Ako odb├║ra┼ą stres

Ur─Źite u┼ż ka┼żd├Ż z v├ís niekedy v ┼żivote za┼żil nejak├║ stresov├║ situ├íciu. Je lek├írsky potvrden├ę, ┼że stres je sp├║┼í┼ąa─Źom mnoh├Żch chor├┤b ako psychick├Żch, tak aj fyzick├Żch. Predov┼íetk├Żm v dne┼ínej upon├íh─żanej dobe, kedy m├íme ve─ża povinnost├ş a m├ílo ─Źasu, ide o ve─żmi ─Źast├Ż jav. Mo┼żno ste v┼íak netu┼íili, ┼że stres vie by┼ą aj n├ípomocn├Ż. V tomto ─Źl├ínku sa pozrieme na t├║to problematiku hlb┼íie a pon├║kneme v├ím p├ír r├íd, ako s n├şm ├║─Źinne bojova┼ą.

vyberomat sk pexels andrea piacquadio
vyberomat sk pexels andrea piacquadio

─îo je stres?

Na za─Źiatok by sme si mali vysvetli┼ą, ─Źo vlastne stres je a ako vznik├í? V skratke m├┤┼żeme poveda┼ą, ┼że stres je reakcia tela na ur─Źit├║ hrozbu alebo nebezpe─Źenstvo. Ide o reakciu ─żudsk├ęho organizmu pri nepr├şjemnej, neo─Źak├ívanej alebo ohrozuj├║cej situ├ície. Organizmus na tak├ęto situ├ície reaguje stimul├íciou na nervov├Ż syst├ęm tela, ktor├Ż riadi srdcov├Ż tep, d├Żchanie, mozgov├║ ─Źinnos┼ą a pod.

Ako sme spomenuli v ├║vode, m├┤┼że ma┼ą aj pozit├şvny vplyv. Jeho prim├írnou funkciou je chr├íni┼ą va┼íe telo a ÔÇ×dokopa┼ąÔÇť v├ís ku spr├ívnej reakci├ş. V n├║dzov├Żch situ├íci├ích v├ím pom├íha zosta┼ą s├║streden├Ż a v strehu. M├┤┼że v├ím dokonca zachr├íni┼ą ┼żivot. Napr├şklad, ke─Ć d├┤jde k autonehode, prik├í┼że va┼í├şm noh├ím stla─Źi┼ą brzdy. Alebo pri zadan├ş pracovnej ├║lohy v├ís udr┼ż├ş koncentrovan├ęho a v strehu. Probl├ęm nast├íva, ke─Ć ho poci┼ąujete dlh┼íiu dobu.

─îo stres sp├┤sobuje?

Pokia─ż nie─Źo neust├íle ┼ąa┼żko nam├íhate d├┤jde k opotrebeniu alebo pretrhnutiu. Toto pravidlo plat├ş aj pri strese. V pr├şpade, ┼że ste pod jeho vplyvom dlh├║ dobu, d├┤jde k opotrebeniu a unaveniu nervov├ęho syst├ęmu, ktor├Ż nutne potrebuje oddych. Chronick├Ż stres dok├í┼że negat├şvne ovplyvni┼ą cel├ę va┼íe telo, od tr├íviaceho syst├ęmu a┼ż po zv├Ż┼íenie rizika infarktu. Okrem fyzick├ęho zdravia vpl├Żva aj na psychiku ─Źloveka. Naj─Źastej┼íie zdravotn├ę probl├ęmy vzniknut├ę v─Ćaka stresu s├║:

ÔÇó Depresia a ├║zkos┼ą,
ÔÇó bolesti tela,
ÔÇó nespavos┼ą,
ÔÇó probl├ęmy s imunitou,
ÔÇó tr├íviace probl├ęmy,
ÔÇó srdcov├ę choroby,
ÔÇó ko┼żn├ę ochorenia, ekz├ęmy,
ÔÇó probl├ęmy s reprodukciou,
ÔÇó obezita,
ÔÇó a v neposlednom rade probl├ęmy s pam├Ą┼ąou.

vyberomat sk pexels energepiccom
vyberomat sk pexels energepiccom

Ak├ę s├║ pr├şznaky pri dlhodobom strese?

─îastokr├ít sa stane, ┼że si ani neuvedomujeme, ┼że sme pod stresom. Medzi prv├ę pr├şznaky chronick├ęho stresu patria v├Żkyvy od be┼żn├ęho stavu. Napr├şklad prejedanie sa alebo nechu┼ą do jedla, pr├şli┼í dlh├Ż ─Źi ─Źast├Ż sp├ínok alebo nespavos┼ą, prokrastin├ícia, di┼ítancovanie sa od ─żud├ş, hryzenie si nechtov alebo in├ę zlozvyky. Pokia─ż m├íte nasleduj├║ce pr├şznaky, mali by ste si dopria┼ą poriadny oddych.

Fyzick├ę znaky stresuPsychick├ę znaky stresu
– hna─Źka/ z├ípcha
– bolesti
– nevo─żnos┼ą
– zr├Żchlen├Ż tep
– boles┼ą na hrudn├şku
– intenz├şvnej┼íia n├íchylnos┼ą ku chorob├ím
– probl├ęmy s pam├Ą┼ąou
– roztr┼żitos┼ą
– oslaben├Ż ├║sudok
– negativizmus
– ├║zkos┼ą
– ─Źast├ę zmeny n├ílad
– podr├í┼żdenos┼ą – ├║nava  

Prevencia v─Ćaka v├şrivke a saune

Skvel├Żm sp├┤sobom ako viete predch├ídza┼ą pretrv├ívaj├║cemu stresu je obstaranie si v├şrivky ─Źi sauny. V oboch pr├şpadoch vysok├í teplota vpl├Żva na va┼íu nervov├║ s├║stavu, ktor├║ uvo─ż┼łuje a v├ím prin├í┼ía relax.

V├şrivka

Pravideln├Żm k├║pe─żom v hor├║cej vode dok├í┼żete ├║─Źinne bojova┼ą vo─Źi stresu. V pr├şpade, ┼że k├║pe─ż skombinujete s pr├şjemnou hudbou, svie─Źkami a esenci├ílnymi olejmi dosiahnete nezabudnute─żn├Ż z├í┼żitok. Pokia─ż v├ís t├íto t├ęma zauj├şma, pre─Ź├ştajte si n├í┼í ─Źl├ínok o ├║─Źinkoch v├şrivky na psychiku ─Źloveka.

Sauna

Sauna prin├í┼ía vysoko priazniv├ę ├║─Źinky na ─żudsk├║ psychiku. Teplo v├ím uvo─żn├ş nervy a svaly. V─Ćaka tomu dok├í┼żete v├Żborne odb├║ra┼ą stres a zrelaxova┼ą myse─ż a telo. Aj ─Źas str├íven├Ż v saune si viete spr├şjemni┼ą prostredn├şctvom ┼ípeci├ílnych esenci├ílnych olejov. Ak rozm├Ż┼í─żate nad k├║pou sauny, pre─Ź├ştajte si ─Źl├ínok o ├║─Źinkoch infrasauny a f├şnskej sauny.

Ako sa stresu vyhn├║┼ą?

Na┼í┼ąastie existuje ve─ża sp├┤sobov na odb├║ranie stresu. Najd├┤le┼żitej┼íie je hne─Ć na za─Źiatku zisti┼ą, ─Źo ho sp├┤sobilo a sna┼żi┼ą sa ho eliminova┼ą. Pokia─ż ide o z├íle┼żitos┼ą, ktor├║ nem├┤┼żete zo ┼żivota natrvalo odstr├íni┼ą, sk├║ste ho ─Źo najviac zmen┼íi┼ą. Napr├şklad pokia─ż je pre v├ís sp├║┼í┼ąa─Źom stresu pr├íca, ale nechcete da┼ą v├Żpove─Ć, zoberte si aspo┼ł na dva t├Ż┼żdne dovolenku a pok├║ste sa za tento ─Źas na pr├ícu v├┤bec nemyslie┼ą. Po oddychu bude va┼íe telo a myse─ż schopn├ę lep┼íie pracova┼ą ─Źo v├ím m├┤┼że prinies┼ą pracovn├Ż ├║spech.

vyberomat sk woman
vyberomat sk woman

Nasleduj├║ce tipy by v├ím mohli pom├┤c┼ą v boji proti stresu:

  • n├íjdite si ─Źas s├ím pre seba
  • ┼íportujte
  • ─Ź├ştajte
  • pravidelne relaxujte
  • cestujte
  • meditujte / praktizujte jogu
  • zdravo sa stravujte
  • stret├ívajte sa s rodinou a bl├şzkymi
  • sna┼żte sa myslie┼ą pozit├şvne
  • u┼ż├şvajte si ┼żivot.

Zhrnutie

V s├║─Źasnosti narastaj├║ pr├şpady ochoren├ş vzniknut├Żch kv├┤li ─Źast├ęmu stresovaniu. M├┤┼żeme za to vini┼ą dne┼ín├║ dobu, kedy sa ka┼żd├Ż niekam pon├íh─ża a n├íroky v pr├íci aj s├║kromnom ┼żivote sa zvy┼íuj├║. Preto je ve─żmi d├┤le┼żit├ę pravidelne venova┼ą ─Źas oddychu a relaxu aby sme predi┼íli v├í┼żnym probl├ęmom.

Vlo┼żi┼ą koment├ír

Pin It on Pinterest