Ako vybrať vibračnú plošinu

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk vibrolegs
vyberomat sk vibrolegs

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk vibro shaper
vyberomat sk vibro shaper

Rozumná voľba

vyberomat sk bodi tek vibration training gym
vyberomat sk bodi tek vibration training gym

Najvyššia kvalita

Vibračná plošina vám prinesie efektívnejšie využitie času, ktorý strávite cvičením. Vďaka vibráciám totiž dochádza k lepšiemu zapojeniu svalstva. Nie je to však žiadny zázračný prostriedok na chudnutie, ako si mnohí myslia. Bez riadnej dávky pohybu to nepôjde. Môžete ale počítať s tým, že vibračná plošina na cvičenie vám pomôže formovať a spevniť postavu.

Pri kúpe nie je múdre siahnuť hneď po prvom výrobku. Vibračné plošiny na cvičenie sa vyrábajú vo viacerých prevedeniach a typoch. Pre výber konkrétneho modelu sa spolu pozrieme aj na nosnosť, hmotnosť a možnosti nastavenia intenzity vibrácií. Okrem toho spomenieme úchopy pre lepšiu stabilitu aj povrch plošín a veľkosť plochy na cvičenie.

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné vibračné plošiny.

Najvýhodnejšie vibračné plošinyKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna cena
BODI – TEK VIBRATION TRAINING GYM– nosnosť až 120 kg
– jednoduché ovládanie
– zabudovaný počítač merajúci čas 
– 99 nastavení rýchlosti
– precvičí celé telo
– vyššia cena270 €Zobraziť ponuku
VIBRO SHAPER– 99 nastavení rýchlosti
– zabudovaný počítač merajúci čas
– spaľuje kalórie
– precvičí všetky svaly
– príliš stručný návod na cvičenie180 €Zobraziť ponuku
MASTER G5 WOOD– originálny drevený dizajn
– zvyšuje účinnosť cvikov až trojnásobne
– 99 stupňov intenzity
– redukuje podkožný tuk
– hlučný155 €Zobraziť ponuku
VIBROLEGS– 4 programy
– dobrá cena
– jednoduché ovládanie
– hlučný140 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk bodi tek vibration training gym

BODI- TEK VIBRATION TRAINING GYM

BODI – TEK Vibration training gym obsahuje pružinové držadlá, vďaka ktorým precvičíte celé telo, spevníte svaly a zlepšíte vašu rovnováhu. Vibračná plošina obsahuje 3 programy v intervale od 1 až 20 minút. Balenie obsahuje kolieska a držadlo pre jednoduchšiu manipuláciu.


vyberomat sk vibro shaper

VIBRO SHAPER

Vibračná plošina Vibro Shaper funguje na základe vysoko výkonnej oscilačnej technológie. Vytvorí až 50 svalových kontrakcií za sekundu, čím pomáha odbúrať celulitídu, prekrví vaše tela a spevňuje svalstvo. Balenie obsahuje súpravu gumových lán, diaľkové ovládanie a výživového poradcu.


vyberomat sk klarfit vibe dx pro

Klarfit Vibe 4DX Pro

Master G5 Wood je vibračná plošina s originálnym dreveným Vibračná plošina Klarfit Vibe 4DX Pro ponúka 4 pohybové režimy a 20 rýchlostí. Zároveň umožňuje pohyb v 3 smeroch. Pravidelné používanie zlepší stav celulitídy, uvoľní stuhnuté svalstvo a bojuje so stresom. Redukuje podkožný tuk, zlepšuje krvný obeh, rovnováhu a koordináciu. Plošina je vybavená LCD displejom zobrazujúcim program, rýchlosť i dĺžku trvania.


vyberomat sk vibrolegs

VIBROLEGS

Vibračná plošina Vibrolegs je skvelým pomocníkom pre masáž nôh po náročnom dni. Prostredníctvom oscilačnej technológie v kombinácií s ľahkým ovládaním a s možnosťou nastavenia 4 programov, uvoľní vaše svaly a poskytne relax vášmu telu. Súčasťou balenia sú rotujúce akupresúrne valčeky, odnímateľné silikónové podrážky na nohy, diaľkové ovládanie a tréningový plán.

Prečo cvičiť na vibračnej plošine

Vibračné plošiny stimulujú prirodzenú reakciu svalov na vibrácie. Pri cvičení navyše nedochádza k zaťažovaniu kĺbov. Svaly sa viac krát za sekundu sťahujú, čím dochádza k ich efektívnejšiemu posilňovaniu. Pri stoji v pokoji s pokrčenými kolenami sa svaly stiahnu približne 2 krát za sekundu. Pri cvičení to môže byť až do 50 sťahov. Plošinu môžete navyše využiť aj na masáž po tréningu.

Čo všetko vám cvičenie prinesie:

  • spevní vaše lýtka, stehná, zadok, brucho a ramená,
  • zlepší krvný obeh,
  • zlepší držanie tela,
  • spevní pokožku a pomôže pri celulitíde,
  • zvýši svalovú silu a pružnosť,
  • pomôže zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu,
  • v kombinácii s úpravou stravy pomôže zhodiť nadbytočné kilá,
  • zlepšuje ohybnosť a vytrvalosť,
  • pomáha odbúravať stres,
  • prispieva k zlepšeniu celkovej imunity.

Pre koho je vibračná plošina na cvičenie určená

Cvičiť na vibračnej plošine môžete, aj keď nemáte žiadnu kondíciu. Spočiatku vám postačí cvičenie v dĺžke 10 minút a menej náročné cviky. K nim si postupne pridáte niečo ťažšie. Nevyužíva sa len na bežné cvičenie. Ak je to vhodné, môžete na nej cvičiť aj po úrazoch ako doplnok rehabilitácie. V medicíne je odporúčaná aj pre pacientov s Parkinsonovou chorobou za zlepšenie stability a rovnováhy. Tento spôsob cvičenia je vhodný aj pri skleróze muliplex a artritíde. Vibračná plošina je vhodná tiež pre starších ľudí. Pri akýchkoľvek problémoch s pohybovým aparátom je však vhodné, aby ste pred kúpou tohto prístroja kontaktovali svojho lekára.

vyberomat sk vibrating plates
vyberomat sk vibrating plates

Kedy by ste ju nemali používať

Vibrácie plošiny môžu byť v niektorých prípadoch nežiadúce. Nemali by na nej cvičiť tehotné ženy, pacienti s kardiovaskulárnymi chorobami, nezhojenými ranami po operáciách alebo úrazoch a bolesťami chrbtice.

Kontraindikácie zahŕňajú tiež pacientov so žilovou trombózou, umelými kĺbmi, akútnym pruhom, epilepsiou a ťažkou cukrovkou. Vibračná plošina na cvičenie nie je vhodná ani pre ženy s vnútromaternicovým telieskom, ľudí so zápalovým ochorením, problémami so sietnicou a akútnou artritídou.

Na čo myslieť pri výbere

Výber vibračnej plošiny začnite voľbou typu vibrácie. Potom si vyberiete konkrétny model podľa nosnosti, možnosti nastavenia intenzity vibrácie či iných kritérií.

Typy vibrácií

Podľa typu vibrácií delíme vibračné plošiny na cvičenie do troch skupín.

vyberomat sk vibrating plates
vyberomat sk vibrating plates

Oscilačné vibračné plošiny

Tieto vibračné plošiny sa pohybujú na spôsob hojdačky. Kým jedna strana plošiny smeruje nahor, druhá je dole a naopak. Tento typ umožňuje dosiahnuť najväčšiu amplitúdu, čím dochádza k najlepšej stimulácii svalstva zo všetkých typov. Vibrácie sú navyše prirodzené, pretože kopírujú spôsob pohybu tela pri chôdzi. Oscilačné vibračné plošiny využijete na domáce cvičenie v stoji zamerané na chudnutie a podporu lymfatického systému.

Lineárne vibrácie

Lineárne vibračné plošiny sa pohybujú smerom nahor a nadol. Celá plošina pritom zostáva v rovine. Tento pohyb prospieva relaxácii svalov a zlepšeniu obehového systému. Na posilňovanie či chudnutie sú menej vhodné, pretože nedochádza k tak intenzívnemu zapájaniu svalov ako pri predchádzajúcom type.

Triplanárne vibrácie

Vibrácie prebiehajú v troch rovinách. Plošina sa pohybuje hore a dole, dopredu a dozadu. Umožňujú vysokú frekvenciu pohybu. Cvičenie na tomto type prospieva zvýšeniu hustoty kostí, redukcii hmotnosti a rastu svalovej sily. Tento typ nie je vhodný pre ľudí s problémami pohybového aparátu.

Duálne vibračné plošiny

Duálny pohyb plošiny využíva oscilačné aj lineárne vibrácie, takže dochádza k pohybu do troch uhlov naraz. Tento typ sa tiež dá nastaviť tak, aby ste využívali len jeden spôsob vibrácií. Môžeme povedať, že tieto stroje ponúkajú vyššiu úroveň cvičenia. Sú vhodné aj do fitness centier a posilňovní. Pomáhajú posilňovať svaly aj redukovať tuk.

Nosnosť

Dôležitým parametrom výberu je nosnosť. Tú stanovte podľa hmotnosti osôb, ktoré budú plošinu používať. Na trhu nájdete modely s nosnosťou až do 150 kg. Vyberajte tak, aby ste vytvorili rezervu a nekúpili model s nosnosťou rovnou vašej váhe. Plošinu by ste tak zbytočne preťažovali.

Hmotnosť

Vibračné plošiny na cvičenie patria vo svete fintess k ľahším prístrojom. Jednoduchšie modely bez madiel majú len približne 10 kg. Ak sa rozhodnete pre model s madlami, hmotnosť môže narásť až do 25 kg. Takýto model už nebudete môcť jednoducho prenášať, ak nebude vybavený kolieskami. Pre lepšiu stabilitu vyberajte modely s robustnejším rámom a vyššou hmotnosťou.

Nastavenie vibrácií

Na vibračnej plošine je možné nastaviť viacero stupňov intenzity vibrácií. Čím viac stupňov nastavenia rýchlosti vibrácií budete mať k dispozícii, tým hladší bude prechod pri cvičení. Najdrahšie modely môžu mať viac ako 30 rýchlostí.

Ak by ste chceli vedieť, prečo vlastne potrebujete rýchlosť nastaviť, je to pre rozdielny dopad na telo. Nízku intenzitu budete potrebovať na masáž po cvičení alebo úľavu od bolesti. Stredná intenzita pomáha spevňovať kĺby a tvarovať svaly. Vysoká intenzita zvyšuje hustotu kostí a je vhodná na silový tréning.

Veľkosť plochy

Veľkosť plochy bude závisieť od toho, či budete pri cvičení len stáť alebo si budete chcieť napríklad aj ľahnúť. Ovplyvní ju tiež veľkosť priestoru, ktorý pre umiestnenie plošiny máte. Na cvičenie v stoji je odporúčaný minimálny rozmer 40 x 50 cm.

Povrch plošiny

Vyberajte tiež podľa povrchu plošiny. V každom prípade by mal byť s protišmykovou úpravou. Niektoré modely môžu mať tiež masážny alebo vrúbkovaný povrch.

Madlá

Nie každý sa na vibračnej plošine cíti hneď pohodlne. Preto je vhodné vybrať model s madlami, aby ste sa mali kde chytiť. Madlá môžu byť v rôznom vyhotovení. O niektoré sa budete môcť aj opierať, iné slúžia len ako pomoc pre stabilitu. Informujte sa preto o spôsobe, akým sú vyhotovené.

Amplitúda

Amplitúda informuje o hĺbke vibrácií. Udáva sa v milimetroch za sekundu. Čím bude táto hodnota vyššia, tým vyššiu intenzitu tréningu budete môcť dosiahnuť.

Tipy na záver

Vibračné plošiny sú tu pre každého, kto chce zlepšiť intenzitu svojho cvičenia. Nie sú určené len na zvyšovanie kondície alebo chudnutie, pomáhajú tiež pri rôznych problémoch. Pri výbere sa zamerajte najskôr na voľbu vhodného typu. Potom skontrolujte možnosť nastavenia vibrácií, nosnosť a hmotnosť. Na výber máte tiež modely s madlami alebo bez nich. Rozdiely medzi jednotlivými modelmi môžu byť tiež v dosahovanej amplitúde, povrchu plošiny a jej veľkosti.

Niektoré vibračné plošiny disponujú rôznymi funkciami. Môžu mať nastavené rôzne programy na tréning alebo vám ovládanie uľahčiť s diaľkovým ovládačom. Ak si vyberiete model s displejom, budete môcť pri cvičení sledovať vybrané fyzické parametre.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest