Ako vyčistiť práčku a zbaviť sa zápachu

Často krát sa však stáva, že na vyčistenie práčky zabúdame, čím dávame priestor vzniku plesní, rozmnoženiu baktérií a vzniku zápachu. Pokiaľ nepríjemný zápach trápi aj vašu práčku, prečítajte si náš článok. Dozviete sa, čo môže byť príčinou jeho vzniku a efektívne spôsoby ako vyčistiť práčku.

Práčka je pomocníkom v každej domácnosti. Vďaka nej máme svoje oblečenie stále čisté, a to bez prehnanej námahy. Preto sa oplatí o ňu treba starať minimálne tak, ako sa staráme o ostatné spotrebiče. So správnou údržbou, predĺžite jej životnosť, a čo je dôležité, zamedzíte vzniku nepríjemného zápachu. Nikto predsa nechce, aby jeho čerstvo opratá bielizeň zapáchala, hneď po vybratí z práčky.

Ak rozmýšľate nad kúpou novej práčky, prečítajte si náš článok: Ako vybrať práčku?

vyberomat sk ako vycistit pracku
vyberomat sk ako vycistit pracku

Zápach z práčky. Prečo a kde vzniká?

Zápach z práčky je nepríjemná záležitosť, ktorá potrápila už nejednu gazdinku. Práčky majú množstvo zákutí a malých otvorov, takže sa môže zdať ťažké odhadnúť, kde je príčina vzniku. Napriek tomu sme pre vás zistili najčastejšie dôvody prečo vaša práčka zapácha.

Nedostatočné vetranie bubna a zásobníka

Veľmi jednoduchá vec, ale za to naozaj účinná je pravidelné vetranie práčky. Po každom praní otvorte bubon na práčke dokorán, aby sa z práčky vyvetrali zbytková voda a vlhkosť. Vďaka tomu ostane suchá a vy nedáte baktériám a plesniam možnosť množiť sa. Nezabúdajte aj na zásobník, do ktorého pridávate prášok a iné prostriedky. Aj v ňom ostáva voda, ktorú treba vyliať a nechať vyschnúť.

Plesne za tesnením

Veľmi častým dôvodom zápachu z práčky je tvorba plesní okolo tesnenia. Tento problém sa týka hlavne pračiek s bočným plnením. Po vypraní ostáva voda za tesnením, čo dáva priestor pre množenie baktérií a poskytuje ideálne prostredie plesniam.

Kusy oblečenia

Strácajú sa vám kusy oblečenia, ponožky alebo spodné prádlo vo vašej práčke? Aj toto môže byť príčina nepríjemného zápachu. V takomto prípade, musíte odstrániť vonkajšie plechy práčky, aby ste sa ku kúskom dostali a mohli ich odstrániť. Ako prevenciu, skúste používať špeciálne vrecká, v ktorých môžete prať menšie oblečenie ako ponožky, spodnú bielizeň alebo silonky.

Nerozpustený prací prostriedok alebo aviváž

Používanie veľkého množstva prostriedkov alebo aviváži spôsobuje jej usádzanie v zásobníku. Hlavne pokiaľ periete na skrátených programoch s nízkou teplotou. Pracie prostriedky sa nerozpustia a zaschnú, čo môže po čase spôsobiť zápach. Preto keď budete čistiť práčku, nezabudnite aj na zásobník. Umyte ho pod prúdom horúcej vody pomocou handričky alebo hubky.

Čerpadlo a filter

Dôvodom pre šírenie zápachu z práčky môžu byť usadeniny v čerpadle alebo vo filtri. Pri tomto probléme vám poslúžia špeciálne prostriedky na čistenie pračiek alebo Savo. Nápomocný by mohol prírodný a ekologický spôsob čistenia a to prostredníctvom octu.

Poznáte symboly prania a ich význam? Vďaka nim vám vaša bielizeň ostane v skvelom stave po dlhú dobu.

vyberomat sk ako vycistit pracku
vyberomat sk ako vycistit pracku

Ako vyčistiť práčku a tým sa zbaviť zápachu?

Už ste prišli na príčinu zapáchajúcej práčky, ale teraz neviete, ako sa jej zbaviť? V takom prípade vám ponúkame efektívne, lacné a účinné typy, ako vyčistiť práčku.

Prostriedky na čistenie práčky

Predĺžiť životnosť práčky, jej správne fungovanie a pekne prevoňanú bielizeň môžete získať vďaka špeciálnym čističom určeným na práčky. Zároveň účinne odstraňujú zvyšky pracieho prášku, nečistoty a vodný kameň či iné usadeniny. Medzi obľúbené a overené značky patrí SANYTOL, Frosch, SAVO, Calgon alebo Lanza.

vyberomat sk savo cistic pracky ml
vyberomat sk savo cistic pracky ml

CENA: 2,99 €

vyberomat sk frosch eko hygienicky cistic pracky citron g
vyberomat sk frosch eko hygienicky cistic pracky citron g

CENA: 6,90 €

vyberomat sk lanza washing machine cleaner express ml
vyberomat sk lanza washing machine cleaner express ml

CENA: 5,30 €

vyberomat sk sanytol dezinfekcia cistic pracky ml
vyberomat sk sanytol dezinfekcia cistic pracky ml

CENA: 4,60 €

Čistenie práčky octom

Čistiť práčku môžete aj prírodným spôsobom pomocou octu. Navyše je to veľmi jednoduchý a naozaj lacný spôsob. Odporúča sa, raz za 3 mesiace vyliať liter obyčajného octu do zásobníku a bubnu, a spustiť cyklus prania na aspoň 90 stupňoch. Vďaka octu sa rozpustí vodný kameň a zničia sa baktérie, ktoré spôsobujú zápach. Nezabudnite ani na tesnenie. Pretrite ho handričkou namočenou v octe.

Čistenie práčky savom

Savo slúži ako pomocník do domácnosti už dlhé roky. Tento univerzálny prostriedok pomáha odstraňovať plesne a baktérie, dezinfikovať či dokonca aj bieliť. A to je dôvod, prečo môže výborne poslúžiť aj ako čistič práčky. Obsah fľašky so Savom vylejte do dávkovača a bubna. Následne zapnite práčku na dlhý program s najvyššou teplotou. Savo zničí choroboplodné zárodky, vydezinfikuje práčku, zbaví zápachu a odstráni zvyšky zaschnutých prostriedkov.

Čistenie práčky sódou bikarbónou

Ďalší naozaj lacný a ekologický spôsob čistenia práčky je pomocou sódy bikarbóny. Tento spôsob sa odporúča ako prevencia. Pokiaľ vaša práčka už zapácha, budete potrebovať silnejší prípravok. Postup čistenia je nasledovný. Rozpustite 1 kg balenie sódy bikarbóny v 2 litroch vriacej vody. Ďalšie 3 litre nalejte do bubna práčky. Potom len stačí pridať roztok do zásobníka a bubnu a spustiť dlhý program s vysokou teplotou.

vyberomat sk ako vycistit pracku
vyberomat sk ako vycistit pracku

Rada na záver

K optimálnemu fungovaniu a celkovému zdraviu vašej práčky vám odporúčame striedať pracie programy. Napriek tomu, že je pranie na krátkych cykloch s nízkou teplotou úsporou peňazí a času, nie vždy sa vyplatí. Je potrebné aspoň raz za čas prestriedať tento proces s dlhým programom s vysokou teplotou. Teplota aspoň 90 stupňov zamedzí šíreniu baktérií, rozpustí zvyšky pracích prostriedkov a vydezinfikuje vnútro práčky.

Ďalšie dobré tipy a rady nájdete v článku: Ako správne prať.

vyberomat sk damske plavky

Ako vybrať pánske a dámske plavky

Všetci chceme v plavkách vyzerať čo najlepšie. V dnešnej dobe je výber pánskych a dámskych plaviek naozaj neobmedzený. Nájdete stovky strihov, tvarov, farieb a štýlov …
Read More
vyberomat sk hotdogovac

Ako vybrať najlepší hotdogovač

Občas padne vhod mať poruke rýchly spôsob, ako si pripraviť jedlo. Keď máme veľa povinností, ale musíme doma nakŕmiť hladné krky, určite oceníme pomoc. Pre …
Read More

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest