Ako vybrať najlepší lis na ovocie

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk rohnson r t lis na ovocie
vyberomat sk rohnson r t lis na ovocie

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk princess lis na ovocie
vyberomat sk princess lis na ovocie

Rozumná voľba

vyberomat sk kitchenaid lis na ovocie a zeleninu
vyberomat sk kitchenaid lis na ovocie a zeleninu

Najvyššia kvalita

Lis na ovocie je nepochybne skvelým pomocníkom pre ľudí s vlastnou záhradkou alebo vinárov, ktorí chcú zužitkovať každý vypestovaný kúsok ovocia. Je skvelým prostriedkom, ako si vytvoriť vlastné domáce šťavy, bez zbytočnej chémie a škodlivých látok. Pomôže vám pri výrobe výborného jablkového muštu alebo chutného domáceho vína.

Ani na ľudí bývajúcich v panelákoch alebo ľudí bez prístupu k záhrade sa nezabúda. Pre nich existujú varianty lisov, ktoré sú menšie a nezaberajú veľa miesta v kuchyni. Takéto lisy postačia na vytvorenie osviežujúcich džúsov z bobuľového ovocia alebo citrusov. Ak aj vy rozmýšľate, že si lis na ovocie zaobstaráte a chcete sa dozvedieť viac, prečítajte si náš článok v ktorom vám poradíme, ako si vybrať ten najlepší.

vyberomat sk lis na ovocie org
vyberomat sk lis na ovocie org

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné lisy na ovocie.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
ROHNSON R-540 Tlis na ovocie a zeleninu– nízka cena
– automatický proces
– funguje iba s mlynčekom20 €Zobraziť ponuku
Rohnson R-411lis na citrusy– jednoduchá údržba
– jednoduchá obsluha
– funkčnosť
– automatický proces
– rýchlosť
– filter na dužinu
– kratší prívodný kábel (100 cm)39 €Zobraziť ponuku
Princess 01.201851.01.001lis na citrusy– jednoduchá údržba
– jednoduchá obsluha
– funkčnosť
– automatický proces
– väčšie rozmery
62 €Zobraziť ponuku
KENWOOD KAX 644MElis na bobuľové ovocie– rýchla práca
– silný výkon
– automatický proces
– funguje iba s robotom
– zložitejšie čistenie
80 €Zobraziť ponuku
KitchenAid Lis na ovocie a zeleninulis na ovocie a zeleninu– výdrž
– jednoduchá obsluha
– jednoduché čistenie
– oddeľuje semienka, stonky a šupky
– funguje iba s robotom
– vyššia cena
113 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk rohnson r t lis na ovocie

ROHNSON R-540 T

Vďaka tomuto lisu získate jednoducho a rýchlo paradajkový pretlak alebo šťavy zo zeleniny či ovocia. Lis funguje v spojení s mlynčekom od značky ROHNSON R-540 S. Je vyrobený z kombinácie plastu a nereze.


vyberomat sk rohnson r lis na ovocie

Rohnson R-411

Elektrický Lis na citrusy, s príkonom 600 W, vám poskytne zdravú šťavu z citrusových plodov bez zbytočnej chémie a nepriaznivých látok. Obsahuje 2 vymeniteľné nadstavce, jeden pre väčšie plody, ako grepfruity a pomaranče, druhý pre menšie, ako citrusy a limetky. Výhodou je, že sa dá umývať v umývačke riadu, takže je jeho čistenie naozaj jednoduché. Súčasťou lisu je systém Anti-Drip a protišmyková základňa.


vyberomat sk princess lis na ovocie

Princess 01.201851.01.001

S týmto elektronickým lisom na citrusy si dokážete pripraviť lahodné nápoje z osviežujúcich citrusových plodov. Stačí ak do lisu vložíte kus ovocia a zatlačíte páku. Disponuje motorom s výkonom 160 W. Udržiava sa jednoducho, vďaka možnosti umývania v umývačke riadu. Nechýba mu ani funkcia Anti Drip. Na jeho výrobu bol použitý plast a antikor.


vyberomat sk kenwood kax me lis na ovocie

KENWOOD KAX 644ME

Tento lis je určený ako príslušenstvo k robotom od značky Kenwood Chef XL sense a kMix. Funguje prostredníctvom pomaly sa otáčajúceho slimáka ktorý stláča a drví ovocie, vďaka čomu dostanete chutnú šťavu plnú vitamínov, nutričných hodnôt a vlákniny. Lis je vyrobený z liatiny.


vyberomat sk kitchenaid lis na ovocie a zeleninu

KitchenAid Lis na ovocie a zeleninu

Lis na ovocie a zeleninu je kompatibilný s robotmi od značky KitchenAid. Skladá sa zo samostatného lisu, tácky, krytu, hriadela a kuželového sitka. Dokáže jednoducho a efektívne oddeliť semienka, stonky a šupky. Navyše je jeho čistenie jednoduché, pretože ho môžete umývať v umývačke riadu.

Parametre výberu

Pred samotnou kúpou sa treba zamyslieť nad viacerými otázkami. Podstatné je uvedomiť si, ako často budete lis využívať, aké ovocie a koľko ho budete chcieť spracovávať. Z odpovedí zistíte, akú veľkosť a materiál lisu potrebujete. Potom sa už len stačí rozhodnúť pre správnu techniku lisovania a výber máte hotový.

Druh ovocia

Na začiatok sa treba zamyslieť nad otázkou, na aký druh ovocia chcete lis používať? Ak chcete spracovávať prevažne mäkké ovocie, prípadne menšie bobuľové ovocie, postačí vám lis s menším objemom. V prípade, že máte záhradu plnú jabĺk alebo chcete začať s výrobou vína, odporúčame lisy s veľkým objemom. S jablčným muštom alebo vínom vám môže skvele poslúžiť aj lis s mlynčekom, ktorý vám ušetrí čas, aj prácu.

Lis na hrozno

Pri spracovaní hrozna sa odrážajte od vašej priemernej úrody. Pre malé viničky vám úplne postačí menší závitový lis. Pokiaľ máte väčšiu vinicu, odporúčame zvoliť závitové, rámové alebo hydraulické lisy s objemom aspoň od 10 do 25 litrov. Množstvo vinárov využíva špeciálne lisy na hrozno, ktoré neprelomia semienka, vďaka čomu víno nezhorkne.

Lis na jablká

Pre tvrdšie ovocie, ako sú napríklad jablká, budete potrebovať lis s väčšou silou a s väčším objemom. Odporúčame vybrať lis, ktorý už obsahuje mlynček. V opačnom prípade, treba ovocie a zeleninu najskôr ručne pomlieť, až následne môžete ovocie lisovať. Tento typ lisu využijete aj pri bobuľovom ovocí.

Lis na bobuľové ovocie

Na spracovanie malín, čučoriedok či iného bobuľového ovocia, vám bohate postačia lisy s malým objemom. Využiť môžete aj elektrické lisy na ovocie alebo domácich robotov, ktoré ich dokážu bez problémov a rýchlo vyšťaviť.

Lis na citrusy

Tak, ako aj pri bobuľovom ovocí, aj pri citrusoch vám poslúžia elektronické lisy na ovocie s malým objemom. Najlacnejšou a najjednoduchšou variantov sú ručné lisy. Tie vám postačia pokiaľ si nechcete dopriať citrónovú alebo pomarančovú šťavu každý deň. V opačnom prípade radšej zvoľte automatických robotov, ktorí vám uľahčia prácu a ušetria čas.

Najlepším spôsobom je prečítať si odporúčania od samotných výrobcov lisov. Vyhnete sa tým problémom s nedostatočným objemom alebo silou a zistíte, či je vybraný lis vhodný pre dané ovocie a na daný účel.

vyberomat sk lis na ovocie
vyberomat sk lis na ovocie

Veľkosť

Ďalším krokom je, vybrať si dostatočnú veľkosť lisu na ovocie. Veľkosť sa odvíja od druhu ovocia a množstva šťavy, ktorú chcete z neho dostať. Tu platí jednoduchý princíp. Čím väčšie množstvo a veľkosť ovocia, tým väčší by mal byť aj lis. V praxi to znamená, že pokiaľ máte veľkú záhradu alebo vinicu a ostáva vám množstvo ovocia, ktoré nechcete len tak vyhodiť, zaobstarajte si radšej veľký lis. Pokiaľ máte malú záhradku alebo bývate v byte, vystačíte si s malým elektronickým lisom, alebo automatickým robotom.

Lis na ovocie s nádobou do 3 l: Tento typ využijú ľudia s malými záhradami alebo ľudia žijúci v byte. Nazývajú sa tiež stolné lisy. Používajú sa väčšinou na bobuľové ovocie a citrusy, ktorých šťavu rýchlo spotrebujete.

Lis na ovocie s nádobou do 12 l: Lis s touto veľkosťou sa z pravidla využíva s menším ovocím na výrobu domáceho džúsu. Dokáže spracovať približne jednu debničku ovocia. Pokiaľ ho chcete využiť pri jablkách alebo hruškách, ovocie pred lisovaním musíte pomlieť, alebo pokrájať. Pri týchto lisoch sa stretnete väčšinou s princíp uťahovania prostredníctvom skrutky.

Lis na ovocie s nádobou do 25 l: Ocenia ho vlastníci záhrady, pretože dokáže polisovať celé kusy ovocia, tvrdšie ovocie, ale aj zeleninu. Ak sa rozhodnete pre tento typ lisu, odporúčame vám zvoliť model, ktorý obsahuje mlynček. Prípadne si môžete mlynček dokúpiť.

Lis na ovocie do 70 l: Tento lis je ideálnou možnosťou pre zanietených vinárov alebo vlastníkov veľkých záhrad. Dokáže pomerne rýchlo spracovať veľké množstvo ovocia, a to bez veľkej námahy. Najčastejšie ide o hydraulické lisy, ktoré spravia podstatnú časť práce za vás.

Materiál

Lisy na ovocie sa vyrábajú z rôznych materiálov. Najrozšírenejšie sú z dreva, ktoré vám dizajnovo skvele zapadnú do vašej záhrady. Zároveň sa pýšia dlhou životnosťou, avšak to len v prípade, že na ich výrobu bolo použité kvalitné robustné drevo. Stretnúť sa môžete aj s kovovými resp. nerezovými a plastovými lismi. Tie sa na rozdiel od drevených lepšie udržiavajú a čistia, avšak sú menej esteticky príťažlivé. Treba myslieť aj na to, že plastové lisy majú kratšiu životnosť a slabšiu odolnosť ako tie nerezové alebo drevené. Každý z materiálov má svoje plusy aj mínusy. Pre lepšiu prehľadnosť sme ich pre vás zhrnuli v tabuľke nižšie.

MateriálVýhodyNevýhody
Drevo– pekný dizajn
– silná odolnosť
– dlhá životnosť
– horšia údržba
– vyššia cena
Kov/ nehrdzavejúca oceľ– jednoduché čistenie
– odolnosť voči ovocným kyselinám
– dizajn
– kratšia životnosť
Plast/ silikón– dostupná cena
– jednoduché čistenie
– slabšia odolnosť
– krátka životnosť
– dizajn

Pri výbere by ste sa mali rozhodovať hlavne podľa toho, aké kvalitné materiály boli na ich výrobu použité. Môže sa stať, že kvalitný plastový lis vám poslúži dlhšiu dobu ako nekvalitný drevený. Preto vám odporúčame si pred kúpou skontrolovať aj pôvod materiálov u výrobcu.

vyberomat sk lis na ovocie
vyberomat sk lis na ovocie

Technika spracovania

Technika spracovania sa odvíja predovšetkým od množstva a veľkosti ovocia, ktoré chcete spracovávať. Je viacero techník, ktoré sa pri lisoch využívajú. Niektoré sú obľúbenejšie iné zase menej, no výber záleží len od vašich preferencií.

Elektronický lis

Využívajú ho väčšinou ľudia v bytoch, ktorí nemajú prístup k vlastnej záhrade. Postačí vám na občasnú prípravu domácich džúsov a štiav. Proces je plne automatický, takže vám postačí nakrájať ovocie, vložiť do stroja a lis sa postará o zvyšnú prácu. Môžete ho nájsť aj ako súčasť niektorých kuchynských robotov.

Závitový lis

Pri tejto technike budete musieť lisu dopomôcť vlastnou silou. Funguje prostredníctvom skrutky v strede lisu, ktorá sa pri lisovaní otáča pomocou páky. Neodporúčame vám využívať tento typ pri veľkých množstvách ovocia, keďže ide o pomalší a náročnejší spôsob lisovania.

Rámový lis

Podstatou rámového lisu je drevený sud s kovovým rámom, ktorý vyvíja tlak na ovocie. Tento lis je vhodný pre väčšie množstvo ovocia a väčších vinárov. Drevenú nádobu stačí naplniť až po povrch hroznom alebo iným ovocím a následne sa tlak postará o oddelenie šťavy od pevných častí ovocia.

Hydraulický lis

Najčastejšie sa vyrába z nerezového materiálu, čím sa zaručuje jeho dlhá životnosť. Svoju úlohu dokáže perfektne plniť pri veľkých záhradách a rozsiahlych viniciach. Hydraulické lisy fungujú prostredníctvom zabudovaného piestu, pomocou ktorého sa vytvára rovnaké množstvo tlaku na všetko ovocie. Ide o najrýchlejší a najjednoduchší spôsob lisovania.

Dobrá rada na záver

Veľmi dôležitou otázkou je, koľko šťavy dokáže vybraný lis vyprodukovať z jedného cyklu. Každý lis má iný výkon a úlohu taktiež zohráva druh a veľkosť lisovaného ovocia. Výkon ovplyvňuje aj spôsob technika spracovania. Pri malých lisoch, budete potrebovať fyzickú silu, čím sa výkon zníži. Na druhej strane pri veľkých hydraulických lisoch je proces takmer automatický, takže výkon bude podstatne vyšší.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že menší ručný lis (do 6 kg) dokáže spracovať až 50 kg ovocia za hodinu. Pri stredných lisoch (do 25 l) to môže byť ovocie do 200 kg. Pri tých najväčších (do 70 l) sa odhaduje až 500 kg ovocie, ktoré dokážu za hodinu spracovať.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest