Ako vytvoriť dokonalé záhradné posedenie

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto si chce vytvoriť dokonalé záhradné posedenie a nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk allibert corfu fiesta zahradny set
vyberomat sk allibert corfu fiesta zahradny set

Najvýhodnejší záhradný set

vyberomat sk happy green zahradny slnecnik
vyberomat sk happy green zahradny slnecnik

Najvýhodnejší záhradný slnečník

vyberomat sk allibert lezadlo jaipur grafit
vyberomat sk allibert lezadlo jaipur grafit

Najvýhodnejšie záhradné ležadlo

Záhrada, altánok či terasa sú miestami kde trávime množstvo času, hlavne počas jarných a letných mesiacov. V záhrade relaxujeme, obedujeme a večeriame s rodinou alebo priateľmi, usporadúvame akcie a rodinné oslavy. Správne, praktické a útulne zariadenie je preto základ pre príjemne strávený čas v našej záhrade. V článku sme vám preto spísali rôzne tipy, ktoré vám z vašej terasy, či altánku pomôžu vytvoriť nielen štýlové, ale aj praktické záhradné posedenie. Najbližšiu rodinnú oslavu už tak usporiadate v dokonalo zariadenom mieste.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár produktov, bez ktorých sa každé útulné záhradné posedenie nezaobíde.

NázovProduktKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
ALLIBERT Ležadlo JAIPUR grafitzáhradné ležadlo– pozitívne recenzie
– nízka cena
– nastaviteľné operadlo
– pevná konštrukcia
– pohodlnosť
– dĺžka iba 188 cm86 €Zobraziť ponuku
Happy Green Slnečník závesnýzáhradný slnečník– jednoduchá montáž
– rozsah tienenia
– dostupná cena
– nestabilný pri veľkom vetre105 €Zobraziť ponuku
ROJAPLAST KIRA záhradná lavička– dizajn
– rýchla montáž
– ľahkosť
– nosnosť (150 kg)
– len pre dve osoby133 €Zobraziť ponuku
ROJAPLAST COMFORT Béžovázáhradná hojdačka– dizajn
– pohodlnosť
– prijateľná cena
– vhodná pre 3 osoby
– nižšia nosnosť ( 3 x 70 kg)158 €Zobraziť ponuku
ROJAPLAST Súprava PIKNIKpivný set– dostupná cena
– jednoduchá montáž
– stabilita
– certifikát FSC
– nemožno ho rozložiť
– neobsahuje otvor na slnečník
– vyššia váha 40 kg
175 €Zobraziť ponuku
ALLIBERT CORFU FIESTA Záhradný setzáhradný nábytok– dizajn
– pohodlnosť
– veľkosť stola
– jednoduché zloženie
– pri doťahovaní skrutiek veľkou silou sa môžu zlomiť
– vyššia cena
556 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk allibert lezadlo jaipur grafit

ALLIBERT Ležadlo JAIPUR grafit

Toto ležadlo oceníte pri relaxácii nielen na záhrade, ale aj na terase či balkóne. Jeho výhodou je dostupná cena a robustná konštrukcia, ktorá je zároveň veľmi pohodlná. Disponuje nastaviteľným operadlom. Na povrch ležadla je použitá imitácia ratanu, ktorá je odolná voči vonkajším vplyvom počasia a UV žiareniu. Dĺžka je 188 cm a nosnosť 110 kg.


vyberomat sk happy green zahradny slnecnik

Happy Green záhradný slnečník

Na vytvorenie tieňa v horúcich letných mesiacoch určite využijete vlastný slnečník. Tento produkt jednoducho zavesíte na kovovú konštrukciu. Je odolný a poskytuje vysokú stabilitu. Stojan má nenáročnú montáž, takže ho kedykoľvek bez komplikácii presuniete na iné miesto. Na roztvorenie slnečníka potom už iba potiahnete za páčku. Výška stojanu je 240 cm. Slnečník má tvar kruhu s priemerom 3 metre. Poskytuje tak dostatok tieňa pre celú rodinu.


ROJAPLAST KIRA

Drevené lavička vám ponúkne komfortné a navyše útulné posedenie kdekoľvek vo vašej záhrade. Je vyrobená z kvalitného dreva. Poskytuje dlhú životnosť a odolnosť. Pred prvým použitím síce vyžaduje montáž, no zvládnete ju rýchlo. Je vhodná pre dve osoby, má nosnosť 150 kg. Jej rozmery sú 158 cm na šírku a 88 cm na výšku.


vyberomat sk rojaplast comfort bezova zahradne posedenie

ROJAPLAST COMFORT Béžová

Záhradnú hojdačku využijete ako odpočinok či posedenie na záhrade, alebo na terase. Je určená pre maximálne tri osoby s hmotnosťou do 210 kg. Poskytuje aj striešku, ktorú oceníte počas horúcich letných dní. Poskytuje vysokú stabilitu s konštrukciou z kovu. Jej rozmery sú 153 cm na výšku a 170 cm na šírku.


vyberomat sk rojaplast suprava piknik

ROJAPLAST Súprava PIKNIK

Pivný set je vytvorený z kvalitného borovicového dreva, vďaka čomu sa hodí do každej záhrady. Navyše je stôl dostatočne veľký pre celú rodinu. Doska stola obsahuje medzery, prostredníctvom ktorých sa na stole neudrží dažďová voda a nečistoty. Disponuje certifikátom FSC, ktorý zaručuje že je výrobok kvalitne vyhotovený. Taktiež zaručuje vysokú životnosť a odolnosť voči podmienkam v exteriéri. Počet lavíc: 2. Šírka lavice: 160 cm. Rozmery stola: d. 160 x š. 145 x v. 72 cm. Hmotnosť: 40 kg.


vyberomat cz dv c cz

ALLIBERT CORFU FIESTA Záhradný set

Tento záhradný set sa hodí na väčšiu terasu alebo záhradu. Obsahuje dve kreslá a dve lavice s poduškami a taktiež jedálny stôl s otvorom na slnečník. Je ideálny pre početnejšiu rodinu alebo pre tých, ktorí radi a často usporiadavajú posedenia pre priateľov. Ako materiál je použitý recyklovaný lisovaný plast v imitácii prírodného ratanu. Jeho výhodou je nízka hmotnosť, ľahká údržba a odolnosť voči vonkajším vplyvom. Set nájdete v troch možných farbách. Jeho montáž je veľmi jednoduchá.

Umiestnenie a rozdelenie zón

Skôr ako sa rozhodnete pre nákup a rozmiestňovanie záhradného nábytku, poriadne si prejdite celú záhradu a rozdeľte si ju na niekoľko dôležitých zón. Najlepšie urobíte, ak si ich aj zakreslíte na vlastný nákres. Pomôže vám to si ich lepšie predstaviť a rozumne rozmiestniť. Zóny rozdeľujte tak, aby boli bezpečné a praktické.

Posedenie so záhradným nábytkom je najvhodnejšie umiestniť v blízkosti vchodu na záhradu. Nebudete to potom mať ďaleko po zabudnutý tanier či príbor. Taktiež myslite aj na slnko. Ideálne je nájsť posedeniu miesto v celodennom tieni. Problém so slnkom sa však dá jednoducho vyriešiť kúpou slnečníka, markízy, či iného tienidla.

Všetky ďalšie zóny už záležia na vašich priestorových možnostiach a osobných potrebách. Pokiaľ chcete mať detský kútik, nemali by ste ho umiestňovať v blízkosti bazéna a iných rizík. Taktiež by ste naň mali mať dobrý výhľad aj z miesta vášho posedenia. Ak plánujete umiestnenie bazéna, zamerajte sa na to, aby bol v dostatočnej vzdialenosti od hlavného posedenia. Striekajúca voda by pri posedávaní rušila. Pre niektorých je zas dôležité posedenie s otvoreným ohniskom alebo krbom. Takéto miesto vyberajte hlavne s ohľadom na bezpečnosť. Malo by byť čo najďalej od budov a rôznych krovín. Taktiež myslite aj na susedov, dym a hluk by im mohol vadiť. Okrasné kry, záhony a skalky umiestnite do blízkosti posedenia, aby ste sa nimi mohli pochváliť. A v neposlednom rade nezabudnite v záhrade nechať voľný priestor na hry s deťmi, či iné obľúbené aktivity.

Posedenie

Základom každej terasy je rozhodne záhradné posedenie. Bez neho by ste ťažko zorganizovali večeru pre priateľov, či spoločné rodinné relaxovanie. Posedenie sa dá viac menej jednoducho vyriešiť zakúpením rôzneho záhradného nábytku. Ten je vyrábaný s určením na použitie vonku, takže je odolný voči nepriaznivým vplyvom počasia. Vo väčšine prípadov bez problémov vydrží dážď, vietor aj slnko. Tak, ako nábytok určený na zariadenie vnútra domu, aj záhradný nábytok sa vyrába v množstve rôznych dizajnových prevedení. Vďaka tomu pre vás nebude problém zladiť záhradné posedenie s dizajnom zvyšku záhrady. Okrem dizajnu a s tým súvisiacej farby, si môžete vyberať aj podľa materiálu. Najčastejšie sa záhradný nábytok vyrába z dreva, z ratanu alebo z kovu. Lacnejšie varianty sa zvyknú vyrábať z plastu.

Okrem dizajnu a materiálu si musíte pri výbere vybrať aj typ nábytku. To či si kúpite stôl a stoličky, pohodlné kreslá, ležadlá, lavičky, hojdačku či celý záhradný set, záleží len na priestore, ktorý máte k dispozícii.

Materiál

Pri výbere materiálu nábytku a ostatného zariadenia záhrady záleží, či bude krytý úplne, čiastočne alebo vôbec. Pokiaľ bude skôr krytý, môžete zvoliť aj chúlostivejšie materiály ako je vodný hyacint, banánový list či menej odolné drevo. Pokiaľ budete mať nábytok viac menej odkrytý, mali by ste sa sústrediť na odolné materiály, ktoré zvládnu aj dážď, sneh, slnečné žiarenie a viac prachu spolu s inými nečistotami. V takomto prípade sa hodí skôr ratanový, plastový alebo kovový záhradný nábytok.

Vodný hyacint

Nábytok z vodného hyacintu sa vyrába z koreňov subtropickej vodnej rastliny. Ide o prútený nábytok, ktorý sa jednoducho čistí. Má svetlú farbu, ale špeciálnou metódou sa dá docieliť aj tmavý odtieň. Po upletení sa nábytok lakuje, aby sa zaistila čo najdlhšia životnosť. Nepatrí medzi najodolnejšie materiály, a preto sa odporúča umiestňovať ho na kryté terasy alebo do interiéru. Nie je totiž vhodný do vlhkého prostredia.

Banánový list

Na prvý pohľad vyzerá veľmi podobne ako vodný hyacint, avšak dosť sa líšia. Tento materiál sa získava z kmeňov stromov banánovníkov. Je svetlý a žíhaný. Lakuje sa bezfarebným lakom. Ďalej sa spracováva do povrazov alebo do širokých vláken. Z nich sa potom pletie nábytok. Ani tento materiál nie je vhodný do vlhkého prostredia. Hodí sa skôr do interiéru alebo na zastrešené terasy.

Ratan

Ratan je najznámejší materiál na prútený nábytok. Kvalitný ratan je veľmi odolný, hodí sa aj na miesta, ktoré nie sú zastrešené a ani inak kryté. Zvládne dážď, slnko aj výkyvy teplôt. Na trhu sa však objavujú kvalitnejšie aj menej kvalitné verzie. Ako rozoznať tu lepšiu a odolnejšiu? Pri výbere ratanového nábytku sa zamerajte na konštrukciu. Pri menej kvalitnom ratane sa používa drevená konštrukcia, ktorá je chúlostivejšia. Pokiaľ by bol takýto nábytok vonku bez zastrešenia, veľmi rýchlo by sa znehodnotil. Kvalitnejší ratan sa kombinuje s oceľovou alebo kovovou konštrukciou, ktorá má oveľa väčšiu výdrž. Pozor si dajte aj na úplet. Medzery, riedkosť a neúplnosť sú jasnými znakmi nízkej kvality. Ani vysoký lesk a hladký povrch nie sú správne parametre. Vyberte si výrobok s matným povrchom a nie príliš výraznou štruktúrou.

Drevo

Asi najvyužívanejší nábytok je nábytok z dreva. Pre záhradné posedenie však vyberajte ošetrený nábytok z kvalitného dreva, aby zvládol zmeny počasia. Môže byť ošetrený lakom, voskom, farbou alebo olejom. Čo sa týka druhu dreva, uprednostnite tropické dreviny, ktoré sú tvrdé, pružné a odolné. Medzi takéto dreviny patrí eukalyptus či teak. Teakové drevo je veľmi tvrdé a obsahuje veľké množstvo prírodných olejov, ktoré ho chránia proti hnilobe a hmyzu. Taktiež neprepúšťa vodu a celkovo je veľmi odolné. Drevený nábytok síce pôsobí veľmi pekne, no vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Dvakrát ročne by ste ho mali vyčistiť a napustiť špeciálnym olejom na drevo. Takýto nábytok by ste taktiež nemali nechávať vonku celoročne, na zimu ho skryte na suché miesto.

Kov

Kovový nábytok zrejme považujete za ťažký, mohutný a chladný, čo vám žiaľ nemôžme úplne vyvrátiť. Na druhej strane je však kovový nábytok výrazne odolnejší a stabilný, aj keď sa s ním horšie manipuluje. Aby sa zabránilo chladivému efektu, je takýto nábytok väčšinou doplnený o pohodlné textilné podložky. Medzi najkvalitnejšie kovy patrí hliník. Tento kov je stabilný, odolný a pritom aj ľahký a nezávislý od vlhkosti a tepla. Naviac nehrdzavie a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, pričom poskytuje dlhú životnosť. Vďaka jeho vlastnostiam ho môžete nechať vonku aj celoročne a nijak sa to na ňom neprejaví. Ostatné kovy však treba väčšinou udržovať.

Plast

Plast patrí medzi najobľúbenejšie materiály, pretože je funkčný a pritom lacný. Je univerzálny a hodí sa takmer všade. Dajte si však pozor na príliš lacný plastový nábytok, ktorý nie je tak odolný a nemá vysokú nosnosť ani kvalitu. Ani jeho vzhľad vás s najväčšou pravdepodobnosťou nezaujme. Zamerajte sa radšej na nábytok z masívneho plastu, ktorý je aj odolný, aj oveľa lepšie vyzerá. Zároveň je ľahký, dobre sa s ním manipuluje a pri slušnom zaobchádzaní vám dlho vydrží. Jeho údržba nie je vôbec náročná, nevyžaduje žiadnu špeciálnu pozornosť. Postačí keď ho umyjete vodou a obyčajným čistiacim prostriedkom. Kedysi sa dal nájsť len v bielej a zelenej farbe, no dnes ho už nájdete v rôznych farebných aj dizajnových prevedeniach. Nemali by ste preto mať problém zladiť plastový záhradný nábytok so zvyškom vašej záhrady.

Zabezpečenie tieňa

V letných mesiacoch určite oceníte tienenie, pod ktorým sa vám bude príjemnejšie odpočívať. Nenáročne sa tak ochránite proti slnku a prečkáte nepríjemné horúčavy. Na výber máte z množstva možností.

Slnečník zasuniete do voľne stojaceho držiaku alebo ho upevníte do zeme. Slnečná plachta sa väčšinou upevňuje o strop alebo o stenu. Oboje, slnečník aj slnečná plachta, sú vhodné na občasné využitie, keďže ich môžete kedykoľvek jednoducho zložiť alebo premiestniť. Ďalšou možnosťou zabezpečenia tieňa je markíza. Markíza sa však naopak upevňuje napevno na fasádu. Môžete ju kedykoľvek roztiahnuť či zatiahnuť podľa potreby. Dobrým riešením je aj záhradný stan alebo altánok, ktorý využijete napríklad pri rodinnom grilovaní či oslave a spoľahlivo vás ochráni nielen pred slnkom.

Zahradný nábytok pre deti

Pokiaľ máte v rodine alebo medzi priateľmi malé deti, určite ocenia, ak budú mať na záhrade vlastný nábytok. Výrobcovia sa dnes vo veľkom špecializujú na celé sady detského zariadenia. Nebudete mať problém nájsť na trhu detské lavice, kreslá, stoličky či ležadlá. Záhradný nábytok pre deti sa najčastejšie vyrába z dreva alebo z plastu. Plastový nábytok pre deti je lacnejší, ľahký a nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Bez problémov zvládne aj zmeny počasia. Môže však byť oveľa nestabilnejší a málo kvalitný. Drevený nábytok je stabilnejší a poskytuje aj dlhšiu životnosť. Je však potrebné sa oň pravidelne starať a chrániť ho pred vplyvmi počasia.

Okrem nábytku môžete deťom zaobstarať aj iné doplnky. Veľmi oceňovaná medzi deťmi je trampolína. Deti taktiež milujú záhradné domčeky na hranie a pieskoviská.

Zbavte sa neporiadku

Aby bolo záhradné posedenie skutočným miestom na odpočinok, malo by byť upratané. Neusporiadaná a chaotická záhrada vám nikdy neposkytne miesto na príjemnú relaxáciu. Neporiadok budete mať stále na očiach a bude vás nútiť, aby ste ho odpratali. V záhrade si preto oddeľte miesto aj na náradie a iné nástroje. Oddeľte okrasné a zeleninové záhony, tak ako aj všetky ostatné zóny záhrady. Nezabudnite na záhradu umiestniť dostatok úložných priestorov, aby ste mali kam uložiť veci, ktoré práve nepotrebujete.

Úložný priestor

Okrem nábytku sa dnes výrobcovia zameriavajú aj na úložné priestory. Častokrát tieto dve veci spájajú dokopy. Výsledkom je dizajnový nábytok, ktorý je zároveň aj úložným priestorom. Patria sem rôzne stolíky s poličkami alebo inými skrytými úložnými priestormi, či úložné boxy v podobe taburetiek. Boxy tak využijete nielen na odkladanie vankúšov, prikrývok a iných textílií, ale aj na sedenie. Pokiaľ máte krb a kúrite drevom, určite sa vám bude hodiť aj drevník alebo záhradná kôlňa. V nich budú polená v suchu počas celého roka. Navyše sa vám nebudú nikde povaľovať.

Osvetlenie

Osvetlenie do exteriéru môžete vyberať zo širokej ponuky na trhu. Výber záhradného osvetlenia by však nemal byť len podľa vzhľadu. Je potrebné sa zamerať na jeho umiestnenie a pôsobenie vonkajších vplyvov. Niektoré svetlá potrebujete umiestniť na miesta kde budú vystavené slnku, dažďu aj snehu. Iné budú zas vystavené výraznému prachu. Preto sa pri výbere zamerajte aj na odolnosť osvetlenia. Tá sa označuje skratkou IP, čiže Ingress Protection (alebo inak ochrana proti vniknutiu). Toto označenie nájdete pri všetkých exteriérových a dokonca aj pri interiérových svetlách. Za skratkou nasledujú vždy dve cifry, vyjadrujúce stupeň krytia. Prvá udáva odolnosť proti prachu a druhá odolnosť proti vode. Čím je číslo vyššie, tým vyššia je aj ochrana.

IP 23 — tieto svetlá sú vhodné na chránené miesta, napríklad do vchodu s prístreškom.

IP 44 — ideálne na umiestnenie do exteriéru, kde je menší styk s vodou, prípadne mierne vlhké podmienky

IP 68 — poskytuje veľkú odolnosť a neobmedzené využitie vonku, vhodné na miesta, kde je častý či trvalý styk s vodou

Viac vám poradíme v článku: Ako vybrať záhradné osvetlenie.

Praktické tipy na originálny nábytok

Keď si prehľadáte garáž, podkrovie či pivnicu určite narazíte na množstvo zdanlivo nepotrebných kúskov, ktoré však ešte môžete využiť na záhrade či chalupe. Nemusíte byť zručným stolárom, aby ste zo starých vecí vytvorili jedinečný kúsok pre vaše záhradné posedenie. Tu máte niekoľko tipov:

  • recyklujte materiál, záhradný nábytok si zvládnete vyrobiť aj sami, napríklad paletový nábytok je aktuálne veľmi obľúbený
  • staré drevené debničky z pivnice jednoducho využijete napríklad ako kvetináče alebo ako stolík
  • praktický a jedinečný stolík vytvoríte aj z kusu kmeňa spadnutého stromu
  • ak máte doma staré dvere, môžete ich ešte využiť ako dosku stola
  • vyradené pneumatiky sú materiálom, ktorý ľahko využijete napríklad ako základnú oporu pre stolík, či ako sedačku hojdačky.

Záver

V článku sme vám poradili nielen ako vybrať záhradné posedenie, ale taktiež ako rozdeliť záhradu na jednotlivé zóny, ako sa zamerať na tienenie, zbaviť sa neporiadku či ako vybrať vhodné osvetlenie do exteriéru. Na konci článku sme vám zhrnuli pár užitočných tipov, s ktorými si hravo vytvoríte vlastný záhradný nábytok. Vytvoriť ideálne záhradné posedenie by už pre vás nemal byť vôbec žiadny problém.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest