Ako vybra┼ą najlep┼íiu dom├ícu saunu

Sauna je ├║┼żasn├Żm prostriedkom relax├ície. Dok├í┼że zmierni┼ą stres, uvo─żni┼ą svaly, zlep┼íi┼ą krvn├Ż obeh aj sp├ínok. ─îi u┼ż h─żad├íte dom├ícu alebo vonkaj┼íiu saunu, ur─Źite rozm├Ż┼í─żate nad t├Żm, ako si vybra┼ą ide├ílnu saunu pre v├í┼í domov. Ak ste sa po zv├í┼żen├ş v┼íetk├Żch d├┤le┼żit├Żch faktorov, ako je kon┼ítrukcia, ─Źi dostupn├Ż priestor nakoniec rozhodli pre dom├ícu saunu, nechajte sa pri konkr├ętnom v├Żbere in┼ípirova┼ą na┼íimi radami.

vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Zdravotn├ę v├Żhody sauny

Bez oh─żadu na to, ak├Ż typ sauny si vyberiete, ka┼żd├Ż z nich by v├ím mal poskytn├║┼ą zdravotn├ę v├Żhody. Medzi tieto patr├ş najm├Ą:

  • Zlep┼íenie krvn├ęho obehu: Sauny s├║ skvel├ę pre va┼íe kardiovaskul├írne zdravie. Vysok├ę teploty toti┼ż ved├║ k zlep┼íeniu krvn├ęho obehu. Ke─Ć sa v├Żstelka va┼íich krvn├Żch ciev roz┼íiruje, doch├ídza k zv├Ż┼íen├ęmu prietoku krvi a to m├í pozit├şvny vplyv na v├í┼í mozog aj srdce!
  • Uvo─ż┼łovanie svalov: Zlep┼íen├Ż krvn├Ż obeh z├írove┼ł zni┼żuje citlivos┼ą svalov. Po n├íro─Źnom tr├ęningu teda nev├íhajte zamieri┼ą do sauny, aby ste pomohli va┼íim stuhnut├Żm svalom.
  • Zmiernenie stresu: Existuje cel├Ż rad ┼ít├║di├ş, ktor├ę sa zhoduj├║ v jednom – sauny zni┼żuj├║ stres a pr├şznaky spojen├ę so stresom, ako s├║ bolesti hlavy a migr├ęna.
  • Lep┼í├ş sp├ínok: Ve─Źern├í n├ív┼íteva sauny pom├┤┼że telu detoxikova┼ą a tesne pred span├şm perfektne zrelaxova┼ą, ─Źoho v├Żsledkom je hlbok├Ż a neru┼íen├Ż sp├ínok.
vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Ak├Ż typ sauny vybra┼ą?

V podstate existuj├║ dva z├íkladn├ę typy sauny: tradi─Źn├í parn├í a infra─Źerven├í.

Tradi─Źn├í parn├í sauna

Je to najbe┼żnej┼í├ş typ sauny pre interi├ęrov├ę pou┼żitie. Zvy─Źajne vytv├íra vlhk├ę teplo prostredn├şctvom kachl├ş alebo vyhrievan├Żch sope─Źn├Żch kame┼łov (vtedy hovor├şme o pravej f├şnskej saune). Parn├Ż efekt m├┤┼że by┼ą tie┼ż vyvolan├Ż zalievan├şm kame┼łov vodou. Jej zahriatie trv├í 30 min├║t a┼ż hodinu. Bez pridania vody je mo┼żn├ę dosiahnu┼ą teplotu 90 a┼ż 110┬░ C. Hladina vlhkosti je udr┼żiavan├í medzi 10 a 25%. Na rozdiel od infra─Źerven├Żch s├íun op├şsan├Żch ni┼ż┼íie tu teplo neprenikne hlboko do poko┼żky. Bolo preuk├ízan├ę, ┼że parn├ę sauny maj├║ osvie┼żuj├║ce a revitalizuj├║ce ├║─Źinky. Tradi─Źn├í sauna je zvy─Źajne drah┼íia ne┼ż in├ę typy s├íun, preto┼że vyu┼ż├şva aj viac elektriny.

Infra─Źerven├í sauna

T├íto sauna vyu┼ż├şva na v├Żrobu tepla zvy─Źajne uhl├şkov├ę alebo keramick├ę panely integrovan├ę priamo v sten├ích sauny. Ke─Ć va┼ía poko┼żka absorbuje infra─Źerven├ę svetlo, svetlo sa zmen├ş na infra─Źerven├║ energiu a prenik├í do va┼íich svalov a k─║bov. Infra─Źerven├Żm saun├ím trv├í asi 10 a┼ż 15 min├║t, k├Żm sa zahrej├║, a s├║ asi o 30 stup┼łov chladnej┼íie (medzi 50 a 60 ┬░C) ne┼ż tradi─Źn├ę sauny. Je v┼íak mo┼żn├ę, ┼że sa v nej viac zapot├şte, preto┼że va┼íe telo absorbuje infra─Źerven├ę svetlo, ─Źo sa v parn├Żch saun├ích nedeje. To m├íva v├Żrazn├Ż detoxika─Źn├Ż ├║─Źinok. Tento typ sauny je zvy─Źajne aj lacnej┼í├ş ako tradi─Źn├ę sauny.

Ak m├íte z├íujem o infrasaunu, pozrite si n├í┼í podrobny n├ívod Ako vybra┼ą najlep┼íiu infrasaunu.

Sp├┤sob ohrevu v infra─Źerven├Żch saun├ích

Aj toto by ste pri v├Żbere sauny mali ma┼ą na zreteli. Medzi infra┼żiari─Źmi s├║ toti┼ż rozdiely a nie s├║ v├┤bec mal├ę.

Keramick├ę ┼żiari─Źe

Keramick├ę ┼żiari─Źe sa vyr├íbaj├║ za pomoci jemn├Żch technol├│gi├ş. Ve─żmi r├Żchlo sa zohrievaj├║, preto tu nie je nutn├ę zaobstara┼ą si ve─żk├Ż po─Źet ┼żiari─Źov. Preto┼że teplo je koncentrovanej┼íie bl├şzko ohrieva─Źov, je najlep┼íie zvoli┼ą saunu s ohrieva─Źom umiestnen├Żm bl├şzko miesta, kde budete sedie┼ą. Ich povrchov├í teplota dosahuje 250 – 300┬░ C. ┼Żivotnos┼ą pri priemernom saunovan├ş trikr├ít do t├Ż┼żd┼ła je 60 rokov.

Sveteln├ę keramick├ę ┼żiari─Źe

Podobaj├║ sa keramick├Żm, ale na svoju maxim├ílnu teplotu sa zahrej├║ e┼íte r├Żchlej┼íie. Ke─Ć┼że dosahuj├║ teplotu a┼ż 300 – 500┬░ C, s├║ chr├ínen├ę ┼ípeci├ílnou ochrannou mrie┼żkou. Vy┼żaruj├║ tie┼ż vidite─żn├ę svetlo, ─Źo zvy┼íuje ich blahodarn├ę ├║─Źinky. ┼Żivotnos┼ą je tu podobn├í, a teda 60 rokov.

Karb├│nov├ę ┼żiari─Źe

Ohrieva─Źe z uhl├şkov├Żch vl├íkien s├║ odoln├ę a energeticky ├║─Źinnej┼íie ako keramick├ę ohrieva─Źe. S├║ tvoren├ę tenk├Żmi karb├│nov├Żmi p├ísmi, ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ rovnomernej┼íie rozlo┼żenie tepla. Na druhej strane sa ohrievaj├║ pomal┼íie a ÔÇ×lenÔÇť na teplotu 70 – 170 ┬░C. V├Żhodou je v┼íak dlh├í ┼żivotnos┼ą a┼ż do 90 rokov.

vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Je d├┤le┼żit├í ve─żkos┼ą?

Ur─Źite ├íno a preto s├║ sauny s├║ k dispoz├şcii v mnoh├Żch ve─żkostiach. Niektor├ę s├║ ur─Źen├ę len pre jednu osobu, zatia─ż ─Źo in├ę m├┤┼żu poja┼ą a┼ż osem ─żud├ş. Sauny pre jedn├ęho ─Źloveka s├║ prirodzene podstatne men┼íie ako tie, ktor├ę posl├║┼żia piatim a viacer├Żm ─żu─Ćom. V├Żber ve─żkosti va┼íej sauny by teda korelova┼ą s po─Źtom os├┤b, ktor├ę ju bud├║ s├║─Źasne pou┼ż├şva┼ą. Berte do ├║vahy aj miestnos┼ą, kde bude sauna osaden├í. Sauna toti┼ż zna─Źne ukroj├ş z priestoru, v ktorom ju nain┼ítalujete. Maxim├ílne rozmery sauny s├║ takmer neobmedzen├ę, minim├ílne vonkaj┼íie rozmery s├║ z d├┤vodu bezpe─Źnosti stanoven├ę na 1,4 x 1,4 x 2,2 m.

Ak├Ż typ dreva zvoli┼ą?

Pre obklad sauny je dobr├ę vybra┼ą si drevo, ktor├ę ─Źo najmenej podlieha skaze n├ísledkom vlhkosti. Najtradi─Źnej┼íie sa v saun├ích pou┼ż├şva c├ęder, zv├Ą─Ź┼ía ten ─Źerven├Ż. Je to aromatick├ę drevo, prirodzene odoln├ę proti hnilobe a m├í protiples┼łov├ę vlastnosti. Aj ke─Ć je to pomerne drah├ę drevo, je ve─żmi trv├ícne a nie je na dotyk hor├║ce.

V saun├ích sa ─Źasto vyu┼ż├şva i drevo z tuje. Oproti c├ędru to nie je drevo, ktor├ę prirodzene odol├íva plesniam a hnilobe. Na druhej strane je hypoalerg├ęnne, bez v├┤ne, dobre odoln├ę vo─Źi ┼íkrabancom a vonkaj┼í├şm po┼íkodeniam. Je to naozaj ─Źasto vyu┼ż├şvan├Ż typ dreva najm├Ą v dom├ícich saun├ích, av┼íak m├í ni┼ż┼íiu ┼żivotnos┼ą ako c├ęder.

Ak chcete za┼żi┼ą t├║ prav├║ f├şnsku saunu s ar├│mou lesa, ur─Źite siahnite po ┼íkandin├ívskej borovici alebo smreku. Je to ve─żmi pevn├ę drevo, ktor├ę kr├ísne rozvoniava. Lacnej┼í├şm rie┼íen├şm je v na┼íich podmienkach drevo z topo─ża, ktor├ę dobre akceptuje vlhk├ę podmienky, na druhej strane v┼íak v teple nevonia.

N├íro─Źnos┼ą mont├í┼że

Aj ke─Ć to na prv├Ż poh─żad tak nevyzer├í, vo v┼íeobecnosti je mont├í┼ż dom├ícej sauny naozaj jednoduch├í. Zvy─Źajne potrebujete len dvoch ─żud├ş, skrutkova─Ź, skrutky a kladivko. Mnoho s├íun m├í u┼ż od v├Żroby ozna─Źen├ę ─Źasti, ktor├ę zapadaj├║ priamo do jej z├ímkov├Żch, dr├í┼żkov├Żch ─Źi magnetick├Żch syst├ęmov. Pri v├Żbere preto zoh─żadnite tieto vlastnosti. Je ur─Źite pre v├ís jednoduch┼íie posklada┼ą saunu, ktor├í do seba zapad├í ako sklada─Źka, ne┼ż sa tr├ípi┼ą nad n├ívodom, kde a ─Źo zlo┼żito pripoji┼ą.

A nezabudnite na d├┤le┼żit├║ vec. Saunu dostanete v rozlo┼żenom stave a v takom ju aj preneste priamo na miesto, kde bude st├í┼ą v zlo┼żenom stave. Mnoho ─żud├ş si toti┼ż pridalo pr├ícu t├Żm, ┼że najprv zlo┼żilo ve─żk├ę ─Źasti sauny a a┼ż potom zistili, ┼że s nimi neprejd├║ cez z├írub┼łu…

vyberomat.sk home sauna
vyberomat.sk home sauna

Vybavenie sauny

S├║ ur─Źit├ę vlastnosti sauny, ktor├ę pri svojej k├║pe mus├şte ur─Źite zv├í┼żi┼ą:

Ventilácia

Ka┼żd├í dobr├í sauna mus├ş by┼ą vybaven├í n├íle┼żitou ventil├íciou. Samotn├ę sauny nie s├║ vybaven├ę ┼żiadnymi odvodmi. Odpor├║─Źa sa v┼íak ponecha┼ą medzi stenami sauny a stropom priestor aspo┼ł nieko─żko centimetrov, aby sa zabezpe─Źilo spr├ívne vetranie. Minim├ílnou po┼żiadavkou ale je, aby po postaven├ş mala sauna pod dverami aspo┼ł mal├║ medzeru, ktor├í umo┼ż┼łuje pr├║denie vzduchu a kysl├şka.

Po┼żiadavky na elektrick├ę pripojenie

V dom├ícich saun├ích mus├şte pou┼ż├şva┼ą sauny so spr├ívnym nap├Ąt├şm. Z├ísuvka, do ktorej zapoj├şte saunu, by mala by┼ą vyhraden├í iba pre saunu samotn├║. Do tejto z├ísuvky by nemali by┼ą zapojen├ę ┼żiadne ─Ćal┼íie zariadenia a nepou┼ż├şvajte predl┼żovac├ş k├íbel. V├Ą─Ź┼íina infra─Źerven├Żch s├íun pracuje s nap├Ąt├şm 110-120 V. ┼átandardn├ę 220-240 V nap├Ątie sa vy┼żaduje v pr├şpade v├Ą─Ź┼íiny parn├Żch s├íun tradi─Źn├ęho typu.

Dodato─Źn├ę pr├şslu┼íenstvo

Pre pravideln├ę o┼íetrovanie a pred─║┼żenie ┼żivotnosti sauny odpor├║─Źame zak├║pi┼ą si u┼żito─Źn├ę pr├şslu┼íenstvo k va┼íej saune. Na o┼íetrenie dreva a lavice je v├Żborn├Ż paraf├şnov├Ż olej, ktor├Żm sa ─żahko ─Źist├ş. Niekto r├íd relaxuje pri hudbe. ┼Żiadny probl├ęm, niektor├ę sauny s├║ kompatibiln├ę s Bluetooth a tak sp├írujete saunu pokojne aj s va┼íim telef├│nom. Funkcia ─Źasova─Źa v├ís zase upozorn├ş na ukon─Źenie rel├ície po vami nastavenom ─Źase a tie vyspelej┼íie dokonca kv├┤li bezpe─Źnosti otvoria dvere sauny.

Záver

Pri k├║pe sauny je treba najprv zv├í┼żi┼ą, ak├Ż typ sauny vlastne chceme ÔÇô tradi─Źn├║ parn├║ alebo infra─Źerven├║.

Tradi─Źn├í parn├í sauna je energeticky n├íro─Źnej┼íia, ─Źas jej zahrievania je a┼ż trikr├ít dlh┼í├ş ako u infra─Źervenej sauny. Vn├║torn├í teplota v┼íak v tradi─Źnej saune ─żahko presahuje 85 ┬░ C, ─Źo je aj o 30 stup┼łov viac ne┼ż u infra─Źervenej konkurencie.

Ak si radi priplat├şte, niektor├ę sauny maj├║ pokro─Źil├ę funkcie, ako chromoterapia zn├íma ako terapia farebn├Żm svetlom, aromaterapia, teda saunovanie s ├║─Źinkami ├ęterick├Żch olejov, alebo muzikoterapia. Ak bud├║ saunu zdie─ża┼ą viacer├ę osoby naraz, potom mus├şte zv├í┼żi┼ą aj jej ve─żkos┼ą.

Z h─żadiska ceny s├║ parn├ę a infra─Źerven├ę sauny zhruba na rovnakej ├║rovni, tie najjednoduch┼íie za─Ź├şnaj├║ zhruba od 600 eur. Cena sa potom naba─żuje vzh─żadom na ve─żkos┼ą, pou┼żit├ę materi├íly, doplnky a tomu v┼íetk├ęmu, ─Źo sme si vymenovali vy┼í┼íie. Pri v├Żbere sauny teda starostlivo zv├í┼żte v┼íetky va┼íe mo┼żnosti, aby ste si zaobstarali t├║ najlep┼íiu saunu pr├íve pre v├ís. Rob├şte to predsa najm├Ą pre svoje zdravie.

Sauna je ├║┼żasn├Żm prostriedkom relax├ície. Dok├í┼że zmierni┼ą stres, uvo─żni┼ą svaly, zlep┼íi┼ą krvn├Ż obeh aj sp├ínok. ─îi u┼ż h─żad├íte dom├ícu alebo vonkaj┼íiu saunu, ur─Źite rozm├Ż┼í─żate nad t├Żm, ako si vybra┼ą ide├ílnu saunu pre v├í┼í domov. Ak ste sa po zv├í┼żen├ş v┼íetk├Żch d├┤le┼żit├Żch faktorov, ako je kon┼ítrukcia, ─Źi dostupn├Ż priestor nakoniec rozhodli pre dom├ícu saunu, nechajte sa pri konkr├ętnom v├Żbere in┼ípirova┼ą na┼íimi radami.

vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Zdravotn├ę v├Żhody sauny

Bez oh─żadu na to, ak├Ż typ sauny si vyberiete, ka┼żd├Ż z nich by v├ím mal poskytn├║┼ą zdravotn├ę v├Żhody. Medzi tieto patr├ş najm├Ą:

  • Zlep┼íenie krvn├ęho obehu: Sauny s├║ skvel├ę pre va┼íe kardiovaskul├írne zdravie. Vysok├ę teploty toti┼ż ved├║ k zlep┼íeniu krvn├ęho obehu. Ke─Ć sa v├Żstelka va┼íich krvn├Żch ciev roz┼íiruje, doch├ídza k zv├Ż┼íen├ęmu prietoku krvi a to m├í pozit├şvny vplyv na v├í┼í mozog aj srdce!
  • Uvo─ż┼łovanie svalov: Zlep┼íen├Ż krvn├Ż obeh z├írove┼ł zni┼żuje citlivos┼ą svalov. Po n├íro─Źnom tr├ęningu teda nev├íhajte zamieri┼ą do sauny, aby ste pomohli va┼íim stuhnut├Żm svalom.
  • Zmiernenie stresu: Existuje cel├Ż rad ┼ít├║di├ş, ktor├ę sa zhoduj├║ v jednom – sauny zni┼żuj├║ stres a pr├şznaky spojen├ę so stresom, ako s├║ bolesti hlavy a migr├ęna.
  • Lep┼í├ş sp├ínok: Ve─Źern├í n├ív┼íteva sauny pom├┤┼że telu detoxikova┼ą a tesne pred span├şm perfektne zrelaxova┼ą, ─Źoho v├Żsledkom je hlbok├Ż a neru┼íen├Ż sp├ínok.
vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Ak├Ż typ sauny vybra┼ą?

V podstate existuj├║ dva z├íkladn├ę typy sauny: tradi─Źn├í parn├í a infra─Źerven├í.

Tradi─Źn├í parn├í sauna

Je to najbe┼żnej┼í├ş typ sauny pre interi├ęrov├ę pou┼żitie. Zvy─Źajne vytv├íra vlhk├ę teplo prostredn├şctvom kachl├ş alebo vyhrievan├Żch sope─Źn├Żch kame┼łov (vtedy hovor├şme o pravej f├şnskej saune). Parn├Ż efekt m├┤┼że by┼ą tie┼ż vyvolan├Ż zalievan├şm kame┼łov vodou. Jej zahriatie trv├í 30 min├║t a┼ż hodinu. Bez pridania vody je mo┼żn├ę dosiahnu┼ą teplotu 90 a┼ż 110┬░ C. Hladina vlhkosti je udr┼żiavan├í medzi 10 a 25%. Na rozdiel od infra─Źerven├Żch s├íun op├şsan├Żch ni┼ż┼íie tu teplo neprenikne hlboko do poko┼żky. Bolo preuk├ízan├ę, ┼że parn├ę sauny maj├║ osvie┼żuj├║ce a revitalizuj├║ce ├║─Źinky. Tradi─Źn├í sauna je zvy─Źajne drah┼íia ne┼ż in├ę typy s├íun, preto┼że vyu┼ż├şva aj viac elektriny.

Infra─Źerven├í sauna

T├íto sauna vyu┼ż├şva na v├Żrobu tepla zvy─Źajne uhl├şkov├ę alebo keramick├ę panely integrovan├ę priamo v┬ásten├ích sauny. Ke─Ć va┼ía poko┼żka absorbuje infra─Źerven├ę svetlo, svetlo sa zmen├ş na infra─Źerven├║ energiu a prenik├í do va┼íich svalov a k─║bov. Infra─Źerven├Żm saun├ím trv├í asi 10 a┼ż 15 min├║t, k├Żm sa zahrej├║, a┬ás├║ asi o 30 stup┼łov chladnej┼íie (medzi 50 a 60 ┬░C) ne┼ż tradi─Źn├ę sauny. Je v┼íak mo┼żn├ę, ┼że sa v┬ánej viac zapot├şte, preto┼że va┼íe telo absorbuje infra─Źerven├ę svetlo, ─Źo sa v┬áparn├Żch saun├ích nedeje. To m├íva v├Żrazn├Ż detoxika─Źn├Ż ├║─Źinok. Tento typ sauny je zvy─Źajne aj lacnej┼í├ş ako tradi─Źn├ę sauny.

Ak m├íte z├íujem o infrasaunu, pozrite si n├í┼í podrobny n├ívod Ako vybra┼ą najlep┼íiu infrasaunu.

Sp├┤sob ohrevu v infra─Źerven├Żch saun├ích

Aj toto by ste pri v├Żbere sauny mali ma┼ą na zreteli. Medzi infra┼żiari─Źmi s├║ toti┼ż rozdiely a nie s├║ v├┤bec mal├ę.

Keramick├ę ┼żiari─Źe

Keramick├ę ┼żiari─Źe sa vyr├íbaj├║ za pomoci jemn├Żch technol├│gi├ş. Ve─żmi r├Żchlo sa zohrievaj├║, preto tu nie je nutn├ę zaobstara┼ą si ve─żk├Ż po─Źet ┼żiari─Źov. Preto┼że teplo je koncentrovanej┼íie bl├şzko ohrieva─Źov, je najlep┼íie zvoli┼ą saunu s ohrieva─Źom umiestnen├Żm bl├şzko miesta, kde budete sedie┼ą. Ich povrchov├í teplota dosahuje 250 – 300┬░ C. ┼Żivotnos┼ą pri priemernom saunovan├ş trikr├ít do t├Ż┼żd┼ła je 60 rokov.

Sveteln├ę keramick├ę ┼żiari─Źe

Podobaj├║ sa keramick├Żm, ale na svoju maxim├ílnu teplotu sa zahrej├║ e┼íte r├Żchlej┼íie. Ke─Ć┼że dosahuj├║ teplotu a┼ż 300 – 500┬░ C, s├║ chr├ínen├ę ┼ípeci├ílnou ochrannou mrie┼żkou. Vy┼żaruj├║ tie┼ż vidite─żn├ę svetlo, ─Źo zvy┼íuje ich blahodarn├ę ├║─Źinky. ┼Żivotnos┼ą je tu podobn├í, a teda 60 rokov.

Karb├│nov├ę ┼żiari─Źe

Ohrieva─Źe z uhl├şkov├Żch vl├íkien s├║ odoln├ę a energeticky ├║─Źinnej┼íie ako keramick├ę ohrieva─Źe. S├║ tvoren├ę tenk├Żmi karb├│nov├Żmi p├ísmi, ktor├ę umo┼ż┼łuj├║ rovnomernej┼íie rozlo┼żenie tepla. Na druhej strane sa ohrievaj├║ pomal┼íie a ÔÇ×lenÔÇť na teplotu 70 – 170 ┬░C. V├Żhodou je v┼íak dlh├í ┼żivotnos┼ą a┼ż do 90 rokov.

vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Je d├┤le┼żit├í ve─żkos┼ą?

Ur─Źite ├íno a preto s├║ sauny s├║ k dispoz├şcii v mnoh├Żch ve─żkostiach. Niektor├ę s├║ ur─Źen├ę len pre jednu osobu, zatia─ż ─Źo in├ę m├┤┼żu poja┼ą a┼ż osem ─żud├ş. Sauny pre jedn├ęho ─Źloveka s├║ prirodzene podstatne men┼íie ako tie, ktor├ę posl├║┼żia piatim a viacer├Żm ─żu─Ćom. V├Żber ve─żkosti va┼íej sauny by teda korelova┼ą s po─Źtom os├┤b, ktor├ę ju bud├║ s├║─Źasne pou┼ż├şva┼ą. Berte do ├║vahy aj miestnos┼ą, kde bude sauna osaden├í. Sauna toti┼ż zna─Źne ukroj├ş z priestoru, v ktorom ju nain┼ítalujete. Maxim├ílne rozmery sauny s├║ takmer neobmedzen├ę, minim├ílne vonkaj┼íie rozmery s├║ z d├┤vodu bezpe─Źnosti stanoven├ę na 1,4 x 1,4 x 2,2 m.

Ak├Ż typ dreva zvoli┼ą?

Pre obklad sauny je dobr├ę vybra┼ą si┬ádrevo, ktor├ę ─Źo najmenej podlieha skaze n├ísledkom vlhkosti. Najtradi─Źnej┼íie sa v┬ásaun├ích pou┼ż├şva c├ęder, zv├Ą─Ź┼ía ten ─Źerven├Ż. Je to aromatick├ę drevo, prirodzene odoln├ę proti hnilobe a m├í protiples┼łov├ę vlastnosti. Aj ke─Ć je to pomerne drah├ę drevo, je ve─żmi trv├ícne a┬ánie je na dotyk hor├║ce.

V┬ásaun├ích sa ─Źasto vyu┼ż├şva i┬ádrevo z┬átuje. Oproti c├ędru to nie je drevo, ktor├ę prirodzene odol├íva plesniam a┬áhnilobe. Na druhej strane je hypoalerg├ęnne, bez v├┤ne, dobre odoln├ę vo─Źi ┼íkrabancom a┬ávonkaj┼í├şm po┼íkodeniam. Je to naozaj ─Źasto vyu┼ż├şvan├Ż typ dreva najm├Ą v┬ádom├ícich saun├ích, av┼íak m├í ni┼ż┼íiu ┼żivotnos┼ą ako c├ęder.

Ak chcete za┼żi┼ą t├║ prav├║ f├şnsku saunu s ar├│mou lesa, ur─Źite siahnite po ┼íkandin├ívskej borovici alebo smreku. Je to ve─żmi pevn├ę drevo, ktor├ę kr├ísne rozvoniava. Lacnej┼í├şm rie┼íen├şm je v na┼íich podmienkach drevo z topo─ża, ktor├ę dobre akceptuje vlhk├ę podmienky, na druhej strane v┼íak v teple nevonia.

N├íro─Źnos┼ą mont├í┼że

Aj ke─Ć to na prv├Ż poh─żad tak nevyzer├í, vo v┼íeobecnosti je mont├í┼ż dom├ícej sauny naozaj jednoduch├í. Zvy─Źajne potrebujete len dvoch ─żud├ş, skrutkova─Ź, skrutky a kladivko. Mnoho s├íun m├í u┼ż od v├Żroby ozna─Źen├ę ─Źasti, ktor├ę zapadaj├║ priamo do jej z├ímkov├Żch, dr├í┼żkov├Żch ─Źi magnetick├Żch syst├ęmov. Pri v├Żbere preto zoh─żadnite tieto vlastnosti. Je ur─Źite pre v├ís jednoduch┼íie posklada┼ą saunu, ktor├í do seba zapad├í ako sklada─Źka, ne┼ż sa tr├ípi┼ą nad n├ívodom, kde a ─Źo zlo┼żito pripoji┼ą.

A┬ánezabudnite na d├┤le┼żit├║ vec. Saunu dostanete v┬ározlo┼żenom stave a┬áv┬átakom ju aj preneste priamo na miesto, kde bude st├í┼ą v┬ázlo┼żenom stave. Mnoho ─żud├ş si toti┼ż pridalo pr├ícu t├Żm, ┼że najprv zlo┼żilo ve─żk├ę ─Źasti sauny a┬áa┼ż potom zistili, ┼że s┬ánimi neprejd├║ cez z├írub┼łu…

vyberomat.sk home sauna
vyberomat.sk home sauna

Vybavenie sauny

S├║ ur─Źit├ę vlastnosti sauny, ktor├ę pri svojej k├║pe mus├şte ur─Źite zv├í┼żi┼ą:

Ventilácia

Ka┼żd├í dobr├í sauna mus├ş by┼ą vybaven├í n├íle┼żitou ventil├íciou. Samotn├ę sauny nie s├║ vybaven├ę ┼żiadnymi odvodmi. Odpor├║─Źa sa v┼íak ponecha┼ą medzi stenami sauny a stropom priestor aspo┼ł nieko─żko centimetrov, aby sa zabezpe─Źilo spr├ívne vetranie. Minim├ílnou po┼żiadavkou ale je, aby po postaven├ş mala sauna pod dverami aspo┼ł mal├║ medzeru, ktor├í umo┼ż┼łuje pr├║denie vzduchu a kysl├şka.

Po┼żiadavky na elektrick├ę pripojenie

V dom├ícich saun├ích mus├şte pou┼ż├şva┼ą sauny so spr├ívnym nap├Ąt├şm. Z├ísuvka, do ktorej zapoj├şte saunu, by mala by┼ą vyhraden├í iba pre saunu samotn├║. Do tejto z├ísuvky by nemali by┼ą zapojen├ę ┼żiadne ─Ćal┼íie zariadenia a nepou┼ż├şvajte predl┼żovac├ş k├íbel. V├Ą─Ź┼íina infra─Źerven├Żch s├íun pracuje s nap├Ąt├şm 110-120 V. ┼átandardn├ę 220-240 V nap├Ątie sa vy┼żaduje v pr├şpade v├Ą─Ź┼íiny parn├Żch s├íun tradi─Źn├ęho typu.

Dodato─Źn├ę pr├şslu┼íenstvo

Pre pravideln├ę o┼íetrovanie a pred─║┼żenie ┼żivotnosti sauny odpor├║─Źame zak├║pi┼ą si u┼żito─Źn├ę pr├şslu┼íenstvo k va┼íej saune. Na o┼íetrenie dreva a lavice je v├Żborn├Ż paraf├şnov├Ż olej, ktor├Żm sa ─żahko ─Źist├ş. Niekto r├íd relaxuje pri hudbe. ┼Żiadny probl├ęm, niektor├ę sauny s├║ kompatibiln├ę s Bluetooth a tak sp├írujete saunu pokojne aj s va┼íim telef├│nom. Funkcia ─Źasova─Źa v├ís zase upozorn├ş na ukon─Źenie rel├ície po vami nastavenom ─Źase a tie vyspelej┼íie dokonca kv├┤li bezpe─Źnosti otvoria dvere sauny.

Záver

Pri k├║pe sauny je treba najprv zv├í┼żi┼ą, ak├Ż typ sauny vlastne chceme ÔÇô tradi─Źn├║ parn├║ alebo infra─Źerven├║.

Tradi─Źn├í parn├í sauna je energeticky n├íro─Źnej┼íia, ─Źas jej zahrievania je a┼ż trikr├ít dlh┼í├ş ako u infra─Źervenej sauny. Vn├║torn├í teplota v┼íak v tradi─Źnej saune ─żahko presahuje 85 ┬░ C, ─Źo je aj o 30 stup┼łov viac ne┼ż u infra─Źervenej konkurencie.

Ak si radi priplat├şte, niektor├ę sauny maj├║ pokro─Źil├ę funkcie, ako chromoterapia zn├íma ako terapia farebn├Żm svetlom, aromaterapia, teda saunovanie s ├║─Źinkami ├ęterick├Żch olejov, alebo muzikoterapia. Ak bud├║ saunu zdie─ża┼ą viacer├ę osoby naraz, potom mus├şte zv├í┼żi┼ą aj jej ve─żkos┼ą.

Z h─żadiska ceny s├║ parn├ę a infra─Źerven├ę sauny zhruba na rovnakej ├║rovni, tie najjednoduch┼íie za─Ź├şnaj├║ zhruba od 600 eur. Cena sa potom naba─żuje vzh─żadom na ve─żkos┼ą, pou┼żit├ę materi├íly, doplnky a tomu v┼íetk├ęmu, ─Źo sme si vymenovali vy┼í┼íie. Pri v├Żbere sauny teda starostlivo zv├í┼żte v┼íetky va┼íe mo┼żnosti, aby ste si zaobstarali t├║ najlep┼íiu saunu pr├íve pre v├ís. Rob├şte to predsa najm├Ą pre svoje zdravie.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest