Ako vybrať správny projektor

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk viewsonic m mini plus
vyberomat sk viewsonic m mini plus

Najvýhodnejší cestovný projektor

vyberomat sk xgimi mogo pro filmovy projektor
vyberomat sk xgimi mogo pro filmovy projektor

Najvýhodnejší filmový projektor

vyberomat sk aveli promitaci platno
vyberomat sk aveli promitaci platno

Najvýhodnejšie plátno

Projektor je veľkou pomocou v práci pri premietaní rôznych firemných prezentácií alebo v školských učebniach. Množstvo ľudí si ho obľúbilo aj na osobné využívanie v domácnosti. Dokáže premietať filmy, obľúbené seriály aj športové prenosy. Na trhu dnes nájdete rôzne značky tohto jednoduchého zariadenia. Niektoré zvládajú len premietať, iné ponúkajú aj ďalšie užitočné funkcie.

Je dôležité, aby ste si vybrali to správne zariadenie podľa konkrétnych parametrov. Ešte pred výberom sa rozhodnite, kde všade plánujete projektor využívať. Potrebujete ho do práce alebo ho chcete len na osobné účely? Ďalej je dôležité, aby ste si premysleli vzdialenosť, na ktorú budete premietať ako aj uhlopriečku obrazu. Existujú rozdielne parametre a technológie premietania, typy prepojenia a svietivosť. Na výber máte aj z doplnkových funkcií, ktoré sa líšia podľa konkrétneho modelu (napríklad diaľkové ovládanie, pripojenie na WiFi či zabudované reproduktory).

Myslite aj na to, kde budete premietať. Iste sa nedá premietať len tak hocikam. Môžete zvoliť bielu stenu v miestnosti alebo si kúpiť premietacie plátno. Všetky vyššie zmienené parametre si podrobnejšie rozoberieme v nasledujúcich odsekoch, aby ste si mohli vybrať ten najvhodnejší projektor.

Čo si vybrať?

Pripravili sme si pre vás zopár tipov na kvalitné projektory.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
AVELI roletapremietacie plátno– možnosť pripevniť na strop aj na stenu
– jednoduchá manipulácia
– veľkosť
– iba ručné sťahovanie69,90 €Zobraziť ponuku
IPEVO VZ-Rvizualizér– full HD rozlíšenie
– 8 Mpx kamera
– vysoká rýchlosť ostrenia
– vyššia cena247 €Zobraziť ponuku
ViewSonic M1 mini Pluscestovný– obraz
– rozmery
– zvuk
– bluetooth
– možnosť ovládať prostredníctvom aplikácie
– nejde zrkadliť v prípade ios 14249 €Zobraziť ponuku
Xgimi Mogo Profilmový– dizajn
– rozmery
– full HD obraz
– dobrý zvuk
– slabšia výdrž batérie
– komplikované spárovanie
529 €Zobraziť ponuku
Epson EB-FH06kancelársky – vysoká svietivosť
– full HD obraz
– príslušenstvo
– väčšie rozmery
– vyššia suma
576 €Zobraziť ponuku
vyberomat cz nastenne projekcni platno aveli xcm xrt

AVELI premietacie plátno

Roletové plátno, ktoré je skladné, keďže ho jednoducho počas nepoužívania zrolujete späť do puzdra. Hodí sa do učební a premietacích miestností, ale aj do domácností na premietanie na kratšiu vzdialenosť. Umožňuje ostrý obraz, kvalitné farby a široký pozorovací uhol. Výhodou je, že ho ľahko umiestnite na strop aj na stenu.


vyberomat sk ipevo vz r
vyberomat sk ipevo vz r

IPEVO VZ-R

Toto zariadenie je vhodné do kancelárie aj do školskej učebne. Poskytuje nasnímanie obrazu a jeho následnú digitalizáciu s možnosťou projekcie pre široké publikum. Jednoducho tak využijete nasnímaný obraz aj počas dištančnej výučby alebo počas videokonferencie. Má pohyblivé rameno, ktoré vám zjednoduší snímanie. Navyše ponúka aj LED osvetlenie a mikrofón.


vyberomat cz dbabbcca mmfx

ViewSonic M1 mini Plus projektor

Model ViewSonic je vreckový projektor, ktorý viete ľahko prenášať a brať so sebou na cesty. Ponúka kvalitný obraz aj z menšej projekčnej vzdialenosti, napríklad z jedného metra. Poskytuje aj reproduktor a pripojenie na Bluetooth, takže si pomocou neho môžete púšťať obľúbenú hudbu. Naviac poskytuje rôzne streamovacie aplikácie, takže ho nemusíte pripájať na žiadne iné zariadenia. Ovládať ho môžete aj pomocou mobilnej aplikácie.


vyberomat cz yrqomnil ac ss

XGIMI Mogo Pro filmový projektor

Tento projektor vás určite na prvý pohľad zaujme svojim nevšedným dizajnom a svojou veľkosťou. Je malý a ľahko prenosný. Funguje na báze vstavanej veľkokapacitnej batérie. Ponúka Full HD rozlíšenie, ostrý obraz a duálne reproduktory. Poskytuje nižšiu svietivosť, a preto je vhodnejší do tmavých miestností alebo na použitie večer. Na základe svojich vlastností je určený skôr na premietanie a sledovanie filmov v domácnosti.


vyberomat cz

Epson EB-FH06 kancelársky projektor

Tento projektor je vhodný skôr do kancelárie a do školských učební. Lampa ponúka vysokú svietivosť, ktorá je vhodná aj do výrazne osvetlených miestností. Funguje na základe LCD technológie, takže ponúka kvalitný obraz, ktorý je dostatočne farebný a ostrý. Naviac premieta vo Full HD rozlíšení. Vo výbave je aj zoom, reproduktory a diaľkové ovládanie. Ľahko ho umiestnite na stôl, ale aj na strop.

Projekčná vzdialenosť

Prvým parametrom pri výbere projektoru je jeho projekčná vzdialenosť. Je dôležité, aby ste si zistili, z akej vzdialenosti budete premietať. Pokiaľ projektor neumiestnite do optimálnej vzdialenosti od plátna, či steny, nezískate dostatočne ostrý obraz. Taktiež myslite aj na veľkosť plochy, na ktorú sa chystáte premietať. Všeobecne platí, že čím ďalej projektor umiestnite, tým väčší bude premietaný obraz. S výberom vám preto pomôžu aj tieto údaje:

  • vzdialenosť 2 metre: uhlopriečka obrazu 1–1,6 metra
  • vzdialenosť 3 metre: uhlopriečka obrazu 1,6–2,6 metra
  • vzdialenosť 4 metre: uhlopriečka obrazu 2–3,2 metra
  • vzdialenosť 5 metrov: uhlopriečka obrazu 2,5–4 metre

Využitie

Aj keď ste o tom možno nevedeli, projektory sa navzájom od seba líšia aj na základe toho, na čo sú určené. Projektor do kancelárie má odlišné parametre ako ten na premietanie filmov.

Kancelárske projektory

Kancelárske projektory sa často označujú aj ako data projektory. Sú určené na využitie v kanceláriách, na premietanie prezentácií, obrázkov, inštruktážnych videí či webových stránok. Hodia sa na firemné schôdze, konferencie, rôzne školenia aj na výučbu v školách. Ponúkajú oveľa vyššiu svietivosť, preto sú vhodné do svetlých miestností.

Filmové projektory

Ako už vyplýva z názvu, filmové projektory sú vhodné na použitie v domácnosti na premietanie filmov a seriálov. Poslúžia dokonca aj pri hraní hier. Filmy sa väčšinou natáčajú v širokouhlom rozlíšení, a preto je lepšie, aby ste si vybrali projektor s pomerom strán obrazu 16:9 alebo 21:9. Taktiež by mali mať 4K, Full HD alebo HD Ready rozlíšenie, aby bol premietaný obraz ostrý a kvalitný. Keďže filmy ľudia väčšinou pozerajú v tmavom prostredí, výrobcovia za týmto účelom vyvíjajú projektory s nižšou svietivosťou. Pri výrobe sa pozornosť venuje hlavne kvalite obrazu a dobrej farebnosti. Niektoré projektory by dokonca mohli konkurovať televíznemu obrazu. Na premietanie prezentácií sa však moc nehodia, v presvetlenej miestnosti by premietaný obraz nebolo vidieť. Na rozdiel od kancelárskych projektorov bývajú drahšie.

Vizualizéry

Vizualizér je špeciálny typ projektoru, ktorý dokáže nasnímať to, čo položíte na snímaciu plochu, či už to bude fotka, obrázok, papier s textom, či dokonca konkrétny predmet. Jednoducho to potom prevedie do digitálnej podoby. Vy si na počítači alebo inom zariadení môžete pozerať nasnímaný objekt a ďalej ho zdieľať pomocou projektoru. Je vhodný na použitie počas prednášky alebo prezentácie, či už v kancelárii alebo v učebni.

vyberomat cz cinema

Svietivosť

Jednotkou svietivosti je lumen. Podsvietenie vyberajte vždy s ohľadom na to, ako intenzívne je svetlo v miestnosti, kde bude projektor využívaný. Podľa svietivosti si môžeme vytvoriť tri kategórie projektorov:

  • svietivosť do 2000 lumenov — projektor je vhodný do úplne zatemnených miestností alebo na premietanie za tmy
  • svietivosť 2000 – 3000 lumenov — projektory v tejto kategórii sú vhodné skôr do menej presvetlených miestností
  • svietivosť nad 3000 lumenov — projektory sú vhodné aj do svetlejších miestností za denného svetla, napríklad do školských učební

Plátno či stena

Premietať zvládnete bez väčších problémov aj na hocijakú bielu stenu. Dokonca už na trhu nájdete aj projektory, ktoré dokážu premietať na farebnú stenu. Sú vybavené korekciou základných odtieňov farieb, takže dokážu premietanie nebielemu povrchu prispôsobiť.

Vo všeobecnosti však vyzerá premietaný obraz najlepšie na špeciálnom premietacom plátne. Tých nájdete na trhu hneď niekoľko druhov. Stativové plátno jednoducho umiestnite na statív a vďaka tomu ho môžete ľahko kedykoľvek premiestňovať. Občas sa však jemne krúti. Rámové plátno je stále pekne napnuté, takže sa vám krútiť nebude. Avšak už ho tak ľahko nepremiestnite ani neschováte. Roletové plátno je priestorovo úsporné, ale tiež má niekedy tendenciu sa krútiť.

vyberomat cz pexels quark studio

Vyberte konkrétnu technológiu

Ako sme už spomenuli v úvode, existuje viacero druhov technológií, na základe ktorých projektory pracujú. Jednou z nich je DLP technológia, ktorá tvorí kategóriu DLP projektorov. Takéto projektory sú menej náročné na údržbu a nie je potrebné ich čistiť. Majú lepšie zobrazenie čiernej a poskytujú vysoký kontrast. Ich nevýhodou je, že častokrát na plátne vytvárajú nežiaduce dúhové efekty. Ďalším typom sú LCD projektory. Tie dúhové efekty na plátne nevytvoria. Sú tichšie a vynikajú kvalitnými farbami. Nanešťastie sú náročnejšie na údržbu. Niektoré modely majú prachový filter, ktorý by ste mali občas vyčistiť. Majú taktiež horšie zobrazenie čiernej a nižší kontrast.

Ďalšie užitočné funkcie

Projektory ponúkajú aj ďalšie funkcie, ktoré určite oceníte. Nie každý projektor však disponuje všetkými uvedenými. Preto si pri kúpe popredu zistite, ktoré z nich vami vybraný projektor ponúka. Diaľkové ovládanie je veľmi častá doplnková funkcia. Je naozaj užitočné, vďaka nemu môžete projektor ovládať a nastaviť aj na diaľku. Niektoré projektory ponúkajú aj možnosť pripojenia na WiFi. Vďaka tejto funkcii môžete premietať bez toho, aby ste zapájali akékoľvek káble. Zabudované reproduktory oceníte pokiaľ plánujete premietať filmy a videá. Funkcia PiP (Picture in Picture) vám umožní premietať dve prezentácie alebo videá naraz. Ako samozrejmosť by ste mali brať USB pripojenie, ktoré vám umožní premietať súbor priamo z vášho úložiska. Nemenej dôležitá je funkcia zoom, ktorou môžete obraz oddialiť alebo priblížiť bez toho, aby ste museli manipulovať s projektorom.

vyberomat cz dylan calluy wuekkcyjw unsplash

Záver

V článku sme vám zhrnuli základné informácie, ktoré sa vám budú hodiť pri výbere projektoru. Zamerajte sa na základné parametre, ako je typ využitia, projekčná vzdialenosť, svietivosť, využitie konkrétnej technológie, ale aj ďalšie užitočné funkcie.

Niektoré projektory sú univerzálne a ľahko ich využijete v kancelárii aj doma pri sledovaní filmov. Určite sa však zamyslite nad tým, čo je pre vás prioritné a či budete premietať skôr v svetlejších, alebo naopak v tmavších podmienkach. Svietivosť tu určite hrá hlavnú rolu. Posúďte aj to, či vám k premietaniu postačí stena alebo by ste si radšej zaobstarali premietacie plátno. Nevyberajte len podľa ceny, ale venujte výberu čas. Iba tak si zaistíte kvalitné zariadenie, ktoré bude zodpovedať vašim požiadavkám.

Ako vybrať domáce kino

Ako vybrať televízor

Ako vybrať sedaciu súpravu

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest