Ako umocniť zážitok zo saunovania

Pre Fínov je saunovanie tradíciou a neoddeliteľnou súčasťou života. Už dávno pochopili množstvo benefitov, ktoré táto forma oddychu ponúka. Možno aj preto, patria medzi najšťastnejšie krajiny sveta :). Postupom času, ľudia začali prichádzať na spôsoby, ktorými by si mohli saunovanie viac užívať a zároveň zintenzívniť jej účinky. V tomto článku vám ponúkame tipy, ako umocniť zážitok zo saunovania.

vyberomat sk essential oils
vyberomat sk essential oils

Pridajte esenciálne oleje

Pridaním esenciálnych olejov nielen umocníte svoj zážitok, ale taktiež pomôžete svojmu zdraviu, či už fyzickému alebo psychickému. Stačí ak pridáte pár kvapiek oleja do vedra s vodou, ktorou podlievate rozhorúčené kamene. Olej sa následne vyparí spolu s vodou do prostredia a vy si už len užívate jeho účinky. A aké to sú?

Borovica: Borovicový olej poskytuje príjemnú vôňu lesa. Má antiseptické účinky.

Borievka: Tak ako v predchádzajúcom prípade, aj borievkový olej ponúka antiseptický účinok.

Eukalyptus: Eukalyptus vplýva na ochorenia dýchacích ciest a príznakov spojených s prechladnutím či chrípkou. Navyše poskytuje relax pre myseľ, pomáha pri pocitoch úzkosti a odbúrava stres. Bojuje s bolesťami hlavy a svalov. Ak bývate často ospalý, aj s týmto problémom vám eukalyptus pomôže.

Citrus: Tak, ako eukalyptový aj citrusový olej dokáže prebudiť v prípade ospalosti. Citrusová vôňa dodáva energiu a odbúrava stres. Taktiež je výborným pomocníkom pre pleť. Pomáha vyhladiť vrásky, prejasniť pleť a posilniť nechty.

Céder: Olej ponúka vôňu ihličnatého lesa. Pôsobí antibakteriálne. Pomáha zlepšiť stav celulitídy a kŕčových žíl.

Mäta: Mäta je známa predovšetkým vďaka svojmu chladivému účinku, ktorý príjemne osvieži pokožku a prebudí myseľ. Vďaka čistiacemu účinku pomáha pri prechladnutí, dokonca zlepšuje trávenie. Tea Tree: Tea Tree olej sa od pradávna používa v medicíne ako prírodné antibiotikom. Má antibakteriálne a protizápalové účinky. Zároveň očisťuje a ničí plesne.

Levanduľa: Levanduľa sa v súčasnosti často využíva v kozmetickom priemysle, a to vďaka jej skvelým vlastnostiam. Poskytuje relax pre myseľ, upokojuje a pomôže vám pri problémoch so spánkom.
Ruža: Ruža je ďalšia rastlina, ktorá sa stala obľúbenou u množstva ľudí vďaka jej účinkom. Upokojuje pokožku, bojuje so zápalmi, pomáha pri bolestiach hlavy a depresiách.

V prípade, že trpíte dlhodobým stresom, prečítajte si náš článok ako odbúrať stres.

Počúvajte hudbu

Určite to už zažil každý z nás, máte náročný deň, nálada je na bode mrazu a v tom začujete svoju obľúbenú pesničku. Začnete si pospevovať a nálada sa ihneď zlepší. Môže za to vplyv rytmusu a melódie na naše vedomia a podvedomie. Napríklad pri cvičení, často počúvame hudbu, ktorá nás nabudí a zvýši chuť k lepším výkonom. Alebo naopak, ľuďom ktorí majú problémy s nespavosťou, sa odporúča počúvať upokojujúcu hudbu, napríklad šum mora.

Muzikoterapia sa využíva aj vo wellness centrách, kde sa púšťa ukľudňujúca harmonická melódia, ktorá umocní zážitok a pomáha s relaxáciou či uvoľnením. Tip: Na platformách, ako je YouTube alebo Spotify nájdete množstvo playlistov určený priamo do sauny.

Nastavte si ideálne svetlo

Aj intenzita svetla je veľmi dôležitá pri saunovaní. Svetlo dotvorí celkovú atmosféru a umocní zážitok. Svetlo by nemalo byť príliš intenzívne, pretože by mohlo pôsobiť rušivo. Taktiež by nemalo byť príliš tlmené.

Liečenie svetlom sa využíva predovšetkým v infrasaunách, kde vďaka žiareniu dochádza k priamemu zahrievaniu ľudského tela. Viac o jej účinkoch sa dozviete v článku blahodarné účinky infrasauny.

vyberomat sk wellness
vyberomat sk wellness

Masírujte si pokožku

Jedným z najvýraznejších benefitov saunovania, je vplyv na pokožku. Teplo otvára póry, stimuluje potné žľazy, vďaka čomu sa prostredníctvom potu vyplavujú nahromadené škodliviny v tele. Spolu s potom sa zbavujeme odumretých kožných buniek a nečistôt z povrchu pokožky. Zároveň stimuluje krvný obeh a pôsobí na lymfatický systém, čím zlepšuje stav celulitídy.

Všetky tieto účinky môžete zintenzívniť vďaka masírovaniu a peelingovaniu pokožky počas saunovania. V súčasnosti zoženiete množstvo produktov určených na tento účel, či už rukavice, masážne hlavy alebo kefy.

Oddychujte

Neoddeliteľnou súčasťou saunovania, na ktorú by ste nemali zabúdať, je oddych po skončení procesu. Saunovanie predstavuje určitú záťaž pre vaše telo, a preto si oddych zaslúži. Odporúča sa ležanie po dobu 15 až 20 minút. Následne môžete cyklus v saune zopakovať. Vo wellness centrách sa nachádzajú špeciálne miestnosti, tzv. tepidárium, kde môžete nerušene relaxovať s harmonickou hudbou.

Záver

Najlepšou radou, akú vám môžeme dať je, užívať si to. Uvoľnite svoje telo, vypnite hlavu a užívajte si zaslúžený oddych. Začnite sa pravidelne rozmaznávať. Ocení to vaše duševné aj telesné zdravie. V prípade, že vás téma sáun zaujíma, prečítajte si náš článok o rozdiely medzi infrasounou a fínskou saunou.

vyberomat sk pansky sluha

Ako vybrať najlepšieho nemého sluhu

Nemý sluha vie byť veľkým pomocníkom do vašej domácnosti. Napriek tomu mnoho ľudí ešte nepozná tento jednoduchý kus nábytku, ktorý vám prinesie veľa výhod. Niektorí majú milnú mienku a zamieňajú si …
Read More
vyberomat sk outfit

Inšpirácia na tento týždeň

vyberomat sk outfitvyberomat sk novy projektColourful Rebel Zimná bunda Stef(About You)Cena:139,00 €Farebné varianty: BielaStrih: Štandardný fitVatovanie: 100% Polyester, 100% Polyester, 100% Polyester, 100% PolyesterKrajina pôvodu: …
Read More
vyberomat sk novy projekt

Inšpirácia na tento týždeň – muži

vyberomat sk outfit orgvyberomat sk novy projektPolo Ralph Lauren Košeľa vo farbe Čierna, Červená(About You)Cena: 249,00 €Farebné varianty: Červená/čiernaDĺžka rukávu: Dlhý rukávStrih: Rovný strihMateriál: 100% …
Read More

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest