Sauna si na Slovensku získava čoraz väčšiu popularitu. Nemôžme sa čudovať, okrem množstva blahodarných účinkov na naše zdravie pomáha zrelaxovať a odbúravať stres, čo v súčasnej dobe všetci potrebujeme. Pokiaľ aj vy rozmýšľate nad touto formou relaxu, prečítajte si náš článok, ktorý vám zodpovie najčastejšie otázky o saune.
- 1. Fínska sauna, čo to je?
- 2. Komu sa saunovanie neodporúča?
- 3. Môžem sa saunovať počas tehotenstva?
- 4. Môžem sa saunovať počas menštruácie?
- 5. Môžu ísť deti do sauny ?
- 6. Prečo nemôžem ísť do sauny v plavkách?
- 7. Môžem piť alkohol v saune?
- 8. Pomáha pravidelné saunovanie znížiť hmotnosť?
- 9. Pomáha pravidelné saunovanie zlepšiť stav celulitídy?
- 10. Je lepšia infrasauna alebo fínska sauna?
- 11. Musím sa po saune ochladiť?
- 12. Na čo je dobrá sauna?
- 13. Koľkokrát do týždňa sa saunovať?
- 14. Sauna, ako dlho?
1. Fínska sauna, čo to je?
Fínska sauna funguje prostredníctvom kachieľ, ktoré môžu byť elektrické alebo drevené. Vďaka zahrievaniu kachieľ vo vnútri sauny vznikne intenzívne teplo, ktoré vplýva na vaše telo a zahrieva ho. Teplota v saune sa pohybuje od 90 do 105 stupňov, vďaka čomu prináša množstvo blahodarných účinkov.
2. Komu sa saunovanie neodporúča?
Počas saunovania dochádza v ľudskom tele k procesom, ktoré zapríčiňujú zrýchleniu srdcového tepu, k stimulovaniu krvného obehu a v neposlednom rade k strate množstva vody. Preto je dôležité pred jej využitím zvážiť váš zdravotný stav. Návšteva sauny nie je nevhodná pre epileptikov, pacientov s ochoreniami obličiek alebo s ochoreniami pľúc, taktiež pre ľudí so srdcovo-cievnymi problémami, so zápalmi kĺbov a s vysokým tlakom. Neodporúča sa ani pri virózach, horúčkach, akútnych zápaloch alebo vážnych kožných ochoreniach.
3. Môžem sa saunovať počas tehotenstva?
V prípade tehotenstva konzultujte návštevu sauny s vašim doktorom. Väčšina doktorov saunu nezakazuje, hlavne v prípade ak ste ju pravidelne využívali aj pred tehotenstvom a vaše telo je na ňu zvyknuté. Avšak všetko záleží od vášho zdravotného stavu. Aj krátka doba môže poškodiť plod. Ak vám váš doktor dovolí saunovanie a začnete pociťovať nevoľnosť alebo mdloby, okamžite saunu opustite.
4. Môžem sa saunovať počas menštruácie?
Horúce prostredie v saune zapríčiňuje stimuláciu krvného obehu, čo môže spôsobiť intenzívnejšie krvácanie. Z tohto dôvodu sa saunovanie počas menštruácie neodporúča, hlavne počas prvých dní cyklu, keď je najsilnejšia.
5. Môžu ísť deti do sauny ?
V skratke môžeme na túto otázku odpovedať áno. Avšak pri deťom treba myslieť na viacero faktorov. Prvým je vek. Názory na vek, od ktorého môžu deti navštíviť saunu, sa líšia. Najlepšou voľbou bude prediskutovať túto problematiku s detským lekárom. Ďalším je dĺžka saunovania. Keďže detské telo nedokáže regulovať teplo tak ako vaše, skráťte čas na 5 – 10 min. Taktiež sa odporúča začať s nižšími teplotami, ktoré môžete postupne zvyšovať. Následne sledujte reakcie vášho dieťaťa. Pokiaľ si saunovanie užíva a teší sa z neho, je všetko v poriadku :). V neposlednom rade je dôležité strážiť správanie dieťaťa, aby nevystrájalo. V saune bývajú mokré podlahy a rýchlo by mohlo dôjsť k zraneniu.
6. Prečo nemôžem ísť do sauny v plavkách?
Predovšetkým kvôli zloženiu plaviek. Tie väčšinou obsahujú látky ako azofarbivá, ftaláty, chlorbenzeny, tolueny, nikel atď., ktoré nie sú prispôsobené na vysoké teploty. Počas saunovania dochádza k otváraniu žliaz, cez ktoré vychádza z tela pot spolu s nečistotami a škodlivinami. Zároveň cez otvorené póry lepšie prechádzajú vonkajšie prvky do nášho tela, preto môže dôjsť k vniknutiu spomínaných látok z plaviek do nášho organizmu. Najlepším riešením je saunovať sa úplne nahý alebo s bavlnenou plachtou.
7. Môžem piť alkohol v saune?
Pitie alkoholu v saune môže byť naozaj nebezpečné. Alkohol rozširuje cievy, zvyšuje tlak a dehydratuje. Ku totožným procesom dochádza aj počas saunovania. Tento nápor nemusí ľudské telo zvládnuť, čo môže viesť až k zlyhaniu srdca.
8. Pomáha pravidelné saunovanie znížiť hmotnosť?
Pokiaľ čakáte výraznú stratu váhy vďaka pravidelnému saunovaniu, musíme vás sklamať. Množstvo ľudí verí, že potením vychádza z nášho tela aj tuk. Napriek tomu, že pot vyplavuje škodliviny ukladané v našom organizme, tuk medzi ne nepatrí. Zbavujeme sa iba vody. Avšak, k miernej strate hmotnosti môže dôjsť. Horúci vzduch prehrieva organizmus, čo spôsobuje procesy v tele, ktoré predstavujú určitú záťaž, takže dochádza k zrýchlenému spaľovaniu kalórií.
9. Pomáha pravidelné saunovanie zlepšiť stav celulitídy?
Áno. Celulitída sú nahromadené tukové bunky, ktoré vytvárajú hrudkovitú hmotu. Tá sa na povrchu pokožky prejavuje ako “pomarančová koža“. Prehriatie s následným ochladením pomáha k prekrveniu pokožky a k zlepšenie prúdenia lymfy, vďaka čomu sa zlepšuje stav celulitídy. Pokiaľ chcete dosiahnuť intenzívnejší výsledok, využite masážne pomôcky, ktoré tieto procesy stimulujú.
10. Je lepšia infrasauna alebo fínska sauna?
Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Každá má svoje vlastné benefity a využitie. V krátkosti môžeme povedať, že infasauny sú lepšou variantov pre deti, tehotné ženy či ľudí, ktorým býva vo fínskych saunách nevoľno. Na druhej strane vo fínskej saune býva väčšia teplota, vďaka čomu dochádza k intenzívnejším výsledkom. Viac o tejto problematike sa dozviete v článku rozdiel medzi infrasaunou a fínskou saunou.
11. Musím sa po saune ochladiť?
Schladenie patrí medzi nevyhnutnú súčasť saunovania. Pravidelné ochladzovanie medzi cyklami ohrievania pomáha zintenzívniť blahodarné účinky, pre ktoré sauny navštevujeme.
12. Na čo je dobrá sauna?
Sauna prináša naozaj množstvo pozitívnych účinkov, preto sme si pre vás pripravili samostatné články, v ktorých ich nájdete podrobnejšie popísane. nájdete ich na tomto odkaze: blahodarných účinkoch infrasauny alebo fínskej sauny. V skrate môžeme povedať, že vďaka saune získate lepšiu kondíciu tela a stav pokožky. Zároveň vám pomôže s posilnením imunity a zbavením sa toxických látok z tela. Nemôžme zabudnúť ani na jej vplyv na psychiku človeka. Saunovaním si doprajete relax, ktorým odbúrate stres.
13. Koľkokrát do týždňa sa saunovať?
Jednoducho povedané, čím častejšie sa budete saunovať, tým lepšie. Ideálne je, pokiaľ ste si saunu zaobstarali domov a môžete ju využívať kľudne aj každý deň. Avšak rozumieme, že ide o finančne náročnú záležitosť a nie každý má čas, prostriedky a možnosť na každodenné saunovanie. Pokiaľ chcete pocítiť jej pozitívne účinky, odporúča sa saunovanie minimálne raz do týždňa.
14. Sauna, ako dlho?
Pri tejto otázke sa riaďte predovšetkým podľa vlastných pocitov. Ak sa vám veľmi ťažko dýcha alebo vám príde nevoľno, určite svoj pobyt nepredlžujte a saunu radšej opustite. Vo všeobecnosti sa uvádza, že ideálny čas je 15 minút saunovania a 1 až 2 min. ochladzovania. Nezabudnite na oddych pred opätovným saunovaním.
Recenzia online obchodu s prírodnou kozmetikou – Henima.sk: Čo môžete očakávať
E-shop Henima.sk sa pýši širokou ponukou prírodnej kozmetiky, ktorá kombinuje krásu s udržateľnosťou. Táto online platforma láka…
Čo je burina a prečo sa jej zbavovať
Burina je rastlina, ktorá rastie tam, kde nie je žiaduca. V záhrade môže burina súperiť…
Den narcisov – Všetky informácie a dátumy pokope
Deň narcisov je každoročná udalosť, ktorá sa vyznačuje svojím charitatívnym vplyvom a má za cieľ…
VPN – Čo to je a ako funguje?
Virtuální privátní síť, zkráceně VPN, je technologie, která umožňuje uživatelům připojení k internetu přes soukromou…
GTA 6 – Všetko, čo vieme: Nové informácie o najnovšom dieli hry
GTA 6 je veľmi očakávaná videohra, ktorá má byť vydaná v blízkej budúcnosti. Hra je…
Recenzia e-shopu s prírodnými výživovými doplnkami – Carnium Botanicals
Carnium Botanicals je slovenský e-shop, ktorý sa špecializuje na prírodné výživové doplnky. Firma sa zameriava…
zazracnevone.sk – Klikni a objav krásne vône za zázračné ceny!