Ako vybrať najlepšiu domácu saunu

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk belatrix benton
vyberomat sk belatrix benton

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk belatrix braga
vyberomat sk belatrix braga

Rozumná voľba

vyberomat sk marimex ulos
vyberomat sk marimex ulos

Najvyššia kvalita

Sauna je úžasným prostriedkom relaxácie. Dokáže zmierniť stres, uvoľniť svaly, zlepšiť krvný obeh aj spánok. Či už hľadáte domácu alebo vonkajšiu saunu, určite rozmýšľate nad tým, ako si vybrať ideálnu saunu pre váš domov. Ak ste sa po zvážení všetkých dôležitých faktorov, ako je konštrukcia, či dostupný priestor nakoniec rozhodli pre domácu saunu, nechajte sa pri konkrétnom výbere inšpirovať našimi radami.

vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné sauny, ktoré sme rozdelili podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
BELATRIX Benton 2infrasauna– množstvo funkcií
– rýchlosť zohrievania 
– spotreba energie1 440 €Zobraziť ponuku
DeLuxe 2222 Carbon BTinfrasauna–  kvalita materiálu
– množstvo funkcií
– jednoduchá montáž
– spotreba energie
– vyššia váha
1 440 €Zobraziť ponuku
Belatrix Braga 2infrasauna – množstvo funkcií
– rýchlosť zohrievania
– výkon
– vyššia spotreba1 600Zobraziť ponuku
Marimex Sisu Lfínska – pre 3 osoby
– plné vybavenia
– kvalita materiálu
– vyššia cena
– dlhšia doba vykúrenia (30-40 minút)
2 150 €Zobraziť ponuku
Marimex ULOS 4000fínska – vonkajšia– pre 4 osoby
– množstvo príslušenstva
– kvalita materiálu
– dizajn
– jednoduchá montáž
– vysoká cena
– vyšší príkon (4 500 W)
– dlhšia doba vykúrenia (30 – 40 min)
3 360 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk belatrix benton

BELATRIX Benton 2

Belatrix Benton 2, je infrasauna s výkonom 1 900 W. Vyrobená je z odolného a pevného dreva Hemlock. Kombinuje plne spektrálne žiariče. Disponuje ionizátorom, ktorý čistí vzduch vo vnútri. Ďalšie funkcie infrasauny sú: rádio, teplotný senzor, konektor na MP3, strešná ventilácia, Bluetooth a LED osvetlenie. Váha: 110 kg. Rozmery: 190 x 120 x 105 cm.


vyberomat sk deluxe carbon bt

DeLuxe 2222 Carbon BT

Sauna De Luxe poskytuje dostatok miesta pre dve osoby. Na jej výrobu bola použitá kanadská jedľovica a lamina. Obsahuje 7 priestorových a 1 podlahový karbónový ohrievač. Ovláda sa prostredníctvom digitálneho panela. Nechýba jej ani rádio, ionizátor, vnútorné osvetlenie, teplotný senzor, konektor na MP3, LED osvetlenie, strešná ventilácia a Bluetooth. Príkon: 1 800 W. Hmotnosť: 128 kg. Rozmery: 115 x 120 x 190 cm.


vyberomat sk belatrix braga

Belatrix Braga 2

Sauna pre dve osoby s výkonom 2 160 W, využíva spektrálne žiariče, ktoré vyžarujú infra svetlo. Nechýba jej množstvo funkcií, ako je rádio, ionizátor, vnútorné osvetlenie, teplotný senzor, konektor na MP3, LED osvetlenie, strešná ventilácia a Bluetooth. Jej odolnosť a dlhá životnosť je zaručená, vďaka odolnému drevu Hemlock. Hmotnosť: 110 kg. Rozmery: 190 x 120 x 110 cm.


vyberomat sk marimex sisu l

Marimex Sisu L

Fínska sauna poskytuje fyzickú aj psychickú regeneráciu pre 3 osoby. Vyhrieva sa prostredníctvom lávových kameňov. Na jej výrobu bolo použité kvalitné drevo z kanadského jadľovca. Najväčšou výhodou tejto sauny je množstvo príslušenstva, s ktorým bude vaša sauna plne vybavená. Patrí tam: Korpus sauny vrátane lavice a podlahového roštu, kachle s integrovaným ovládaním, ochranný rám okolo kachlí, lávové kamene, 2 x opierka chrbta, vedro, naberačka, teplomer, vlhkomer, presýpacie hodiny a nástenné svetlo vnútri sauny. Pripojenie: 230 V s ističom 16 A. Doba rozkúrenia: 30 – 40 min. Max. teplota: 70 – 90 °C. Príkon: 3 000 W. Hmotnosť: 160 kg. Rozmery: š. 150 x v. 190 c h. 110 cm.


vyberomat sk marimex ulos

Marimex ULOS 4000

Sauna s jedinečným dizajnom sa hodí do každého vonkajšieho priestranstva. Poslúži až 4 ľuďom, takže si môžete užívať saunovanie spolu s vašimi priateľmi. Vyrobená je z odolného Hemlock dreva (kanadský jedľovec). Vykúriť ju môžete za približne 30 až 40 minút, avšak všetko záleží od okolitej teploty. Max. teplota 70 °C – 90 °C. Rozmery lavice: š. 140 x h 40 cm. Hrúbka skla: Stena 10 mm, dvere 8 mm. Príkon: 4 500 W. Hmotnosť: 190 kg. Vnútorné rozmery: 142 x 102 x 186 cm.

Zdravotné výhody sauny

Bez ohľadu na to, aký typ sauny si vyberiete, každý z nich by vám mal poskytnúť zdravotné výhody. Medzi tieto patrí najmä:

  • Zlepšenie krvného obehu: Sauny sú skvelé pre vaše kardiovaskulárne zdravie. Vysoké teploty totiž vedú k zlepšeniu krvného obehu. Keď sa výstelka vašich krvných ciev rozširuje, dochádza k zvýšenému prietoku krvi a to má pozitívny vplyv na váš mozog aj srdce!
  • Uvoľňovanie svalov: Zlepšený krvný obeh zároveň znižuje citlivosť svalov. Po náročnom tréningu teda neváhajte zamieriť do sauny, aby ste pomohli vašim stuhnutým svalom.
  • Zmiernenie stresu: Existuje celý rad štúdií, ktoré sa zhodujú v jednom – sauny znižujú stres a príznaky spojené so stresom, ako sú bolesti hlavy a migréna.
  • Lepší spánok: Večerná návšteva sauny pomôže telu detoxikovať a tesne pred spaním perfektne zrelaxovať, čoho výsledkom je hlboký a nerušený spánok.
vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Aký typ sauny vybrať?

V podstate existujú dva základné typy sauny: tradičná parná a infračervená.

Tradičná parná sauna

Je to najbežnejší typ sauny pre interiérové použitie. Zvyčajne vytvára vlhké teplo prostredníctvom kachlí alebo vyhrievaných sopečných kameňov (vtedy hovoríme o pravej fínskej saune). Parný efekt môže byť tiež vyvolaný zalievaním kameňov vodou. Jej zahriatie trvá 30 minút až hodinu. Bez pridania vody je možné dosiahnuť teplotu 90 až 110° C. Hladina vlhkosti je udržiavaná medzi 10 a 25%. Na rozdiel od infračervených sáun opísaných nižšie tu teplo neprenikne hlboko do pokožky. Bolo preukázané, že parné sauny majú osviežujúce a revitalizujúce účinky. Tradičná sauna je zvyčajne drahšia než iné typy sáun, pretože využíva aj viac elektriny.

Infračervená sauna

Táto sauna využíva na výrobu tepla zvyčajne uhlíkové alebo keramické panely integrované priamo v stenách sauny. Keď vaša pokožka absorbuje infračervené svetlo, svetlo sa zmení na infračervenú energiu a preniká do vašich svalov a kĺbov. Infračerveným saunám trvá asi 10 až 15 minút, kým sa zahrejú, a sú asi o 30 stupňov chladnejšie (medzi 50 a 60 °C) než tradičné sauny. Je však možné, že sa v nej viac zapotíte, pretože vaše telo absorbuje infračervené svetlo, čo sa v parných saunách nedeje. To máva výrazný detoxikačný účinok. Tento typ sauny je zvyčajne aj lacnejší ako tradičné sauny.

Ak máte záujem o infrasaunu, pozrite si náš podrobny návod Ako vybrať najlepšiu infrasaunu.

Spôsob ohrevu v infračervených saunách

Aj toto by ste pri výbere sauny mali mať na zreteli. Medzi infražiaričmi sú totiž rozdiely a nie sú vôbec malé.

Keramické žiariče

Keramické žiariče sa vyrábajú za pomoci jemných technológií. Veľmi rýchlo sa zohrievajú, preto tu nie je nutné zaobstarať si veľký počet žiaričov. Pretože teplo je koncentrovanejšie blízko ohrievačov, je najlepšie zvoliť saunu s ohrievačom umiestneným blízko miesta, kde budete sedieť. Ich povrchová teplota dosahuje 250 – 300° C. Životnosť pri priemernom saunovaní trikrát do týždňa je 60 rokov.

Svetelné keramické žiariče

Podobajú sa keramickým, ale na svoju maximálnu teplotu sa zahrejú ešte rýchlejšie. Keďže dosahujú teplotu až 300 – 500° C, sú chránené špeciálnou ochrannou mriežkou. Vyžarujú tiež viditeľné svetlo, čo zvyšuje ich blahodarné účinky. Životnosť je tu podobná, a teda 60 rokov.

Karbónové žiariče

Ohrievače z uhlíkových vlákien sú odolné a energeticky účinnejšie ako keramické ohrievače. Sú tvorené tenkými karbónovými pásmi, ktoré umožňujú rovnomernejšie rozloženie tepla. Na druhej strane sa ohrievajú pomalšie a „len“ na teplotu 70 – 170 °C. Výhodou je však dlhá životnosť až do 90 rokov.

vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Je dôležitá veľkosť?

Určite áno a preto sú sauny sú k dispozícii v mnohých veľkostiach. Niektoré sú určené len pre jednu osobu, zatiaľ čo iné môžu pojať až osem ľudí. Sauny pre jedného človeka sú prirodzene podstatne menšie ako tie, ktoré poslúžia piatim a viacerým ľuďom. Výber veľkosti vašej sauny by teda korelovať s počtom osôb, ktoré ju budú súčasne používať. Berte do úvahy aj miestnosť, kde bude sauna osadená. Sauna totiž značne ukrojí z priestoru, v ktorom ju nainštalujete. Maximálne rozmery sauny sú takmer neobmedzené, minimálne vonkajšie rozmery sú z dôvodu bezpečnosti stanovené na 1,4 x 1,4 x 2,2 m.

Aký typ dreva zvoliť?

Pre obklad sauny je dobré vybrať si drevo, ktoré čo najmenej podlieha skaze následkom vlhkosti. Najtradičnejšie sa v saunách používa céder, zväčša ten červený. Je to aromatické drevo, prirodzene odolné proti hnilobe a má protiplesňové vlastnosti. Aj keď je to pomerne drahé drevo, je veľmi trvácne a nie je na dotyk horúce.

V saunách sa často využíva i drevo z tuje. Oproti cédru to nie je drevo, ktoré prirodzene odoláva plesniam a hnilobe. Na druhej strane je hypoalergénne, bez vône, dobre odolné voči škrabancom a vonkajším poškodeniam. Je to naozaj často využívaný typ dreva najmä v domácich saunách, avšak má nižšiu životnosť ako céder.

Ak chcete zažiť tú pravú fínsku saunu s arómou lesa, určite siahnite po škandinávskej borovici alebo smreku. Je to veľmi pevné drevo, ktoré krásne rozvoniava. Lacnejším riešením je v našich podmienkach drevo z topoľa, ktoré dobre akceptuje vlhké podmienky, na druhej strane však v teple nevonia.

Náročnosť montáže

Aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, vo všeobecnosti je montáž domácej sauny naozaj jednoduchá. Zvyčajne potrebujete len dvoch ľudí, skrutkovač, skrutky a kladivko. Mnoho sáun má už od výroby označené časti, ktoré zapadajú priamo do jej zámkových, drážkových či magnetických systémov. Pri výbere preto zohľadnite tieto vlastnosti. Je určite pre vás jednoduchšie poskladať saunu, ktorá do seba zapadá ako skladačka, než sa trápiť nad návodom, kde a čo zložito pripojiť.

A nezabudnite na dôležitú vec. Saunu dostanete v rozloženom stave a v takom ju aj preneste priamo na miesto, kde bude stáť v zloženom stave. Mnoho ľudí si totiž pridalo prácu tým, že najprv zložilo veľké časti sauny a až potom zistili, že s nimi neprejdú cez zárubňu…

vyberomat.sk home sauna
vyberomat.sk home sauna

Vybavenie sauny

Sú určité vlastnosti sauny, ktoré pri svojej kúpe musíte určite zvážiť:

Ventilácia

Každá dobrá sauna musí byť vybavená náležitou ventiláciou. Samotné sauny nie sú vybavené žiadnymi odvodmi. Odporúča sa však ponechať medzi stenami sauny a stropom priestor aspoň niekoľko centimetrov, aby sa zabezpečilo správne vetranie. Minimálnou požiadavkou ale je, aby po postavení mala sauna pod dverami aspoň malú medzeru, ktorá umožňuje prúdenie vzduchu a kyslíka.

Požiadavky na elektrické pripojenie

V domácich saunách musíte používať sauny so správnym napätím. Zásuvka, do ktorej zapojíte saunu, by mala byť vyhradená iba pre saunu samotnú. Do tejto zásuvky by nemali byť zapojené žiadne ďalšie zariadenia a nepoužívajte predlžovací kábel. Väčšina infračervených sáun pracuje s napätím 110-120 V. Štandardné 220-240 V napätie sa vyžaduje v prípade väčšiny parných sáun tradičného typu.

Dodatočné príslušenstvo

Pre pravidelné ošetrovanie a predĺženie životnosti sauny odporúčame zakúpiť si užitočné príslušenstvo k vašej saune. Na ošetrenie dreva a lavice je výborný parafínový olej, ktorým sa ľahko čistí. Niekto rád relaxuje pri hudbe. Žiadny problém, niektoré sauny sú kompatibilné s Bluetooth a tak spárujete saunu pokojne aj s vašim telefónom. Funkcia časovača vás zase upozorní na ukončenie relácie po vami nastavenom čase a tie vyspelejšie dokonca kvôli bezpečnosti otvoria dvere sauny.

Záver

Pri kúpe sauny je treba najprv zvážiť, aký typ sauny vlastne chceme – tradičnú parnú alebo infračervenú.

Tradičná parná sauna je energeticky náročnejšia, čas jej zahrievania je až trikrát dlhší ako u infračervenej sauny. Vnútorná teplota však v tradičnej saune ľahko presahuje 85 ° C, čo je aj o 30 stupňov viac než u infračervenej konkurencie.

Ak si radi priplatíte, niektoré sauny majú pokročilé funkcie, ako chromoterapia známa ako terapia farebným svetlom, aromaterapia, teda saunovanie s účinkami éterických olejov, alebo muzikoterapia. Ak budú saunu zdieľať viaceré osoby naraz, potom musíte zvážiť aj jej veľkosť.

Z hľadiska ceny sú parné a infračervené sauny zhruba na rovnakej úrovni, tie najjednoduchšie začínajú zhruba od 600 eur. Cena sa potom nabaľuje vzhľadom na veľkosť, použité materiály, doplnky a tomu všetkému, čo sme si vymenovali vyššie. Pri výbere sauny teda starostlivo zvážte všetky vaše možnosti, aby ste si zaobstarali tú najlepšiu saunu práve pre vás. Robíte to predsa najmä pre svoje zdravie.

Sauna je úžasným prostriedkom relaxácie. Dokáže zmierniť stres, uvoľniť svaly, zlepšiť krvný obeh aj spánok. Či už hľadáte domácu alebo vonkajšiu saunu, určite rozmýšľate nad tým, ako si vybrať ideálnu saunu pre váš domov. Ak ste sa po zvážení všetkých dôležitých faktorov, ako je konštrukcia, či dostupný priestor nakoniec rozhodli pre domácu saunu, nechajte sa pri konkrétnom výbere inšpirovať našimi radami.

vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Zdravotné výhody sauny

Bez ohľadu na to, aký typ sauny si vyberiete, každý z nich by vám mal poskytnúť zdravotné výhody. Medzi tieto patrí najmä:

  • Zlepšenie krvného obehu: Sauny sú skvelé pre vaše kardiovaskulárne zdravie. Vysoké teploty totiž vedú k zlepšeniu krvného obehu. Keď sa výstelka vašich krvných ciev rozširuje, dochádza k zvýšenému prietoku krvi a to má pozitívny vplyv na váš mozog aj srdce!
  • Uvoľňovanie svalov: Zlepšený krvný obeh zároveň znižuje citlivosť svalov. Po náročnom tréningu teda neváhajte zamieriť do sauny, aby ste pomohli vašim stuhnutým svalom.
  • Zmiernenie stresu: Existuje celý rad štúdií, ktoré sa zhodujú v jednom – sauny znižujú stres a príznaky spojené so stresom, ako sú bolesti hlavy a migréna.
  • Lepší spánok: Večerná návšteva sauny pomôže telu detoxikovať a tesne pred spaním perfektne zrelaxovať, čoho výsledkom je hlboký a nerušený spánok.
vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Aký typ sauny vybrať?

V podstate existujú dva základné typy sauny: tradičná parná a infračervená.

Tradičná parná sauna

Je to najbežnejší typ sauny pre interiérové použitie. Zvyčajne vytvára vlhké teplo prostredníctvom kachlí alebo vyhrievaných sopečných kameňov (vtedy hovoríme o pravej fínskej saune). Parný efekt môže byť tiež vyvolaný zalievaním kameňov vodou. Jej zahriatie trvá 30 minút až hodinu. Bez pridania vody je možné dosiahnuť teplotu 90 až 110° C. Hladina vlhkosti je udržiavaná medzi 10 a 25%. Na rozdiel od infračervených sáun opísaných nižšie tu teplo neprenikne hlboko do pokožky. Bolo preukázané, že parné sauny majú osviežujúce a revitalizujúce účinky. Tradičná sauna je zvyčajne drahšia než iné typy sáun, pretože využíva aj viac elektriny.

Infračervená sauna

Táto sauna využíva na výrobu tepla zvyčajne uhlíkové alebo keramické panely integrované priamo v stenách sauny. Keď vaša pokožka absorbuje infračervené svetlo, svetlo sa zmení na infračervenú energiu a preniká do vašich svalov a kĺbov. Infračerveným saunám trvá asi 10 až 15 minút, kým sa zahrejú, a sú asi o 30 stupňov chladnejšie (medzi 50 a 60 °C) než tradičné sauny. Je však možné, že sa v nej viac zapotíte, pretože vaše telo absorbuje infračervené svetlo, čo sa v parných saunách nedeje. To máva výrazný detoxikačný účinok. Tento typ sauny je zvyčajne aj lacnejší ako tradičné sauny.

Ak máte záujem o infrasaunu, pozrite si náš podrobny návod Ako vybrať najlepšiu infrasaunu.

Spôsob ohrevu v infračervených saunách

Aj toto by ste pri výbere sauny mali mať na zreteli. Medzi infražiaričmi sú totiž rozdiely a nie sú vôbec malé.

Keramické žiariče

Keramické žiariče sa vyrábajú za pomoci jemných technológií. Veľmi rýchlo sa zohrievajú, preto tu nie je nutné zaobstarať si veľký počet žiaričov. Pretože teplo je koncentrovanejšie blízko ohrievačov, je najlepšie zvoliť saunu s ohrievačom umiestneným blízko miesta, kde budete sedieť. Ich povrchová teplota dosahuje 250 – 300° C. Životnosť pri priemernom saunovaní trikrát do týždňa je 60 rokov.

Svetelné keramické žiariče

Podobajú sa keramickým, ale na svoju maximálnu teplotu sa zahrejú ešte rýchlejšie. Keďže dosahujú teplotu až 300 – 500° C, sú chránené špeciálnou ochrannou mriežkou. Vyžarujú tiež viditeľné svetlo, čo zvyšuje ich blahodarné účinky. Životnosť je tu podobná, a teda 60 rokov.

Karbónové žiariče

Ohrievače z uhlíkových vlákien sú odolné a energeticky účinnejšie ako keramické ohrievače. Sú tvorené tenkými karbónovými pásmi, ktoré umožňujú rovnomernejšie rozloženie tepla. Na druhej strane sa ohrievajú pomalšie a „len“ na teplotu 70 – 170 °C. Výhodou je však dlhá životnosť až do 90 rokov.

vyberomat sk home sauna
vyberomat sk home sauna

Je dôležitá veľkosť?

Určite áno a preto sú sauny sú k dispozícii v mnohých veľkostiach. Niektoré sú určené len pre jednu osobu, zatiaľ čo iné môžu pojať až osem ľudí. Sauny pre jedného človeka sú prirodzene podstatne menšie ako tie, ktoré poslúžia piatim a viacerým ľuďom. Výber veľkosti vašej sauny by teda korelovať s počtom osôb, ktoré ju budú súčasne používať. Berte do úvahy aj miestnosť, kde bude sauna osadená. Sauna totiž značne ukrojí z priestoru, v ktorom ju nainštalujete. Maximálne rozmery sauny sú takmer neobmedzené, minimálne vonkajšie rozmery sú z dôvodu bezpečnosti stanovené na 1,4 x 1,4 x 2,2 m.

Aký typ dreva zvoliť?

Pre obklad sauny je dobré vybrať si drevo, ktoré čo najmenej podlieha skaze následkom vlhkosti. Najtradičnejšie sa v saunách používa céder, zväčša ten červený. Je to aromatické drevo, prirodzene odolné proti hnilobe a má protiplesňové vlastnosti. Aj keď je to pomerne drahé drevo, je veľmi trvácne a nie je na dotyk horúce.

V saunách sa často využíva i drevo z tuje. Oproti cédru to nie je drevo, ktoré prirodzene odoláva plesniam a hnilobe. Na druhej strane je hypoalergénne, bez vône, dobre odolné voči škrabancom a vonkajším poškodeniam. Je to naozaj často využívaný typ dreva najmä v domácich saunách, avšak má nižšiu životnosť ako céder.

Ak chcete zažiť tú pravú fínsku saunu s arómou lesa, určite siahnite po škandinávskej borovici alebo smreku. Je to veľmi pevné drevo, ktoré krásne rozvoniava. Lacnejším riešením je v našich podmienkach drevo z topoľa, ktoré dobre akceptuje vlhké podmienky, na druhej strane však v teple nevonia.

Náročnosť montáže

Aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá, vo všeobecnosti je montáž domácej sauny naozaj jednoduchá. Zvyčajne potrebujete len dvoch ľudí, skrutkovač, skrutky a kladivko. Mnoho sáun má už od výroby označené časti, ktoré zapadajú priamo do jej zámkových, drážkových či magnetických systémov. Pri výbere preto zohľadnite tieto vlastnosti. Je určite pre vás jednoduchšie poskladať saunu, ktorá do seba zapadá ako skladačka, než sa trápiť nad návodom, kde a čo zložito pripojiť.

A nezabudnite na dôležitú vec. Saunu dostanete v rozloženom stave a v takom ju aj preneste priamo na miesto, kde bude stáť v zloženom stave. Mnoho ľudí si totiž pridalo prácu tým, že najprv zložilo veľké časti sauny a až potom zistili, že s nimi neprejdú cez zárubňu…

vyberomat.sk home sauna
vyberomat.sk home sauna

Vybavenie sauny

Sú určité vlastnosti sauny, ktoré pri svojej kúpe musíte určite zvážiť:

Ventilácia

Každá dobrá sauna musí byť vybavená náležitou ventiláciou. Samotné sauny nie sú vybavené žiadnymi odvodmi. Odporúča sa však ponechať medzi stenami sauny a stropom priestor aspoň niekoľko centimetrov, aby sa zabezpečilo správne vetranie. Minimálnou požiadavkou ale je, aby po postavení mala sauna pod dverami aspoň malú medzeru, ktorá umožňuje prúdenie vzduchu a kyslíka.

Požiadavky na elektrické pripojenie

V domácich saunách musíte používať sauny so správnym napätím. Zásuvka, do ktorej zapojíte saunu, by mala byť vyhradená iba pre saunu samotnú. Do tejto zásuvky by nemali byť zapojené žiadne ďalšie zariadenia a nepoužívajte predlžovací kábel. Väčšina infračervených sáun pracuje s napätím 110-120 V. Štandardné 220-240 V napätie sa vyžaduje v prípade väčšiny parných sáun tradičného typu.

Dodatočné príslušenstvo

Pre pravidelné ošetrovanie a predĺženie životnosti sauny odporúčame zakúpiť si užitočné príslušenstvo k vašej saune. Na ošetrenie dreva a lavice je výborný parafínový olej, ktorým sa ľahko čistí. Niekto rád relaxuje pri hudbe. Žiadny problém, niektoré sauny sú kompatibilné s Bluetooth a tak spárujete saunu pokojne aj s vašim telefónom. Funkcia časovača vás zase upozorní na ukončenie relácie po vami nastavenom čase a tie vyspelejšie dokonca kvôli bezpečnosti otvoria dvere sauny.

Záver

Pri kúpe sauny je treba najprv zvážiť, aký typ sauny vlastne chceme – tradičnú parnú alebo infračervenú.

Tradičná parná sauna je energeticky náročnejšia, čas jej zahrievania je až trikrát dlhší ako u infračervenej sauny. Vnútorná teplota však v tradičnej saune ľahko presahuje 85 ° C, čo je aj o 30 stupňov viac než u infračervenej konkurencie.

Ak si radi priplatíte, niektoré sauny majú pokročilé funkcie, ako chromoterapia známa ako terapia farebným svetlom, aromaterapia, teda saunovanie s účinkami éterických olejov, alebo muzikoterapia. Ak budú saunu zdieľať viaceré osoby naraz, potom musíte zvážiť aj jej veľkosť.

Z hľadiska ceny sú parné a infračervené sauny zhruba na rovnakej úrovni, tie najjednoduchšie začínajú zhruba od 600 eur. Cena sa potom nabaľuje vzhľadom na veľkosť, použité materiály, doplnky a tomu všetkému, čo sme si vymenovali vyššie. Pri výbere sauny teda starostlivo zvážte všetky vaše možnosti, aby ste si zaobstarali tú najlepšiu saunu práve pre vás. Robíte to predsa najmä pre svoje zdravie.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest