Ako vybrať vôdzku pre psa

Vôdzka je nevyhnutnou súčasťou výbavy každého psieho majiteľa. Ponuka na trhu je veľmi široká a môže byť ťažké orientovať sa v tom, aká vôdzka sa bude hodiť práve pre vás. Majte na pamäti, že k rôznym aktivitám sa hodia rôzne typy vôdzok. Poďme sa teda pozrieť, ako vybrať vôdzku, ktorá vám poskytne potrebnú kontrolu nad psom.

Pri výbere vôdzky sú dôležité tieto kritériá:

  • veľkosť a váha psa
  • vek psa
  • účel použitia vôdzky
Najvýhodnejšie vôdzky pre psaTypKladyZáporyPriemerná cenaAktuálna cena
ZOLUX JOGGING BIKING MOOVTextilná vôdzka– pružná
– reflexná
– nepremokavá
– vysoká cena20 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA KVALITA
DOODLEBONE NEON BLUENylonová vôdzka– pohodlné držanie
– odolná
– dizajn
– vyššia cena13 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠÍ POMER CENA – KVALITA
ZOLUXSilikónová vôdzka– pohodlné držanie
– dizajn
– menej odolná10 €Zobraziť ponuku 
ZOLUX LEDNylónová led vôdzka– svieti v tme
– pohodlné držanie
– odolná
– vyššia cena14 €Zobraziť ponuku 
ZOLUX MAC LEATHERKožená vôdzka– dizajn
– pohodlné držanie
– nízka cena
– môže sa skôr opotrebovať6 €Zobraziť ponukuNAJLEPŠIA CENA
vyberomat sk zolux jogging hiking moov

Zolux Jogging Hiking Moov

Vôdzka pre psa Zolux Jogging Biking MOOV je vytvorená z textilného, odolného a nepremokavého materiálu. Vôdzka je viditeľná v tme. Upevňuje sa pomocou karabíny k opasku alebo ľadvinke. Vhodná pre všetky typy plemien. Vodítko je najvhodnejšie pri športových aktivitách. Obsahuje dve karabíny s bezpečnostnou poistkou. Dĺžka vodítka sú 2 m.


vyberomat sk doobledobe neon blue

Doodlebone Neon Blue

Doodleboona lanová vôdzka je vyrobená z nylonového materiálu, vďaka čomu je odolná a pevná.Vybrať si môžete z viacerých farebných prevedení. Dooblebone je overenou klasickou vôdzkou. Dĺžka vodítka je 130 cm.


vyberomat sk zolux

Zolux Silicone

Zolux je vôdzka pre psa zo silikónového materiálu. Vhodná pre všetky plemená. Zvoliť si môžete z rôznych dĺžok a farieb.


vyberomat sk zolux led

Zolux LED

Zolux Led vďaka neónovému dizajnu svieti v tme. Je vhodná pre všetky plemená. Pohodlne sa drží a vďaka nylónového materiálu je odolná. Dĺžka vôdzky je 120 cm, šírka 15 mm.


vyberomat sk zolux mac leather

Zolux Mac Leather

Kožená vôdzka pre psa Zolux Mac Leather je určená pre všetky druhy plemien. Je vytvorená z kombinácie kože a textilu. Zolux ponúka vôdzky v jasných originálnych farbách. Vodítko je opatrené kovovými medajlónikmi na retiazke. Dĺžka vôdzky je 1,2 m. Šírka 10 mm.

Klasické vôdzky

Klasické vôdzky majú na jednom konci karabínu a na druhom ucho, pre pohodlné držanie. Sú vhodné na výcvik aj na prechádzky. Klasické vôdzky sa vyrábajú v rôznych dĺžkach, najčastejšie od 1,2 m až po 3 metre. Na prechádzky do prírody sú vhodnejšie dlhšie vôdzky, naopak do mesta využijete skôr kratšie vôdzky.

Klasické vôdzky sa vyrábajú z najrôznejších materiálov. Najčastejšie sa používajú syntetické materiály, ako je nylon alebo polypropylén. Používa sa aj moderný materiál BioThane alebo koža, či kovové retiazky. Vôdzka môže byť doplnená aj o reflexné prvky, kvôli lepšej viditeľnosti v tme. Hlavne pri väčších plemenách je dôležité zamerať sa na veľkosť karabíny a celkovú pevnosť vôdzky.

vyberomat sk dog lead
vyberomat sk dog lead

Klasickú vôdzku vyberajte tak, aby sa vám dobre držala aj v prípade, že by sa váš pes rozhodol začať niekam utekať.

Samonavíjacie vôdzky

Samonavíjacie vôdzky, často označované aj ako flexi, podľa nemeckej značky týchto vôdzok, sú u majiteľov psov veľmi obľúbené. Každá samonavíjacia vôdzka je vybavená tzv. stopkou, ktorou zabrzdíte vyťahovanie vôdzky a okamžite tak zastavíte psa.

Existujú dva typy samonavíjajúcich vôdzok – lankové a páskové. Lanková vôdzka je ľahšia, ale ľahšie môže dôjsť k jej pretrhnutiu. Preto nie je vhodná pre silné psy. Pásková vôdzka je odolnejšia, ale zároveň aj ťažšia. Vôdzky sa vyrábajú v rôznych dĺžkach, veľkostiach aj farbách.

vyberomat sk dog lead
vyberomat sk dog lead

Flexi vôdzky sa nehodia pre šteňatá a psy, ktoré chcete odnaučiť ťahať na vôdzke.

Prepínacie vôdzky

Prepínacie vôdzky sa vďaka systému krúžkov dajú jedným prepnutím skrátiť alebo predĺžiť na inú dĺžku. Prepínaciu vôdzku si taktiež môžete pohodlne pripnúť okolo tela a budete tak mať voľné ruky. Táto vôdzka sa dá použiť aj na vedenie dvoch psov naraz.

Stopovacie vôdzky

Stopovacia vôdzka, alebo inak stopovačka, sa používa predovšetkým k výcviku, napríklad nácvik privolania. Stopovačka je väčšinou dlhá 5 – 15 m. Najčastejšie sa vyrába z nylonu a má tvar plochého alebo guľatého lana.

Športové vôdzky

Športová vôdzka sa vám bude hodiť pokiaľ sa chystáte so psom behať, bežkovať alebo jazdiť na bicykli. Športové vôdzky sú často vybavené amortizérom (odpruženou časťou), ktorý tlmí šklbanie a zaisťuje plynulý ťah. Spoločne so športovou vôdzkou určite oceníte aj špeciálny pás, ku ktorému sa dá vôdzka pripnúť.

vyberomat sk dog lead
vyberomat sk dog lead

Predvádzacie vôdzky

Predvádzacia vôdzka, alebo inak výstavná vôdzka, je vlastne obojok a vôdzka v jednom. Ide o tenkú šnúru so slučkou na konci, ktorá sa pretiahne psovi okolo krku. Výstavná vôdzka by mala byť nenápadná, aby čo najmenej rušila pohľad na vystavovaného psa. Predvádzacie vôdzky nie sú moc pevné a od psov sa očakáva, že sú vycvičený a poslušný.

Rozdvojovacie vôdzky

Rozdvojku môžete pripnúť na klasickú vôdzku. Na jednej vôdzke tak môžete viesť niekoľko psov naraz.

Ako naučiť psa chôdzu na vôdzke

vyberomat sk adobestock

Ako vybrať správny proteín

Proteín je prírodná látka. Nazývaná inak aj ako bielkovina. Bielkoviny sú základné stavebné kamene pre správnu funkčnosť nášho organizmu. Bielkoviny (proteíny) sú dôležité a napomáhajú…
vyberomat sk dron

Ako vybrať lietajúci dron

Drony sú lietajúce stroje, ktoré vám umožnia sledovať svet z výšky a počas toho vytvárať nádherné letecké videá a fotky. Ide o jednu z najzaujímavejších a najviac inovatívnych technologických noviniek poslednej…
vyberomat sk digital camera

Ako vybrať digitálny fotoaparát

Fotoaparáty sú skvelým vynálezom, ktorý umožňuje zachytiť kúzlo okamihu. Tie digitálne zasa umožňujú to, že už nemusíte fotografie pracne vyvolávať, ale dajú sa rýchlo a ľahko…
vyberomat sk bluetooth speaker

Ako vybrať bezdrôtový reproduktor

Už vás nebaví počúvať hudbu z vášho telefónu alebo by ste si radi vychutnali plnohodnotnejší zvukový zážitok ako prostredníctvom slúchadiel? Ak áno, tak sú pre vás…
vyberomat sk bluetooth headphones

Ako vybrať bezdrôtové slúchadlá

Slúchadlá sú neoceniteľným doplnkom všetkých, ktorí si chcú vychutnať hudbu či film bez toho, aby ich rušilo okolie. Súčasným trendom sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré sú…

Vložiť komentár