Ako vybrať najlepšiu varnú dosku

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk amica ds b
vyberomat sk amica ds b

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk bosh pohbb
vyberomat sk bosh pohbb

Rozumná voľba

vyberomat sk electrolux flex eivbw
vyberomat sk electrolux flex eivbw

Najvyššia kvalita

Varná doska je šikovný domáci spotrebič, ktorý je nevyhnutnou súčasťou každej kuchyne. S jej pomocou vykúzlite rodinné večere, rýchle špeciality a dobroty vyhovujúce aj najnáročnejším chuťovým bunkám. Varné dosky sa delia na niekoľko základných typov, pričom najmodernejšou technológiu pomaly prenikajúcou do domácnosti je indukčná varná doska. Indukčné varné dosky sa vyznačujú nielen skvelými technológiami, ale i tým, že na ich použitie potrebujete kuchynský riad, ktorý je priamo na ne určený.

vyberomat sk hob
vyberomat sk hob

Vo väčšine bežných domácností nájdeme sklokeramickú dosku. V mnohých domácnostiach a kuchyniach profesionálov majú plynové dosky, ktoré sú však náročnejšie na samotnú údržbu. Okrem základného delenia podľa materiálu môžete siahnuť aj po varných doskách s dvomi platňami. Tento typ je ideálny pre malé kuchyne a študentské byty. Poskytuje komfort a možnosť pripraviť si lahodné jedlo, pričom nie je priestorovo náročný, čo rozhodne mnohí ocenia.

Indukčná varná doska

Indukčné varné dosky sú dnes považované za najlepšie varné dosky, ktoré je možné vybrať do kuchyne. Za toto prirovnanie vďačia nielen výborným technológiám, ale aj tomu, že v podstatnej miere šetria energiu. Princíp ich fungovania je jednoduchý. Elektromagnetická indukcia zaručuje, že teplo nevzniká na varnej doske, ale v samotnej nádobe (hrniec, panvica). Vďaka tomu indukčná varná doska šetrí elektrickú energiu a je mimoriadne úsporná. Rovnako ponúkajú indukčné dosky rôzne funkcie, ktoré v prípade častého varenia rozhodne oceníte. Ak patrí varenie medzi vaše záľuby, oplatí sa do indukčnej varnej dosky investovať.

vyberomat sk hob
vyberomat sk hob

Hlavnou nevýhodou indukčnej varnej dosky je dosť vysoká kúpna cena. Rovnako je potrebné investovať do riadu, ktorý na tomto type spotrebiča funguje. V tomto prípade hovoríme o riade s magnetickým dnom, ktorý umožní nahriatie. Na druhej strane však rozhodne oceníte jednoduchú údržbu i bezpečnosť, ktorú indukčná doska ponúka. Vzhľadom na to, že sa nahrieva len samotná nádoba a nie doska, je to bezpečný spotrebič do každej domácnosti. Oproti klasickým sklokeramickým doskám sa indukčná doska vyznačuje znížením nákladov na energiu v priemere až o 40%.

Sklokeramická varná doska

Táto varná doska je klasikou v mnohých domácnostiach. Fungovanie je jednoduché – založené je na princípe špirály, ktorá sa nahrieva a prostredníctvom styku s kovovým dnom nádoby je teplo jednoducho prenášané a nádoba ohrievaná. Ich hlavnou výhodou, pre ktorú sú obľúbené, je cenová dostupnosť, ktorá je výhodná pre mnohé rodiny. Za ocenenie však stojí i jednoduché čistenie a samotná údržba sklokeramickej varnej dosky.

Rovnako ako pri doske indukčnej, aj sklokeramické varné dosky sa dnes vyznačujú mnohými funkciami, ktoré oceníte nielen pri varení, ale aj z bezpečnostného hľadiska. Mnohé z nich majú zabudovanú funkciu automatického vypnutia a časovač, ktorý uľahčuje sledovanie času pri varení.

vyberomat sk hob
vyberomat sk hob

Hlavnou nevýhodou je vyššia spotreba energie v porovnaní s indukčnými varnými doskami. Problematická je aj údržba, najmä v prípade, keď na varnej doske zostane pripálené jedlo. Pri čistení sa rozhodne nespoliehajte na čistenie necertifikovanými produktami. Z hľadiska bezpečnosti je tiež nevýhodné, že varná plocha ostáva dlhý čas po vypnutí horúca.

Na druhej strane však nie je potrebná investícia do špeciálneho kuchynského riadu a ani náklady na kúpu nie sú vysoké. Keďže sklokeramickú varnú dosku veľmi často objavíte vo variante dvoch platní, je ideálnou voľbou pre stiesnené priestory a tiež ako doplnok do horskej chaty. Dvojplatňové sklokeramické varné dosky obsahujú rovnaké funkcie ako ich väčšie varianty. Jediný rozdiel je len v nárokoch na miesto.

Plynová varná doska

Plynová varná doska patrí spolu so sklokeramickou varnou doskou k obľúbeným variantom. Obľube sa však teší aj v profesionálnom prostredí. Jej princíp spočíva v spaľovaní plynu. Z hľadiska bezpečnosti sú už dnes plynové dosky opatrené poistkou, ktorá zabraňuje úniku plynu.

Rovnako narazíte i na elektrické zapaľovanie horákov, mnohé recenzie však uvádzajú, že tento mechanizmus sa jednoducho a rýchlo kazí. Výhodou plynovej dosky je nízka cena produktu a tiež fakt, že nie je potrebný špeciálny typ kuchynského riadu. Na druhej strane je však nevýhodou potreba prívodu plynu a náročné čistenie varnej dosky.       

Ak zvažujete kúpu plynovej varnej dosky, rozhodne sa spoľahnite na služby certifikovaného plynára, ktorý vám varnú dosku nainštaluje. Dôležité je tiež pravidelne varnú dosku kontrolovať, aby nedošlo k jej poškodeniu.

Funkcie, ktoré pri varnej doske oceníte

Detská poistka – zabezpečí, že sa doska samovoľne nezapne. Túto funkciu oceníte nielen v prípade, že sa vo vašej domácnosti pohybujú deti, ale tiež pri upratovaní a čistení dosky;

Funkcia rýchleho ohrevu (Booster) – zabezpečí rýchle nahriatie a kratšiu prípravu jedla. Vyznačujú sa ňou najmä indukčné varné dosky;

Časovač – užitočná funkcia najmä v prípade, že varíte jedlo, ktoré sa má pripravovať presne určenú dobu;

Udržiavanie teploty – funkcia, ktorej výhody oceníte, ak pripravujete jedlo, ktoré budete podávať až neskôr a chcete zabrániť vychladnutiu.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na výhodné varné dosky.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
AMICA DS 6401 B– detská poistka
– jednoduchosť ovládania
– ľahká údržba a čistenie
– ukazovateľ zvyškového tepla
– chýba prepojenie s digestorom115 €Zobraziť ponuku
ELECTROLUX EHH 6240I SK– rýchlosť
– jednoduchosť ovládania
– ľahká údržba a čistenie
– dizajn
– citlivosť alarmov zakrytia ovládacieho panelu
– chýba prepojenie s digestorom
248 €Zobraziť ponuku
Bosh POH6B6B10– dizajn
– výkonný wok horák
– jednoduchosť ovládania
– ľahká údržba a čistenie
– nestabilné mriežky
– chýba prepojenie s digestorom
250 €Zobraziť ponuku
BOSCH PUE 631BB1E– rýchlosť
– jednoduchosť ovládania
– ľahká údržba a čistenie
– dizajn
– chýba prepojenie s digestorom369 €Zobraziť ponuku
ELECTROLUX 700 FLEX EIV63440BW– biely dizajn
– množstvo funkcií
– jednoduchosť ovládania
– ľahká údržba a čistenie
– vysoká cena500 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk amica ds b

AMICA DS 6401 B

Varná doska obsahuje 2 malé a 2 veľké platničky. Ovládanie je senzorové. Súčasťou varnej dosky je časovač, detská poistka a ukazovateľ zvyškového tepla. Vyrobená je z tvrdeného skla. Doska je bez rámika. Pripojenie: 220 – 240 V, 400 V. Rozmery: 5,5 x 57,6 x 51,8 cm.


vyberomat sk electrolux ehh i sk

ELECTROLUX EHH 6240I SK

Indukčná varná doska, disponuje 4 platničkami s 2 rozmermi. Povrch vstavanej dosky je z čierneho skla. Pripojenie : 220 – 240 V. Maximálny príkon varnej dosky je 6 600 W. Ponúka funkcie ako booster, detská poistka, dotykové ovládanie, automatické vypnutie, podpora hrncov a panvíc, displej, podsvietenie a ukazovateľ zvyškového tepla. Electrolux indukčnej varnej doske chýbajú funkcie ako je časovač, ECO časovač, multi zóna, stop and go a hodiny. Rozmery varnej dosky sú 6,0 x 56 x 49 cm.


vyberomat sk bosh pohbb

Bosh POH6B6B10

Plynová varná doska obsahuje 4 platničky, z toho jedna slúži ako wok horák. Platničky vľavo majú príkon 1,75 kW. Platnička vpredu vpravo je úsporná s príkonom 1 kW. Wok horák má príkon 3,3 kW. Vyrobená je z tvrdeného skla, bez rámika. Bezpečnosť zaisťuje poistka horáka. Pripojenie: 220 – 240 V, zemný plyn, propán-bután. Rozmery: 4,5 x 59 x 52 cm.


vyberomat sk bosch pue bbe

BOSCH PUE 631BB1E

Indukčná varná doska Bosh obsahuje 4 platničky. Povrch je vyrobený z čierneho skla. Pripojenie 220 – 240 V. Maximálny príkon varnej indukčnej dosky je 4 600 W. Disponuje funkciami ako booster, časovač, detská poistka, dotykové ovládania a ukazovateľ zvyškového tepla. BOSCH neobsahuje funkciu multi zónu ani oválnu zónu. Rozmery indukčnej dosky sú 5,1 x 59,2 x 52,2 cm.


vyberomat sk electrolux flex eivbw

ELECTROLUX 700 FLEX EIV63440BW

Kvalitná varná doska, vás na prvý pohľad zaujme svojim nezvyčajným pekným bielym dizajnom. Obsahuje 4 varné zóny. Ovláda sa prostredníctvom dotykového displeju. Bezpečnosť zaisťuje detská poistka a ukazovateľ zvyškového tepla. Ďalšou funkciou je booster, vďaka ktorému sa urýchli ohrev vody do bodu varu. Súčasťou varnej dosky je taktiež funkcia Bridge, pomocou ktorej viete prepojiť varné zóny. Pripojenie: 220 – 240 V, 400 V. Rozmery: 4,4 x 59 x 52 cm.

Zhrnutie

Kúpa a výber varnej dosky závisí od toho, čo od svojej novej varnej dosky očakávate. Jednoznačne najlepšou voľbou je indukčná varná doska vyznačujúca sa vysokou úsporou energie. Sklokeramická varná doska je zlatou strednou cestou, plynová zas predstavuje cenovo najvýhodnejšiu kúpu. Pri výbere sa zamerajte i na samotné funkcie, ktoré varná doska poskytuje a podľa toho urobte výber. Pokročilé funkcie zabezpečujú pohodlné varenie i zvýšenú bezpečnosť.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest