Ako vybrať najlepší vysávač

Časy, keď gazdinky podlahu v celom dome zametali, sú už dávno preč. Dnes je ich neodmysliteľným pomocníkom pri upratovaní vysávač. A nie len to. Na trhu nájdete mnoho typov vysávačov. Na výber máte klasické podlahové, bezvreckové, tyčové vysávače a mnohé iné modely, ktoré sú vybavené rôznymi prídavnými funkciami pre ešte dôkladnejšie a ľahšie upratanie.

Aby ste si vybrali vysávač, ktorý vám bude najlepšie vyhovovať, potrebujete zvážiť, aké sú vaše požiadavky na výkon, množstvo príslušenstva či doplnkové funkcie, akou je napríklad umývanie okien. Pomôže vám v tom náš krátky prehľad. Nájdete v ňom mnoho užitočných informácií a niekoľko tipov na kvalitné modely vysávačov, ktoré sú aktuálne dostupné na trhu.

vyberomat sk vacuum cleaner
vyberomat sk vacuum cleaner

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné vysávače, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
Concept VP4354 Wet & Dry Riser extension +ručný– dobré recenzie
– výkon
– ľahká údržba
– príslušenstvo
– výdrž
– pohodlné držanie
– vyššia hlučnosť 63 € Zobraziť ponuku
ETA Salvet Animal 1513 90000bezvreckový – výkon
– ľahká údržba
– príslušenstvo
– jednoduchosť použitia 
– kratší kábel
– vyššia hlučnosť
97 €Zobraziť ponuku
Rowenta RO7473EA Silence Force Allergy +vreckový– vhodný na všetky povrchy
– množstvo príslušenstva
– účinný aj na zvieracie chlpy
– dlhý kábel
– tichá prevádzka
– vyššia cena náhradných protialergických vreciek192 €Zobraziť ponuku
PHILIPS POWERPRO AQUA Duo 3v1 FC6409/01tyčový– výkon
– 3v1
– mobilita
– batéria
– jednoduchosť ovládania
– príslušenstvo
– hlučnosť
– doba nabíjania
198 €Zobraziť ponuku
XIAOMI ROBOROCK S5 Maxrobotický– mokré čistenie
– funkčnosť
– výkon
– výdrž
– jednoduché ovládanie cez aplikáciu
– tichý
– rýchle nabíjanie
– ľahko zohnateľné náhradné diely
– vysoká cena
– komplikácie pri čistení kobercov s vysokými vláknami
450 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk concept vp wet dry riser extension

Concept VP4354 Wet & Dry Riser extension +

Výkonný ručný vysávač vysaje zvieracie chlpy a mokré či suché nečistoty. Pri používaní dosahuje hlučnosť 75 dB. Disponuje mikrofiltrom. Plné nabitie dosiahnete po 4 hodinách, po ktorých dokáže pracovať 22 minút. Objem ručného vysávača je 0,5 l. Vysávač ponúka bohaté príslušenstvo, ako PET kefu, podlahovú hubicu, flexibilnú hadicu CAR, predlžovaciu trubicu 2 x, štrbinovú hubicu, nadstavec na vysávanie kvapalín, hubicu s kefou, redukciu, textilné vrecko na príslušenstvo, čistiacu kefku a adaptér. Rozmery: 42 x 12,5 x 11 cm. Váži 1,3 kg.


vyberomat sk eta salvet animal

ETA Salvet Animal 1513 90000

Bezvreckový vysávač je vhodný pre každý druh podlahy. Obsahuje parketovú hubicu, podlahovú hubicu, vankúšovú hubicu – na mäkké textílie a štrbinovú hubicu. Akčný rádius: 10 m. Hlučnosť: 70 dB. Príkon: 700 W. Objem: 2,2 l. Dĺžka kábla: 7 m. Rozmery: š. 41 x v. 29 x h. 29 cm. Hmotnosť: 6 kg


vyberomat sk rowenta roea silence force allergy

Rowenta RO7473EA Silence Force Allergy +

Klasický vysávač je vhodný do každej domácnosti, keďže ho môžete využiť na akýkoľvek povrch. Navyše je ideálny aj pre alergikov alebo majiteľov domácich miláčikov. Obsahuje hubicu na čalúnenie, parketovú hubicu, podlahovú hubicu, rotačnú kefu a štrbinovú hubicu. Akčný rádius: 11 m. Hlučnosť: 58 dB. Príkon: 400 W. Objem: 4,5 l. Dĺžka kábla: 8,4 m. Rozmery: š. 29,8 x v. 26,5 x h. 52,8 cm. Hmotnosť: 8,9 kg.


vyberomat sk philips powerpro aqua duo v fc

PHILIPS POWERPRO AQUA Duo 3v1 FC6409/01

Tyčový vysávač Philips PowerPro Aqua Duo 3v1 FC6409/01 obsahuje mop pre mokré vysávanie. Doba nabíjania vysávača je 5 h. Disponuje batériou typu Li-Ion. Kapacita batérie je 25,2 V. Po plnom nabití vysávač funguje 60 min. Pri prevádzke vysávač dosahuje hlučnosť 83 dB. Objem nádržky má 0,6 l. Obsahuje umývateľný filter pre lepšiu a rýchlejšiu údržbu. Rozmery: 116 x 18 x 25 cm. Váha: 4,7 kg.


vyberomat sk vyberomat sk xiaomi mi ro

XIAOMI ROBOROCK S5 Max

Robotický vysávač Xiaomi Roborock S5 Max je výborným pomocníkom pri každodennom upratovaní, ktorý vám ušetrí čas aj energiu. Dostane sa aj do rohov, ktoré nielen povysáva ale aj umyje. Vysávač má sací výkon až 2 000 Pa. Vďaka laserovej navigácii LIDAR a senzorom, nenaráža do stien a nespadne zo schodov Vybrať si môžete z dvoch farebných variácii. Nádoba na prach má 460 ml, na vodu 280 ml. Výhodou vysávača je automatické dobíjanie, ovládanie prostredníctvom aplikácii, detekcia znečistených miest a prispôsobenie povrchu podlahy. Xiaomi Roborock S5 Max patrí medzi najlepšie a najkvalitnejšie robotické vysávače na trhu.

Typy vysávačov

Podľa účelu použitia máte na výber z niekoľkých typov vysávačov. Pred kúpou si preto dobre premyslite, aké sú vaše preferencie.

Klasický vysávač

Klasické vysávače používajú na zber nečistôt vymeniteľné vrecká. Tie sa vyrábajú z textilu alebo papiera. Súčasťou balenia náhradných vreciek býva tiež vymeniteľný filter na zachytávanie drobných čiastočiek prachu, ktoré pri vysávaní unikajú z vysávača. Vychádzajúci vzduch tak prechádza filtráciou dva krát. Prvý krát priamo vo vrecku, kde sa zachytávajú nečistoty, a druhý krát pri prechode filtrom. Tieto vysávače sú preto vhodné na bežné používanie aj v domácnosti s alergikom.

Klasické vreckové vysávače sa vyznačujú vysokou účinnosťou vysávania. Podlahu či koberec dôkladne očistia od prachu, vlasov, chlpov zvierat a iných nečistôt. Nie sú však vhodné na vysávanie tekutín.

Bezvreckové vysávače

V bezvreckovom vysávači sa prach a iné nečistoty ukladajú do špeciálnej nádoby. Drobný prach, ktorý sa neusadí v nádobe, zostáva zachytený vo filtroch umiestnených pred a za motorom. Bezvreckové vysávače majú pri vysávaní konštantný výkon. Výhodou je, že nie je potrebné dokupovať vrecká. Nádobu je však potrebné vždy po vysávaní vyprázdniť. Ak kupuje bezvreckový vysávač alergik, mal by preto vyberať model, ktorý umožňuje bezkontaktné vyprázdňovanie.

Vodné vysávače

Vodné vysávače sú vybavené vodným filtrom, v ktorom sa zachytávajú všetky nečistoty aj drobné čiastočky prachu. Majú vysoký a stabilný sací výkon. Vďaka nemu dôkladne vyčistia každý povrch. Ich výhodou je tiež to, že popri vysávaní prečistia aj vzduch. Vodné vysávače sú vhodné aj na mokré vysávanie. Niektoré modely sú vybavené funkciou šampónovania. Nevýhodou môže byť vyššia hlučnosť a hmotnosť.

Ručné vysávače

Ručné vysávače sú ideálnym pomocníkom na upratovanie drobných nečistôt. Vďaka nim viac nebudete musieť dlážku zametať ani vyberať veľký vysávač. Jednotlivé modely ručných vysávačov sa od seba líšia spôsobom napájania. Väčšina je vybavená nabíjateľným akumulátorom. Ak vám nevadí, že budete musieť ručný vysávač vždy zapojiť do siete, na trhu nájdete aj modely s napájaním priamo zo siete. Niektoré ručné vysávače umožňujú tiež mokré vysávanie. Nevýhodou tohto modelu je len jeho nižší výkon. Na rýchle upratanie bežného neporiadku sú však ručné vysávače celkom postačujúce.

Tyčové vysávače

Tyčové vysávače využijete, ak nepotrebujete vysávať rozsiahle plochy. Ich štíhla konštrukcia umožňuje jednoduchú manipuláciu. Ľahko s nimi povysávate aj ťažšie dostupné miesta bez toho, aby ste sa museli zohýbať. Tyčové vysávače sa vyrábajú s dvomi možnosťami napájania. Modely so zabudovaným akumulátorom môžete po istú dobu použiť bez zapojenia do siete. Nevýhodou je nižší sací výkon oproti klasickým vysávačom.

Ak nad kúpou tyčového vysávača váhate kvôli výhodám, ktoré v sebe skrýva klasický podlahový vysávač, môžete si zaobstarať model 2 v 1. Tyčové vysávače 3 v 1 sú vybavené dokonca aj funkciou mopu.

Robotické vysávače

Dokonalý komfort pri vysávaní ponúkajú robotické vysávače. Takýto vysávač stačí naprogramovať na vhodnú dobu a poupratuje celkom sám. Môžete ho ovládať aj mobilným telefónom. Pri upratovaní sa robotický vysávač dokáže sám vyhnúť prekážkam. Nemusíte sa báť ani toho, že spadne zo schodov.

Niektoré modely disponujú dokonca aj funkciou umývania. Podlahu najskôr povysávajú, a potom pretrú navlhčeným mopom. Nevýhodou je len menšia nádoba na prach a to, že robotické vysávače nie sú vhodné do miestností s kobercami s vyšším vlasom. Robotický vysávač preto kupujte len vtedy, ak máte v byte alebo dome rovné podlahy.

vyberomat sk vacuum cleaner
vyberomat sk vacuum cleaner

Multifunkčné vysávače

Multifunkčné alebo viacúčelové vysávače sú výbornou voľbou, ak potrebujete okrem vysávania bežných nečistôt využiť aj iné funkcie. Využijete ich, ak máte doma viac typov podlahy. Bez problémov povysávajú laminátovú podlahu, dlažbu aj koberce s vysokým vlasom. Viacúčelové vysávače vysajú tiež rozliate tekutiny. A to aj z koberca či nábytku.

Multifunkčné vysávače sa od seba odlišujú množstvom ponúkaných funkcií. Môžete si vybrať modely určené na hĺbkové čistenie čalúneného nábytku a kobercov, umývanie okien alebo parné čistenie. Nevýhodou týchto vysávačov je len náročnejšie čistenie zbernej nádoby. Pred ich kúpou myslite tiež na to, že multifunkčné vysávače majú väčšie rozmery. Budete tak potrebovať viac miesta na ich uskladnenie.

Parné čističe a vysávače

Parné vysávače, mopy a čističe oceníte, ak máte radi dôkladné upratovanie. Parné vysávače fungujú na princípe uvoľňovania pary. Obsahujú nádobu na vodu, ktorá sa pri čistení ohrieva. Vzniknutá para sa po dosiahnutí potrebnej teploty vychádza von a pomáha k efektívnejšiemu odstráneniu nečistôt. Odstránite tak nielen prach ale aj odolné škvrny na podlahe, čalúnenom nábytku, obkladoch a tkaninách. Parný vysávač okrem toho pri čistení dezinfikuje povrch a ničí baktérie a plesne. Je preto obzvlášť vhodný pre alergikov.

vyberomat sk vacuum cleaner
vyberomat sk vacuum cleaner

Aké parametre porovnať pri kúpe vysávača

Jednotlivé modely vysávačov sa od seba líšia sa rôznymi parametrami. Pred konečným výberom by ste ich mali navzájom porovnať.

Výkon a príkon vysávača

Hodnota príkonu vysávača vás informuje o tom, koľko elektrickej energie vysávač spotrebuje. Čím nižšia je jeho hodnota, tým menej energie a tým aj peňazí počas vysávania miniete.

Sací výkon vysávača je inými slovami kvalita, akou bude zakúpený produkt vysávať. Sací výkon nezávisí od výšky príkonu, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, ale od iných faktorov. Sú nimi konštrukcia vysávača, hubice a rotačných kief. Ak hľadáte najúspornejší a zároveň najvýkonnejší model, hľadajte vysávače označené ako AAAA alebo 4A.

Typ filtrácie

Väčšina vysávačov je vybavená niekoľkými stupňami filtrácie. Líšia sa aj typom filtrácie. Môžete si kúpiť vysávač s vymeniteľným mikrofiltrom z textílií alebo molitanu, umývateľný filter vhodný na viacnásobné použitie, vysávač s vodným filtrom alebo certifikovaným HEPA a EPA filtrom. Najúčinnejšie z uvedených sú vodný filter, HEPA filter od hodnoty 13 a vyššie a EPA filter od hodnoty 10.

Potrebné príslušenstvo

Gazdinky bude iste zaujímať aj príslušenstvo k vysávaču. Vyberajte tak, aby ste mali k dispozícii vhodné nástavce na podlahu, čalúnené povrchy, kefový nadstavec na čistenie kobercov, štrbinovú hubicu na ťažko dostupné miesta, prípadne nástavec na zvieracie chlpy a podobne.

Dĺžka prívodného kábla

Pri bežnom používaní vysávača vás bude zaujímať aj dĺžka kábla. Mala by byť dostatočná na to, aby ste pri upratovaní nemuseli zbytočne strácať čas prepájaním vysávača do bližšej zástrčky.

Objem vrecka alebo zbernej nádoby

Objem zbernej nádoby závisí od veľkosti vysávanej plochy. Do 50 m² môžete vybrať vysávač s vreckom do 2,5 l. Pri ploche 150 m² sú to 3 – 4 l. Tieto hodnoty neplatia pre vodné vysávače, ktoré po každom vysávaní vyčistíte.

Hlučnosť

Hlučnosť je dôležitým parametrom vzhľadom na vaše pohodlie pri práci. Najtichšími sú robotické vysávače. Ak kupujete iný model, hlučnosť by nemala presahovať 82 dB.

Naše odporúčanie

Na trhu nájdete rôzne modely vysávačov s rôznymi funkciami. Pred kúpou preto dôkladne zvážte, na aký účel budete vysávač používať. Či len na vysávanie suchých nečistôt alebo aj rozliatych tekutín či umývanie podlahy a okien. Iný bude váš výber, ak máte doma alergika alebo chlpatého domáceho miláčika, iné parametre využijete, ak bývate v garsónke a iné, ak v priestrannom dome.

Iný model si vyberiete, ak máte radi upratovanie a naopak celkom iný, ak by ste si namiesto vysávania radšej dopriali chvíľku relaxu. Dôležitým faktorom rozhodovania je tiež suma, ktorý na tohto praktického pomocníka môžete minúť a samozrejme počet funkcií, ktorými bude vybavený. Na záver ešte posledná rada: vyberajte overené značky, ktoré vás iste nesklamú svojou kvalitou.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest