Ako vybrať najlepšiu zubnú kefku

Najdôležitejší prostriedok na starostlivosť o chrup je zubná kefka. Jej pravidelné používanie chráni pred vznikom zubného kazu, odstraňuje zubný povlak a chráni pred paradentózou. Pri jej výbere je potrebné zvážiť niekoľko faktorov.

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že kvalitnú zubnú kefku rozpoznáte podľa ceny, nie je to tak. Na trhu nájdete rôzne typy zubných kefiek. Ak neviete, čím sa riadiť pri kúpe, prezrite si náš krátky prehľad jednotlivých typov kefiek. Poradíme vám aj pri výbere vhodnej tvrdosti a veku, pre aký je zubná kefka určená, či spôsobu jej použitia. A pozrieme sa aj na dentálne nite a elektrické zubné kefky.

vyberomat.sk kefka
vyberomat.sk kefka

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné zubné kefky.

NázovKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
SPOKAR 3428 PLUS Extra mäkká– dostupná cena
– jemnosť
– 3 ks v balení
– neekologickosť4,50 € ( 1,50 €/ks)Zobraziť ponuku
COLGATE Slim Soft Charcoal – dostupná cena
– tenké štetinky
– 3 ks v balení
– neekologickosť5,40 € (1,8 €/ks)Zobraziť ponuku
PARADONTAX Gentle Clean Triopack ZK Extra Soft – jemnosť štetiniek
– 3 ks v balení
– neekologickosť7,10 € (2,40 €/ks)Zobraziť ponuku
PANDOO Bambus Medium Soft– ekologickosť
– 4 ks v balení
– vyššia cena
– vyššia tvrdosť
12 € (3 €/ks)Zobraziť ponuku
CURAPROX CS 5460 Soft– overená značka
– skvelé recenzie
– kvalita
– mäkkosť
– 3 ks v balení
– vyššia cena
– neekologickosť
9,90 € (3,30 €/ks)Zobraziť ponuku
vyberomat sk spokar plus extra makka

SPOKAR 3428 PLUS Extra mäkká

Kefky SPOKAR sú vhodné aj pre citlivejšie zuby a ďasná. Disponujú ultra mäkkými štetinami, ktoré sa dostanú aj do najzadnejších kútikov úst. V balení sa nachádzajú 3 ks.


vyberomat sk colgate slim soft charcoal

COLGATE Slim Soft Charcoal

Kefky na zuby od Colgate sú až 17 krát tenšie oproti iným značkám. Zároveň sú veľmi jemné. 1v praktickom balení sa nachádzajú 3 ks.


vyberomat sk paradontax interdental triopack zk extra soft

PARADONTAX Gentle Clean Triopack ZK Extra Soft 

Kefky od značky PARADONTAX ponúka veľmi mäkké štetinky, ktoré sú vhodné pre ľudí s citlivejšími ďasnami. V balení sa nachádzajú 3 ks.


vyberomat sk pandoo bambus medium soft

PANDOO Bambus Medium Soft

Tieto zubné kefky sú určené pre ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí a ekológií. Sú vytvorené z bambusu, ktorý je ľahko rozložiteľný. V balení sa nachádzajú 4 ks.


vyberomat sk curaprox cs soft

CURAPROX CS 5460 Soft

Zubné kefky od značky Curaprox sa stali obľúbencom množstva ľudí, o čom svedčia aj skvelé recenzie. Kefka je naozaj mäkká, vďaka čomu nezničia zubnú sklovinu a nepoškodia ďasná. V balení sa nachádzajú 3 ks.

Typy zubných kefiek

Na trhu nájdete viacero typov zubných kefiek podľa účelu ich použitia.

Klasické zubné kefky

Klasické zubné kefky sú určené na čistenie celého zubného chrupu. Pri výbere je potrebné zvažovať veľkosť hlavičky a tvrdosť zubnej kefky.

Jednozväzkové zubné kefky

Jednozväzkové zubné kefky majú len jeden zväzok vlákien, ktoré sa nachádzajú na zmenšenej hlavičke kefky. Touto kefkou vyčistíte aj zle dostupné miesta ústnej dutiny — napríklad zadnú stranu stoličiek. Jemnými krúživými pohybmi môžete touto kefkou efektívne odstrániť zubný povlak aj z celej plochy zuba. Využijete ich tiež na čistenie miest dotyku zubov, kde sa nie vždy vlákna klasickej kefky dostanú.

Detské zubné kefky

Samostatnú kategóriu tvoria zubné kefky pre deti. Vzhľadom na veľkosť detskej ústnej dutiny sa vyrábajú s menšími hlavičkami. Okrem toho mávajú tiež mäkšie štetiny. Detské zubné kefky môžete nájsť v rôznych veľkostiach. Niektoré sú určené na umývanie prvých zúbkov, iné pre deti predškolského veku.

vyberomat sk tooth brush
vyberomat sk tooth brush

Zubné kefky na zuby so strojčekom

Zubné kefky na zuby so strojčekom sa od klasickej kefky odlišujú tým, že stredný rad štetín je o niečo kratší ako ostatné. Je to tak pre dôkladnejšie vyčistenie častí zubného strojčeka.

Kefky na umelý chrup

Na čistenie umelého chrupu sa používajú kefky s tvrdými štetinami. Tie zvládnu očistenie zubnej náhrady od zvyškov jedla aj fixačného krému. Na čistenie ďasien sa odporúča použiť klasickú zubnú kefku menšej tvrdosti.

Cestové zubné kefky

Ak často cestujete, iste oceníte možnosť zakúpiť si cestovnú zubnú kefku. Takáto kefka je veľmi skladná. Dá sa zložiť do veľkosti, ktorá sa vám pohodlne zmestí do vrecka.

Medzizubné kefky

Medzizubné kefky sú určené na čistenie medzier medzi zubami, kam sa nedostane ani klasická ani jednozväzková zubná kefka. Na trhu sú k dispozícii v rôznych veľkostiach. Ak si nie ste istý výberom, zvoľte na začiatok menšiu veľkosť alebo sa poraďte s odborníkom. Správna veľkosť medzizubnej kefky zabezpečí dôkladné vyčistenie medzizubného priestoru bez poškodenia ďasien.

Dentálne nite

Dentálna niť vyčistí aj obzvlášť úzky medzizubný priestor. Na trhu nájdete:

  • Bežné zubné nite, ktoré použijete na čistenie miesta dotyku prekrížených zubov alebo príliš nahustených zubov.
  • Pre jednoduchšie používanie si môžete kúpiť aj zubnú niť na držiaku, alebo tzv. flosspic.
  • Superfloss — dentálna niť určená na čistenie koruniek a mostíkov.

Elektrické zubné kefky

Elektrické zubné kefky vyčistia povrch zubov rovnako dôkladne ako klasické. Samozrejme, že aj pri používaní elektrických kefiek je dôležitá najmä pravidelnosť. Pri kúpe máte na výber z dvoch druhov elektrických kefiek. Sú to:

Sonické zubné kefky

Hlavička sonickej kefky má podlhovastú hlavicu, ktorá sa rýchlo hýbe do strán. Týmito pohybmi odstraňuje zo zubov povlak aj nečistoty z potravín. Čím vyšší počet kmitov kefka dosahuje, tým efektívnejšie vyčistí zuby. Nevýhodou je vyššia cena oproti rotačným kefkám a tiež to, že sa ťažšie dostáva na menej dostupné miesta chrupu.

Rotačné zubné kefky

Rotačné elektrické kefky majú okrúhlu hlavicu, ktorá sa pri čistení zubov otáča z jednej strany na druhú. V porovnaní so sonickými kefkami majú menšiu hlavicu, ktorá sa dostane aj do menej dostupných častí chrupu. Nevýhodou je, že pri nesprávnom používaní môže dôjsť k poškodeniu ďasien.

vyberomat sk tooth brush
vyberomat sk tooth brush

Tvrdosť a veľkosť kefky

Pre dôkladnú starostlivosť o zuby a ďasná je dôležité, aby mala kefka správnu tvrdosť aj veľkosť hlavičky. Pri každodennom používaní oceníte tiež správny tvar rúčky.

Veľkosť hlavičky zubnej kefky

Hlavičku zubnej kefky zvoľte primerane veľkosti vašej ústnej dutiny tak, aby dosiahla až na zadné zuby. Pre dospelých sa odporúča dĺžka nanajvýš 2,5 cm. Pre deti je odporúčaná dĺžka do 1,5 cm.

Zubné kefky podľa tvrdosti

Mäkké zubné kefky sú určené na čistenie citlivých zubov a ďasien. Ich výhodou je, že sa dobre prispôsobia tvaru zubov. Dostanú sa tak ľahšie aj na menej prístupné miesta. Na druhej strane sa pri nesprávnom čistení môže stať, že sa na zubných krčkoch aj zuboch usadí povlak.

Ak máte zdravé zuby a ďasná, môžete používať kefku s vyššou tvrdosťou. Nie je však vhodné používať veľmi tvrdé kefky. A to kvôli riziku poškodenia zubnej skloviny a ďasien.

Na kefke si všímajte tiež usporiadanie štetiniek. Mali by byť umiestnené do 4 – 5 radov. Rukoväť zubnej kefky by mala byť pevná a dostatočne dlhá. Ideálne 17 – 25 cm. Pre lepší dosah na všetky miesta v ústach je vhodné, aby bola rovného tvaru.

vyberomat sk tooth brush
vyberomat sk tooth brush

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Elektrické zubné kefky môžete kúpiť v prevedení vhodnom pre deti aj pre dospelých. Detské elektrické kefky mávajú menšie hlavice a dizajn prispôsobený pre deti. Elektrické kefky majú rôzne vlastnosti alebo prídavné funkcie. Pri výbere si všímajte najmä:

Spôsob napájania

Elektrické zubné kefky bývajú napájané jednorazovými alebo nabíjateľnými batériami. Najvýhodnejší spôsob napájania je pomocou nabíjateľného akumulátora. Takéto elektrické zubné kefky sú dodávané aj so základňou na nabíjanie. Výdrž akumulátora je zvyčaje 2 – 10 dní. Nabíjateľné kefky bývajú vybavené indikátorom vybitia, ktorý vás informuje o stave batérie.

Doplnkové funkcie

Jednotlivé modely ponúkajú rôzne doplnkové funkcie.

Časovač — časovač využijete, ak chcete vedieť, ako dlho si umývate zuby. Časovače zubných kefiek mávajú nastavený čas na 2 – 3 minúty.

Senzor tlaku — praktická funkcia, ktorá vás upozorní, ak na zuby vyvíjate príliš vysoký tlak.

Režim na masáž ďasien —je určený na pravidelnú starostlivosť o ďasná. Tento alebo iné doplnkové režimy používajú zväčša drahšie modely vybavené displejom.

UV žiarič — táto funkcia je určená na ničenie baktérií v samotnej kefke.

Na záver

Od správneho výberu zubnej kefky závisí to, ako budú vaše zuby vyčistené. Preto je potrebné jej kúpe venovať zvláštnu pozornosť. Veľa závisí od vhodnej tvrdosti kefky ako tiež od veľkosti hlavičky. Iné kefky je tiež potrebné vyberať pre deti a iné pre dospelých. Pre dôkladnejšie očistenie zubného chrupu je okrem klasickej zubnej kefky dôležité používať aj iné druhy. Ako napríklad medzizubnú alebo jednozväzkovú kefku. Pre najtesnejšie priestory medzi zubami je vhodné používať zubnú niť.

Pre jednoduchšie čistenie zubov bez námahy si môžete vybrať elektrickú zubnú kefku. Konkrétny výber bude závisieť od vašich preferencií, čo sa týka spôsobu napájania a doplnkových funkcií vybraného modelu. Elektrické zubné kefky sa okrem toho líšia spôsobom čistenia. Pred výberom preto zvážte výhody a nevýhody jednotlivých spôsobov.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest