Ako vybrať najlepší drvič konárov

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 cenové možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk fieldmann fzd e
vyberomat sk fieldmann fzd e

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk blackdecker begas qs
vyberomat sk blackdecker begas qs

Rozumná voľba

vyberomat sk bosch axt tc
vyberomat sk bosch axt tc

Najvyššia kvalita

Ekologickosť a separovanie odpadu sú oprávnene často zmieňovanou témou. Pomôcť planéte, ako aj svojej peňaženke, môžete aj praktickým využitím záhradného odpadu. Drvič konárov alebo štiepkovačka vám umožní vytvoriť z konárov stromov a kríkov užitočný materiál. Môžete ho použiť ako súčasť kompostu, ako vykurovací materiál alebo ako okrasu pre skalky a jazierka. V tomto článku sa dozviete všetky potrebné informácie pre výber najlepšieho drviču konárov.

vyberomat sk drvic konarov
vyberomat sk drvic konarov

Čo si vybrať?

Na začiatok sme si pre vás pripravili zopár tipov na výhodné drviče konárov.

ProduktKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť
Fieldmann FZD 4010-E– dostupná cena
– jednoduché nastavenie a manipulácia
– jednoduché čistenie
– nižšia cena
– hlučnosť
– horšia stabilita
– kôš na odpad sa nedá prichytiť
110,90 €Zobraziť ponuku
GÜDE GH 2501– prijateľná cena
– jednoduchá manipulácia
– rýchla práca
– menší lievik
– vyššia hlučnosť
147,90 €Zobraziť ponuku
Black&Decker BEGAS5800-QS– vyšší výkon
– funkcie
– rýchla práca
– jednoduchá manipulácia
– príslušenstvo
– vyššia hmotnosť (29,2 kg)261,90 €Zobraziť ponuku
Ryobi RSH3045U– vysoký výkon
– veľký objem koša (55 l)
– robustná konštrukcia
– jednoduchá manipulácia a použitie
– vyššia hlučnosť
– bez pridaných funkcií
288,90 €Zobraziť ponuku
BOSCH AXT 25 TC– veľký objem zberného koša (53 l)
– tichý chod
– jednoduchá manipulácia
– rýchla práca
– príslušenstvo
– vyššia cena
– vyššia hmotnosť (30,5 kg)
463,90 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk fieldmann fzd e

Fieldmann FZD 4010-E

Pre menšie záhrady vám tento drvič bohato postačí. Napriek nízkej cene dosahuje dostatočný výkon a dokáže si poradiť aj s tvrdšími vetvami. Vďaka jeho nízkej váha (10 kg) a kolieskam, sa s ním jednoducho manipuluje a pracuje. Zvládne podrviť vetvy s priemerom 40 mm. Obsahuje funkciu samovťahovania a ochranu pred preťažením.


vyberomat sk gude gh

GÜDE GH 2501

Drvič s elektrickým pohonom dokáže podrviť vetvičky a konára s priemerom do 45 mm. Dosahuje príkon 2 500 W. Pri drvičoch sa musí počítať s vyššou hlučnosťou. Konkrétne tento model dosahuje hlučnosť 106 dB. Nechýba mu kôš na odpad s objemom 45 l. Max. otáčky stroja sú 4 200 ot./min. Za mienku stoja aj funkcia samosťahovania a ochrana proti preťaženiu. Hmotnosť: 10,3 kg. Rozmery: v. 103,5 x s. 39,5 x h. 48,5 cm.


vyberomat sk blackdecker begas qs

Black&Decker BEGAS5800-QS

Najväčšou prednosťou tohto typu je pomer ceny a kvality. Obsahuje totiž funkcie, ako je spätný chod, ochrana pred preťažením a samosťahovanie. Nechýba mu ani box na odpad s objemom 45 l. Maximálne otáčky drviča sú 2 850 ot./min. S príkonom 2 800 W dokáže podrviť tvrdšie vetvičky s priemerom do 45 mm. Rozmery: v. 39 x š. 51 x h. 59 cm.


vyberomat sk ryobi rshu

Ryobi RSH3045U

Ryobi je značka, ktorá ponúka kvalitné a cenovo prijateľné drviče konárov. Tento model zvládne podrviť vetvičky a konáre s hrúbkou 45 mm. Disponuje vysokým príkonom, a to 3 000 W. Súčasťou prístroja je aj objemný zberný kôš ( 55 l). Dosahuje max. 55 ot./min. Vďaka kolieskam je manipulácia s ním naozaj jednoduchá. Hmotnosť: 21 kg. Hlučnosť: 106,5 dB(A).


vyberomat sk bosch axt tc

BOSCH AXT 25 TC

Všestranný záhradný pomocník dokáže rozdrviť vetvy do 45 mm. Vďaka veľkému košu s 53 litrami, nebudete musieť stále odbiehať vysypávať záhradný odpad. Obsahuje odnímateľný lievik. Dokáže spracovať až 230 kg materiálu za hodinu. Výhodou je tichý chod a jednoduchá manipulácia. K stroju dostanete navyše veľké kliešte a rukavice. Disponuje funkciou automatického sťahovania vetiev. Hmotnosť: 30,5 kg. Príkon: 2 500 W. Rozmery: v. 39,3 x s. 68,2 x h. 75,9 cm.

Rozdiel medzi drvičom konárov a štiepkovačkov

Rozdiel medzi týmito dvoma strojmi spočíva v ich reznom ústrojenstve.

Drvič konárov: funguje na základe rotujúceho disku s dvomi nožmi. Nože pracujú na vysokých otáčkach. Vďaka tomu, dokáže rozdrviť vetvičky na jemné kúsky a drť. Využijete ich napríklad do kompostu alebo na mulčovanie. Záhradný odpad sa vkladá do drviča ručne. Niektoré modely disponujú funkciou automatického vťahovania, iné zase musíte zatláčať ručne alebo s pomocou zatláčadla. Drvič konárov je určený skôr na menší odpad a suchšie konáre. Mínusom je silná hlučnosť a vibrácie.

Drviče konárov sú určené skôr na sezónne využitie, pre menšie domáce záhrady a menej náročný odpad.

Štiepkovačka: Pracuje prostredníctvom valca v tvare hviezdy, ktorý funguje na pomalších otáčkach. Konáre poseká na 1 až 3 cm kusy, ktoré využijete napríklad aj na kúrenie alebo ozdobenie skalky. Vďaka jeho mechanizmu zvládne aj väčšie kúsky odpadu. Je menej hlučný a má menšie vibrácie ako drvič konárov. Záhradný odpad si vťahuje automaticky, takže ho nemusíte zatláčať svojou silou. Drahšie modely sú univerzálnejšie. Dokážu z konárov vyrobiť drť.

Štiepkovačka je ideálna pre väčšie záhrady s väčším objemom odpadu.

Slimákový systém drvenia: Najmenej používaný, je slimákový systém drvenia. Zvládne podrviť hrubý a tvrdý materiál. Avšak zeleň nerozseká, iba ho rozžuje. Materiál si vťahuje automaticky, bez vašej pomoci.

TypKladyZápory
Drvič konárov+ nižšie cena
+ jednoduché použitie
+ produkuje drť
– nižší výkon
– len pre menšie záhrady
– skôr len sezónne využitie
– veľký hluk
– silné vibrácie
Štiepkovačka+ vyšší výkon
+ odolnosť
+ automatické vťahovanie
+ nižšia hlučnosť
+ slabšie vibrácie
– vyššia cena
– komplikovanejšie použitie

 Parametre výberu

Teraz vám prinášame parametre, na ktoré je podstatné myslieť pri výbere.

Pohon

Elektrický: Obľúbený typ pre domáce využitie v menších záhradách. Je cenovo najlacnejší, čo sa však odráža aj v jeho sile. Dosahuje nižší výkon ako u ostatných druhoch. Pokiaľ však vlastníte menšiu záhradu, úplne vám postačí. Manipulácia a obsluha stroja je jednoduchá. Elektrický drvič konárov je oproti ostatným tichší. Nevýhodou je, že na jeho fungovanie budete potrebovať zástrčku s elektrinou.

Benzínový: Pre väčšie záhrady je benzínový drvič konárov najlepšou voľbou. Môžete s ním pracovať bez obmedzení kdekoľvek budete potrebovať. Vyššia cena stroja, odráža jeho vyšší výkon. Väčšina benzínových drvičov konárov má robustnejšiu konštrukciu, ktorá býva stabilnejšia. Mínus tomuto typu drviču dávame kvôli vysokej hlučnosti a silnejším vibráciám. Môžete sa stretnúť so strojmi, ktoré nie len drvia, ale aj štiepkujú. Zvládne aj veľké konáre. Jeho obsluha je však komplikovanejšia ako u elektrického drviču konárov.

Drviče za traktor: Tento typ sa využíva na profesionálne účely. Prepája sa pomocou hriadeľa traktora. Disponujú naozaj vysokým výkonom a sú plne mobilné. Dokážu podrviť veľký objem, a to aj silnejšieho a hrubšieho materiálu. Využívajú sa vo veľmi rozsiahlych záhradách, sadoch či lesoch.

Výkon

Pred kúpou sledujte výkon modelov. Od neho závisí sila a rýchlosť drvenia materiálu. Výkon záleží aj od typu drviča. Benzínové drviče konárov majú spravidla vyšší výkon, ktorý môže dosiahnuť viac ako 18 KW. Ten vám zaručuje podrvenie 13 cm vetiev a konárov. Elektrické drviče majú podstatne nižší výkon. Nájdete stroje s výkonom od 1,2 W do 2,5 W a viac. Samozrejme, vyšší výkon znamená aj vyššiu obstarávaciu cenu. Pre bežné použitie v záhrade vám postačí 2,5 W, s čím dokážete spracovať 4 cm konáre.

vyberomat sk drvic konarov
vyberomat sk drvic konarov

Nádoba na odpad

V niektorých prípadoch drviče nádobu na odpad neobsahujú. Rozdrvený záhradný odpad potom padá priamo na zem. Tie, ktoré túto nádobu majú sú praktickejšie. Nádoba je väčšinou z plastu alebo textilu. Jej objem sa zvykne pohybovať v hodnotách od 30 do 60 litrov. Čím má nádoba väčší objem, tým je potreba vysypávania nižšia, avšak manipulácia je komplikovanejšia.

Hmotnosť

Hmotnosť drviča je taktiež dôležitým parametrom. Niektoré modely môžu mať aj 200 kg. S nimi je už manipulácia naozaj komplikovaná, aj keď vo väčšine prípadov disponujú kolieskami. Takúto vysokú hmotnosť dosahujú drviče, ktoré sú určené na väčšie plochy a majú vysoký výkon. Základné typy so slabším výkonom sú ľahšie. Ich hmotnosť začína na 10 kg a končí na približne 80 kg.

Hlučnosť

Pri drvičoch musíte počítať s vyššou hlučnosťou. Elektrické drviče sú pomerne tichšie ako tie benzínové. Ich zvuk ovplyvňuje rýchlosť otáčok a výkon. Výrobca by mal na tovare uvádzať hodnoty LPA (hladina akustického tlaku) a LWA (hladina akustického výkonu). V praxi sa však stretnete prevažne s uvádzaním hlučnosti pri chode naprázdno. Ide o zavádzajúcu informáciu, pretože pri práci sa hlučnosť zvyšuje.

Násypník

Najpraktickejším typom je veľký násypník v tvare lievika. Práca s ním je naozaj jednoduchá a vy môžete do neho vkladať aj rozvetvené konáre.

Pridané funkcie

  • Bezpečnostná poistka: Zamedzí spusteniu stroja, pokiaľ nie je správne nasadený kôš alebo násypník.
  • Bezpečnostný vypínač: Mal by sa nachádzať v dosahu ruky a slúži na okamžité vypnutie stroja v prípade núdze.
  • Spätný chod: V prípade, že sa v drviči nejaký materiál zasekne, spätný chod umožní jeho jednoduchý výber zo stroja.
  • Kolieska: Slúžia na jednoduchšiu manipuláciu a prácu s drvičom.
  • Príslušenstvo: Pridaným príslušenstvom môže byť napríklad zatláčadlo alebo brúsič nožov.

Cena a obľúbené značky

Slovenský trh ponúka stovky modelov, značiek a typov drvičov. Cena sa odvíja od mechanizmu fungovania, pridaných funkcií a samozrejme od výkonu a objemu. Lacnejšie a zároveň menej kvalitné modely nájdete už od 80 € do približne 150 €. Najlepšou možnosťou pre bežného používateľa je stredná trieda. Ceny sa pohybujú v rozpätí od 150 až po 700 €. Profi stroje s naozaj silným výkonom a určené pre profesionálne účely sú podstatne drahšie. Tie môžu stáť dokonca až 5 000 €.

Najobľúbenejšími a spotrebiteľmi najlepšie hodnotené značky sú: Bosch, Hecht, Fieldmann, Stiga, Al-KO, Ryobi a Stihl.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest