Ako vybrať najlepšiu varnú dosku

Varná doska je šikovný domáci spotrebič, ktorý je nevyhnutnou súčasťou každej kuchyne. S jej pomocou vykúzlite rodinné večere, rýchle špeciality a dobroty vyhovujúce aj najnáročnejším chuťovým bunkám. Varné dosky sa delia na niekoľko základných typov, pričom najmodernejšou technológiu pomaly prenikajúcou do domácnosti je indukčná varná doska. Indukčné varné dosky sa vyznačujú nielen skvelými technológiami, ale i tým, že na ich použitie potrebujete kuchynský riad, ktorý je priamo na ne určený.

vyberomat sk hob
vyberomat sk hob

Vo väčšine bežných domácností nájdeme sklokeramickú dosku. V mnohých domácnostiach a kuchyniach profesionálov majú plynové dosky, ktoré sú však náročnejšie na samotnú údržbu. Okrem základného delenia podľa materiálu môžete siahnuť aj po varných doskách s dvomi platňami. Tento typ je ideálny pre malé kuchyne a študentské byty. Poskytuje komfort a možnosť pripraviť si lahodné jedlo, pričom nie je priestorovo náročný, čo rozhodne mnohí ocenia.

Indukčná varná doska

Indukčné varné dosky sú dnes považované za najlepšie varné dosky, ktoré je možné vybrať do kuchyne. Za toto prirovnanie vďačia nielen výborným technológiám, ale aj tomu, že v podstatnej miere šetria energiu. Princíp ich fungovania je jednoduchý. Elektromagnetická indukcia zaručuje, že teplo nevzniká na varnej doske, ale v samotnej nádobe (hrniec, panvica). Vďaka tomu indukčná varná doska šetrí elektrickú energiu a je mimoriadne úsporná. Rovnako ponúkajú indukčné dosky rôzne funkcie, ktoré v prípade častého varenia rozhodne oceníte. Ak patrí varenie medzi vaše záľuby, oplatí sa do indukčnej varnej dosky investovať.

vyberomat sk hob
vyberomat sk hob

Hlavnou nevýhodou indukčnej varnej dosky je dosť vysoká kúpna cena. Rovnako je potrebné investovať do riadu, ktorý na tomto type spotrebiča funguje. V tomto prípade hovoríme o riade s magnetickým dnom, ktorý umožní nahriatie. Na druhej strane však rozhodne oceníte jednoduchú údržbu i bezpečnosť, ktorú indukčná doska ponúka. Vzhľadom na to, že sa nahrieva len samotná nádoba a nie doska, je to bezpečný spotrebič do každej domácnosti. Oproti klasickým sklokeramickým doskám sa indukčná doska vyznačuje znížením nákladov na energiu v priemere až o 40%.

Sklokeramická varná doska

Táto varná doska je klasikou v mnohých domácnostiach. Fungovanie je jednoduché – založené je na princípe špirály, ktorá sa nahrieva a prostredníctvom styku s kovovým dnom nádoby je teplo jednoducho prenášané a nádoba ohrievaná. Ich hlavnou výhodou, pre ktorú sú obľúbené, je cenová dostupnosť, ktorá je výhodná pre mnohé rodiny. Za ocenenie však stojí i jednoduché čistenie a samotná údržba sklokeramickej varnej dosky.

Rovnako ako pri doske indukčnej, aj sklokeramické varné dosky sa dnes vyznačujú mnohými funkciami, ktoré oceníte nielen pri varení, ale aj z bezpečnostného hľadiska. Mnohé z nich majú zabudovanú funkciu automatického vypnutia a časovač, ktorý uľahčuje sledovanie času pri varení.

vyberomat sk hob
vyberomat sk hob

Hlavnou nevýhodou je vyššia spotreba energie v porovnaní s indukčnými varnými doskami. Problematická je aj údržba, najmä v prípade, keď na varnej doske zostane pripálené jedlo. Pri čistení sa rozhodne nespoliehajte na čistenie necertifikovanými produktami. Z hľadiska bezpečnosti je tiež nevýhodné, že varná plocha ostáva dlhý čas po vypnutí horúca.

Na druhej strane však nie je potrebná investícia do špeciálneho kuchynského riadu a ani náklady na kúpu nie sú vysoké. Keďže sklokeramickú varnú dosku veľmi často objavíte vo variante dvoch platní, je ideálnou voľbou pre stiesnené priestory a tiež ako doplnok do horskej chaty. Dvojplatňové sklokeramické varné dosky obsahujú rovnaké funkcie ako ich väčšie varianty. Jediný rozdiel je len v nárokoch na miesto.

Plynová varná doska

Plynová varná doska patrí spolu so sklokeramickou varnou doskou k obľúbeným variantom. Obľube sa však teší aj v profesionálnom prostredí. Jej princíp spočíva v spaľovaní plynu. Z hľadiska bezpečnosti sú už dnes plynové dosky opatrené poistkou, ktorá zabraňuje úniku plynu.

Rovnako narazíte i na elektrické zapaľovanie horákov, mnohé recenzie však uvádzajú, že tento mechanizmus sa jednoducho a rýchlo kazí. Výhodou plynovej dosky je nízka cena produktu a tiež fakt, že nie je potrebný špeciálny typ kuchynského riadu. Na druhej strane je však nevýhodou potreba prívodu plynu a náročné čistenie varnej dosky.       

Ak zvažujete kúpu plynovej varnej dosky, rozhodne sa spoľahnite na služby certifikovaného plynára, ktorý vám varnú dosku nainštaluje. Dôležité je tiež pravidelne varnú dosku kontrolovať, aby nedošlo k jej poškodeniu.

Funkcie, ktoré pri varnej doske oceníte

Detská poistka – zabezpečí, že sa doska samovoľne nezapne. Túto funkciu oceníte nielen v prípade, že sa vo vašej domácnosti pohybujú deti, ale tiež pri upratovaní a čistení dosky;

Funkcia rýchleho ohrevu (Booster) – zabezpečí rýchle nahriatie a kratšiu prípravu jedla. Vyznačujú sa ňou najmä indukčné varné dosky;

Časovač – užitočná funkcia najmä v prípade, že varíte jedlo, ktoré sa má pripravovať presne určenú dobu;

Udržiavanie teploty – funkcia, ktorej výhody oceníte, ak pripravujete jedlo, ktoré budete podávať až neskôr a chcete zabrániť vychladnutiu.

Zhrnutie

Kúpa a výber varnej dosky závisí od toho, čo od svojej novej varnej dosky očakávate. Jednoznačne najlepšou voľbou je indukčná varná doska vyznačujúca sa vysokou úsporou energie. Sklokeramická varná doska je zlatou strednou cestou, plynová zas predstavuje cenovo najvýhodnejšiu kúpu. Pri výbere sa zamerajte i na samotné funkcie, ktoré varná doska poskytuje a podľa toho urobte výber. Pokročilé funkcie zabezpečujú pohodlné varenie i zvýšenú bezpečnosť.

Vložiť komentár