvek a dá sa tiež zabudovať do baru alebo kuchynskej linky. Vďaka tomu, že nepoužíva na chladenie okolitý vzduch je vysoko efektívny aj v horúčavách. Nevýhodou môže byť vyššia obstarávacia cena a vyššie prevádzkové náklady.

Na druhej strane však na vás po zakúpení tohto typu nečakajú starosti s jeho údržbou. Výrobníky ľadu chladené vodou majú tiež nižšiu hlučnosť.

Parametre výberu

Pri výbere tohto spotrebiča vás budú zaujímať údaje ako množstvo vyrobeného ľadu, spotreba elektrickej energie a podobne. Postupne si ich prejdeme.

Kapacita výrobníkov ľadu

Kapacitu výrobníkov ľadu udávajú dva údaje — objem nádoby na vodu a množstvo vyrobeného ľadu.

Kapacita nádoby na vodu

Nádoba na vodu je nádoba, odkiaľ spotrebič čerpá vodu na výrobu ľadu. Pohybuje sa v hodnotách od 2 do 5 l. Ideálnou hodnotou na bežné domáce použitie je kapacita okolo 2,2 l.

vyberomat sk ice maker
vyberomat sk ice maker

Okrem objemu nádoby sú rozdiely aj v spôsobe jej napĺňania. Do výrobníkov ľadu so suchým chladením je potrebné vodu dolievať vždy, keď sa voda na výrobu ľadu minie. Výrobníky ľadu chladené vodou sú určené na dlhotrvajúcu prevádzku bez potreby dolievania. Keďže sú napojené na prívod vody, starosť o jej dolievanie vám odpadá.

Kapacita nádoby na ľad

V nádobe na ľad sa ukladajú vyrobené ľadové kocky. Táto nádoba môže mať kapacitu od 0,3 do 1 kg ľadu. Pre lepšiu predstavu — výrobníky ľadu s nádobou na vodu 2,2 l majú kapacitu nádoby na ľad 0,7 kg. Toto množstvo je na bežné použitie v domácnosti postačujúce. S väčšou nádobou sa môžete stretnúť len pri niektorých veľkých modeloch určených na komerčné účely.

Odvod odpadovej vody

Rozdiely medzi jednotlivými modelmi sú tiež v spôsobe odvádzania odpadovej vody, ktorá pri tvorbe ľadu vzniká. Pri modeloch so suchým chladením je tento problém riešený zbernou nádobou, z ktorej je potrebné odpadovú vodu vypúšťať. Pri modeloch chladených vodou sa odvod odpadovej vody rieši priamym napojením na odpad pomocou odpadovej hadice.

Množstvo vyrobeného ľadu

Množstvo vyrobeného ľadu závisí od celkového výkonu spotrebiča. Domáce výrobníky na ľad vyrobia za 24 hodín 9 – 15 kg ľadu.

Ak vám tento údaj nepomohol, v praxi to znamená, že pri tejto kapacite dokáže vyrobiť 9 kociek ľadu za 9 minút. Samotný proces výroby ľadu prebieha po častiach. Výrobník vyrobí 9 kociek a tie presunie do zásobníka na ľad. Potom začne vyrábať ďalších 9 kociek. Tomuto procesu sa hovorí mraziaci cyklus.

Hmotnosť a rozmery

Pri kúpe tohto spotrebiča vezmite do úvahy jeho hmotnosť a rozmery. Rozmery budú závisieť od vašich požiadaviek na množstvo vyrobeného ľadu a tiež od toho, kam výrobník ľadu umiestnite. Vopred počítajte s tým, že väčšie modely budú zároveň ťažšie. O to viac, ak budú naplnené vodou alebo ľadom.

Materiál

Výrobníky ľadu sa vyrábajú z dvoch materiálov:

Plastové výrobníky ľadu — výhodou tohto materiálu je nižšia cena a množstvo rôznych farebných variantov. Nevýhodou je menšia odolnosť na odreniny alebo iné mechanické poškodenia spotrebiča.

Nerezové výrobníky ľadu — tento materiál je odolný a má dlhú životnosť. Nevýhodou môže byť vyššia cena. Pri kúpe máte na výber spotrebiče z lešteného alebo matného nerezu.

Dizajn

S materiálom použitým pri výrobe súvisí tiež dizajn výrobníkov ľadu. Ak hľadáte elegantný, luxusne pôsobiaci model, vyberte si výrobník ľadu z nerezu. Na bežné použitie v domácnosti, na grilovačke alebo záhradnej párty pre vašich priateľov však postačí aj plastový model.

Rozdiely sú tiež v spôsobe vyberania ľadu. U bežných modelov sa ľad vyberá otvorením zásobníka, odkiaľ ho naberáte pomocou lopatky. Modernejšie modely ponúkajú možnosť naberania ľadu priamo do pohára. Stačí len zadať potrebnú funkciu. Veľmi pekne tiež pôsobia modely s priehľadným krytom nádoby na ľad.

Príkon a výkon

Pri kúpe tohto spotrebiča vás iste poteší, že výrobníky ľadu patria k energeticky nenáročným prístrojom. Nižšiu spotrebu elektrickej energie majú výrobníky ľadu chladené vzduchom. Príkon týchto spotrebičov sa udáva vo wattoch. Jeho priemerná hodnota je 100 – 150 W. Platí pritom, že čím vyšší príkon, tým je rýchlejšia aj výroba ľadu.

Funkcie výrobníkov ľadu

Jednotlivé modely výrobníkov ľadu sa líšia aj svojimi funkciami. U týchto spotrebičov môžete využiť nasledovné:

LED displej — drahšie modely sú vybavené LED displejom. Nájdete na ňom prehľadné zobrazenie zvolených funkcií prevádzky. Napríklad priebeh prípravy ľadu.

Vyberateľná nádoba na ľad — u niektorých modelov môžete nádobu na ľad vybrať, u iných to nie je možné. 

Automatické vypnutie — umožňuje nastaviť vypnutie napríklad po vyrobení jednej dávky ľadu. Táto funkcia vám ušetrí prevádzkové náklady v prípade, ak nepotrebujete vyrobiť väčšie množstvo.

vyberomat sk ice maker
vyberomat sk ice maker

Časovač alebo automatické zapnutie — táto funkcia umožní nastaviť čas, kedy sa začne ľad vyrábať. Vďaka tomu si budete môcť dopriať chladený nápoj ihneď napríklad po príchode z práce.

Indikátor nádoby — vďaka tejto funkcii vás výrobník ľadu upozorní na to, že sa minula voda z nádoby.

Upozornenie na ukončenie výroby ľadu — môže ísť o upozornenie na displeji alebo aj akustický indikátor ukončenia.

Upozornenie na plnú nádobu na ľad — podobným spôsobom vás spotrebič upozorní aj na naplnenie tejto nádoby.

Tvar ľadových kociek — na drahších modeloch máte k dispozícii možnosť voľby tvaru kociek. Napríklad zaoblené kocky, hranaté kocky alebo ľadová triešť. Podobne je možné zvoliť aj veľkosť kociek.

Záver a zhrnutie

Pri kúpe výrobníka ľadu, tak ako pri výbere iných spotrebičov, je potrebné vziať do úvahy viacero faktorov. Základným kritériom pri výbere konkrétneho modelu je typ chladenia. Ďalej sa potrebujete zamyslieť nad tým, koľko ľadu budete potrebovať. Od tejto požiadavky závisí veľkosť nádoby na vodu a na ľad. Dôležité sú tiež údaje o materiáli, z ktorého je výrobník ľadu vyrobený a jeho dizajn.

Pri kúpe výrobníka ľadu nezabudnite premyslieť aj to, kam ho umiestnite. Na domáce použitie sú vhodné modely, ktoré je možné v prípade potreby prenášať. Môžete ich tak použiť nie len v interiéri ale aj počas záhradnej párty. Stačí, ak máte na terase alebo v záhradnom altánku možnosť zapojenia do siete.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest