Ako vyčistiť práčku a zbaviť sa zápachu

Často krát sa však stáva, že na vyčistenie práčky zabúdame, čím dávame priestor vzniku plesní, rozmnoženiu baktérií a vzniku zápachu. Pokiaľ nepríjemný zápach trápi aj vašu práčku, prečítajte si náš článok. Dozviete sa, čo môže byť príčinou jeho vzniku a efektívne spôsoby ako vyčistiť práčku.

Práčka je pomocníkom v každej domácnosti. Vďaka nej máme svoje oblečenie stále čisté, a to bez prehnanej námahy. Preto sa oplatí o ňu treba starať minimálne tak, ako sa staráme o ostatné spotrebiče. So správnou údržbou, predĺžite jej životnosť, a čo je dôležité, zamedzíte vzniku nepríjemného zápachu. Nikto predsa nechce, aby jeho čerstvo opratá bielizeň zapáchala, hneď po vybratí z práčky.

Ak rozmýšľate nad kúpou novej práčky, prečítajte si náš článok: Ako vybrať práčku?

vyberomat sk ako vycistit pracku
vyberomat sk ako vycistit pracku

Zápach z práčky. Prečo a kde vzniká?

Zápach z práčky je nepríjemná záležitosť, ktorá potrápila už nejednu gazdinku. Práčky majú množstvo zákutí a malých otvorov, takže sa môže zdať ťažké odhadnúť, kde je príčina vzniku. Napriek tomu sme pre vás zistili najčastejšie dôvody prečo vaša práčka zapácha.

Nedostatočné vetranie bubna a zásobníka

Veľmi jednoduchá vec, ale za to naozaj účinná je pravidelné vetranie práčky. Po každom praní otvorte bubon na práčke dokorán, aby sa z práčky vyvetrali zbytková voda a vlhkosť. Vďaka tomu ostane suchá a vy nedáte baktériám a plesniam možnosť množiť sa. Nezabúdajte aj na zásobník, do ktorého pridávate prášok a iné prostriedky. Aj v ňom ostáva voda, ktorú treba vyliať a nechať vyschnúť.

Plesne za tesnením

Veľmi častým dôvodom zápachu z práčky je tvorba plesní okolo tesnenia. Tento problém sa týka hlavne pračiek s bočným plnením. Po vypraní ostáva voda za tesnením, čo dáva priestor pre množenie baktérií a poskytuje ideálne prostredie plesniam.

Kusy oblečenia

Strácajú sa vám kusy oblečenia, ponožky alebo spodné prádlo vo vašej práčke? Aj toto môže byť príčina nepríjemného zápachu. V takomto prípade, musíte odstrániť vonkajšie plechy práčky, aby ste sa ku kúskom dostali a mohli ich odstrániť. Ako prevenciu, skúste používať špeciálne vrecká, v ktorých môžete prať menšie oblečenie ako ponožky, spodnú bielizeň alebo silonky.

Nerozpustený prací prostriedok alebo aviváž

Používanie veľkého množstva prostriedkov alebo aviváži spôsobuje jej usádzanie v zásobníku. Hlavne pokiaľ periete na skrátených programoch s nízkou teplotou. Pracie prostriedky sa nerozpustia a zaschnú, čo môže po čase spôsobiť zápach. Preto keď budete čistiť práčku, nezabudnite aj na zásobník. Umyte ho pod prúdom horúcej vody pomocou handričky alebo hubky.

Čerpadlo a filter

Dôvodom pre šírenie zápachu z práčky môžu byť usadeniny v čerpadle alebo vo filtri. Pri tomto probléme vám poslúžia špeciálne prostriedky na čistenie pračiek alebo Savo. Nápomocný by mohol prírodný a ekologický spôsob čistenia a to prostredníctvom octu.

Poznáte symboly prania a ich význam? Vďaka nim vám vaša bielizeň ostane v skvelom stave po dlhú dobu.

vyberomat sk ako vycistit pracku
vyberomat sk ako vycistit pracku

Ako vyčistiť práčku a tým sa zbaviť zápachu?

Už ste prišli na príčinu zapáchajúcej práčky, ale teraz neviete, ako sa jej zbaviť? V takom prípade vám ponúkame efektívne, lacné a účinné typy, ako vyčistiť práčku.

Prostriedky na čistenie práčky

Predĺžiť životnosť práčky, jej správne fungovanie a pekne prevoňanú bielizeň môžete získať vďaka špeciálnym čističom určeným na práčky. Zároveň účinne odstraňujú zvyšky pracieho prášku, nečistoty a vodný kameň či iné usadeniny. Medzi obľúbené a overené značky patrí SANYTOL, Frosch, SAVO, Calgon alebo Lanza.

vyberomat sk savo cistic pracky ml
vyberomat sk savo cistic pracky ml

CENA: 2,99 €

vyberomat sk frosch eko hygienicky cistic pracky citron g
vyberomat sk frosch eko hygienicky cistic pracky citron g

CENA: 6,90 €

vyberomat sk lanza washing machine cleaner express ml
vyberomat sk lanza washing machine cleaner express ml

CENA: 5,30 €

vyberomat sk sanytol dezinfekcia cistic pracky ml
vyberomat sk sanytol dezinfekcia cistic pracky ml

CENA: 4,60 €

Čistenie práčky octom

Čistiť práčku môžete aj prírodným spôsobom pomocou octu. Navyše je to veľmi jednoduchý a naozaj lacný spôsob. Odporúča sa, raz za 3 mesiace vyliať liter obyčajného octu do zásobníku a bubnu, a spustiť cyklus prania na aspoň 90 stupňoch. Vďaka octu sa rozpustí vodný kameň a zničia sa baktérie, ktoré spôsobujú zápach. Nezabudnite ani na tesnenie. Pretrite ho handričkou namočenou v octe.

Čistenie práčky savom

Savo slúži ako pomocník do domácnosti už dlhé roky. Tento univerzálny prostriedok pomáha odstraňovať plesne a baktérie, dezinfikovať či dokonca aj bieliť. A to je dôvod, prečo môže výborne poslúžiť aj ako čistič práčky. Obsah fľašky so Savom vylejte do dávkovača a bubna. Následne zapnite práčku na dlhý program s najvyššou teplotou. Savo zničí choroboplodné zárodky, vydezinfikuje práčku, zbaví zápachu a odstráni zvyšky zaschnutých prostriedkov.

Čistenie práčky sódou bikarbónou

Ďalší naozaj lacný a ekologický spôsob čistenia práčky je pomocou sódy bikarbóny. Tento spôsob sa odporúča ako prevencia. Pokiaľ vaša práčka už zapácha, budete potrebovať silnejší prípravok. Postup čistenia je nasledovný. Rozpustite 1 kg balenie sódy bikarbóny v 2 litroch vriacej vody. Ďalšie 3 litre nalejte do bubna práčky. Potom len stačí pridať roztok do zásobníka a bubnu a spustiť dlhý program s vysokou teplotou.

vyberomat sk ako vycistit pracku
vyberomat sk ako vycistit pracku

Rada na záver

K optimálnemu fungovaniu a celkovému zdraviu vašej práčky vám odporúčame striedať pracie programy. Napriek tomu, že je pranie na krátkych cykloch s nízkou teplotou úsporou peňazí a času, nie vždy sa vyplatí. Je potrebné aspoň raz za čas prestriedať tento proces s dlhým programom s vysokou teplotou. Teplota aspoň 90 stupňov zamedzí šíreniu baktérií, rozpustí zvyšky pracích prostriedkov a vydezinfikuje vnútro práčky.

Ďalšie dobré tipy a rady nájdete v článku: Ako správne prať.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest