Ako vybra┼ą najlep┼íiu varn├║ dosku

Varn├í doska je ┼íikovn├Ż dom├íci spotrebi─Ź, ktor├Ż je nevyhnutnou s├║─Źas┼ąou ka┼żdej kuchyne. S jej pomocou vyk├║zlite rodinn├ę ve─Źere, r├Żchle ┼ípeciality a dobroty vyhovuj├║ce aj najn├íro─Źnej┼í├şm chu┼ąov├Żm bunk├ím. Varn├ę dosky sa delia na nieko─żko z├íkladn├Żch typov, pri─Źom najmodernej┼íou technol├│giu pomaly prenikaj├║cou do dom├ícnosti je induk─Źn├í varn├í doska. Induk─Źn├ę varn├ę dosky sa vyzna─Źuj├║ nielen skvel├Żmi technol├│giami, ale i t├Żm, ┼że na ich pou┼żitie potrebujete kuchynsk├Ż riad, ktor├Ż je priamo na ne ur─Źen├Ż.

vyberomat sk hob
vyberomat sk hob

Vo v├Ą─Ź┼íine be┼żn├Żch dom├ícnost├ş n├íjdeme sklokeramick├║ dosku. V mnoh├Żch dom├ícnostiach a kuchyniach profesion├ílov maj├║ plynov├ę dosky, ktor├ę s├║ v┼íak n├íro─Źnej┼íie na samotn├║ ├║dr┼żbu. Okrem z├íkladn├ęho delenia pod─ża materi├ílu m├┤┼żete siahnu┼ą aj po varn├Żch dosk├ích s dvomi plat┼łami. Tento typ je ide├ílny pre mal├ę kuchyne a ┼ítudentsk├ę byty. Poskytuje komfort a mo┼żnos┼ą pripravi┼ą si lahodn├ę jedlo, pri─Źom nie je priestorovo n├íro─Źn├Ż, ─Źo rozhodne mnoh├ş ocenia.

Induk─Źn├í varn├í doska

Induk─Źn├ę varn├ę dosky s├║ dnes pova┼żovan├ę za najlep┼íie varn├ę dosky, ktor├ę je mo┼żn├ę vybra┼ą do kuchyne. Za toto prirovnanie v─Ća─Źia nielen v├Żborn├Żm technol├│gi├ím, ale aj tomu, ┼że v podstatnej miere ┼íetria energiu. Princ├şp ich fungovania je jednoduch├Ż. Elektromagnetick├í indukcia zaru─Źuje, ┼że teplo nevznik├í na varnej doske, ale v samotnej n├ídobe (hrniec, panvica). V─Ćaka tomu induk─Źn├í varn├í doska ┼íetr├ş elektrick├║ energiu a je mimoriadne ├║sporn├í. Rovnako pon├║kaj├║ induk─Źn├ę dosky r├┤zne funkcie, ktor├ę v pr├şpade ─Źast├ęho varenia rozhodne ocen├şte. Ak patr├ş varenie medzi va┼íe z├í─żuby, oplat├ş sa do induk─Źnej varnej dosky investova┼ą.

vyberomat sk hob
vyberomat sk hob

Hlavnou nev├Żhodou induk─Źnej varnej dosky je dos┼ą vysok├í k├║pna cena. Rovnako je potrebn├ę investova┼ą do riadu, ktor├Ż na tomto type spotrebi─Źa funguje. V tomto pr├şpade hovor├şme o riade s magnetick├Żm dnom, ktor├Ż umo┼żn├ş nahriatie. Na druhej strane v┼íak rozhodne ocen├şte jednoduch├║ ├║dr┼żbu i bezpe─Źnos┼ą, ktor├║ induk─Źn├í doska pon├║ka. Vzh─żadom na to, ┼że sa nahrieva len samotn├í n├ídoba a nie doska, je to bezpe─Źn├Ż spotrebi─Ź do ka┼żdej dom├ícnosti. Oproti klasick├Żm sklokeramick├Żm dosk├ím sa induk─Źn├í doska vyzna─Źuje zn├ş┼żen├şm n├íkladov na energiu v priemere a┼ż o 40%.

Sklokeramická varná doska

T├íto varn├í doska je klasikou v mnoh├Żch dom├ícnostiach. Fungovanie je jednoduch├ę – zalo┼żen├ę je na princ├şpe ┼ípir├íly, ktor├í sa nahrieva a prostredn├şctvom styku s kovov├Żm dnom n├ídoby je teplo jednoducho pren├í┼ían├ę a n├ídoba ohrievan├í. Ich hlavnou v├Żhodou, pre ktor├║ s├║ ob─ż├║ben├ę, je cenov├í dostupnos┼ą, ktor├í je v├Żhodn├í pre mnoh├ę rodiny. Za ocenenie v┼íak stoj├ş i jednoduch├ę ─Źistenie a samotn├í ├║dr┼żba sklokeramickej varnej dosky.

Rovnako ako pri doske induk─Źnej, aj sklokeramick├ę varn├ę dosky sa dnes vyzna─Źuj├║ mnoh├Żmi funkciami, ktor├ę ocen├şte nielen pri varen├ş, ale aj z bezpe─Źnostn├ęho h─żadiska. Mnoh├ę z nich maj├║ zabudovan├║ funkciu automatick├ęho vypnutia a ─Źasova─Ź, ktor├Ż u─żah─Źuje sledovanie ─Źasu pri varen├ş.

vyberomat sk hob
vyberomat sk hob

Hlavnou nev├Żhodou je vy┼í┼íia spotreba energie v porovnan├ş s induk─Źn├Żmi varn├Żmi doskami. Problematick├í je aj ├║dr┼żba, najm├Ą v pr├şpade, ke─Ć na varnej doske zostane prip├ílen├ę jedlo. Pri ─Źisten├ş sa rozhodne nespoliehajte na ─Źistenie necertifikovan├Żmi produktami. Z h─żadiska bezpe─Źnosti je tie┼ż nev├Żhodn├ę, ┼że varn├í plocha ost├íva dlh├Ż ─Źas po vypnut├ş hor├║ca.

Na druhej strane v┼íak nie je potrebn├í invest├şcia do ┼ípeci├ílneho kuchynsk├ęho riadu a ani n├íklady na k├║pu nie s├║ vysok├ę. Ke─Ć┼że sklokeramick├║ varn├║ dosku ve─żmi ─Źasto objav├şte vo variante dvoch platn├ş, je ide├ílnou vo─żbou pre stiesnen├ę priestory a tie┼ż ako doplnok do horskej chaty. Dvojplat┼łov├ę sklokeramick├ę varn├ę dosky obsahuj├║ rovnak├ę funkcie ako ich v├Ą─Ź┼íie varianty. Jedin├Ż rozdiel je len v n├írokoch na miesto.

Plynová varná doska

Plynov├í varn├í doska patr├ş spolu so sklokeramickou varnou doskou k ob─ż├║ben├Żm variantom. Ob─żube sa v┼íak te┼í├ş aj v profesion├ílnom prostred├ş. Jej princ├şp spo─Ź├şva v spa─żovan├ş plynu. Z h─żadiska bezpe─Źnosti s├║ u┼ż dnes plynov├ę dosky opatren├ę poistkou, ktor├í zabra┼łuje ├║niku plynu.

Rovnako naraz├şte i na elektrick├ę zapa─żovanie hor├íkov, mnoh├ę recenzie v┼íak uv├ídzaj├║, ┼że tento mechanizmus sa jednoducho a r├Żchlo kaz├ş. V├Żhodou plynovej dosky je n├şzka cena produktu a tie┼ż fakt, ┼że nie je potrebn├Ż ┼ípeci├ílny typ kuchynsk├ęho riadu. Na druhej strane je v┼íak nev├Żhodou potreba pr├şvodu plynu a n├íro─Źn├ę ─Źistenie varnej dosky.       

Ak zva┼żujete k├║pu plynovej varnej dosky, rozhodne sa spo─żahnite na slu┼żby certifikovan├ęho plyn├íra, ktor├Ż v├ím varn├║ dosku nain┼ítaluje. D├┤le┼żit├ę je tie┼ż pravidelne varn├║ dosku kontrolova┼ą, aby nedo┼ílo k jej po┼íkodeniu.

Funkcie, ktor├ę pri varnej doske ocen├şte

Detsk├í poistka ÔÇô zabezpe─Ź├ş, ┼że sa doska samovo─żne nezapne. T├║to funkciu ocen├şte nielen v pr├şpade, ┼że sa vo va┼íej dom├ícnosti pohybuj├║ deti, ale tie┼ż pri upratovan├ş a ─Źisten├ş dosky;

Funkcia r├Żchleho ohrevu (Booster) ÔÇô zabezpe─Ź├ş r├Żchle nahriatie a krat┼íiu pr├şpravu jedla. Vyzna─Źuj├║ sa ┼łou najm├Ą induk─Źn├ę varn├ę dosky;

─îasova─Ź ÔÇô u┼żito─Źn├í funkcia najm├Ą v pr├şpade, ┼że var├şte jedlo, ktor├ę sa m├í pripravova┼ą presne ur─Źen├║ dobu;

Udr┼żiavanie teploty ÔÇô funkcia, ktorej v├Żhody ocen├şte, ak pripravujete jedlo, ktor├ę budete pod├íva┼ą a┼ż nesk├┤r a chcete zabr├íni┼ą vychladnutiu.

Zhrnutie

K├║pa a v├Żber varnej dosky z├ívis├ş od toho, ─Źo od svojej novej varnej dosky o─Źak├ívate. Jednozna─Źne najlep┼íou vo─żbou je induk─Źn├í varn├í doska vyzna─Źuj├║ca sa vysokou ├║sporou energie. Sklokeramick├í varn├í doska je zlatou strednou cestou, plynov├í zas predstavuje cenovo najv├Żhodnej┼íiu k├║pu. Pri v├Żbere sa zamerajte i na samotn├ę funkcie, ktor├ę varn├í doska poskytuje a pod─ża toho urobte v├Żber. Pokro─Źil├ę funkcie zabezpe─Źuj├║ pohodln├ę varenie i zv├Ż┼íen├║ bezpe─Źnos┼ą.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest