Zelená voda v bazéne, ako ju vyčistiť?

Čo si viac priať, ako stráviť horúci letný deň na záhrade s bazénom, kde sa môžete kedykoľvek s rodinou či priateľmi schladiť? Znie to dobre, pokiaľ vám túto idylku neskomplikuje zelená voda v bazéne. Voda v bazéne je veľmi náchylná a dokáže sa rýchlo zakaliť. Pokiaľ ju nechcete neustále meniť a chcete aby vám zostala čo najdlhšie čistá, musíte sa o ňu pravidelne starať. Preto sme si pre vás pripravili tento článok, v ktorom vám prinášame tipy, ako bojovať so zelenou vodou v bazéne a ako predchádzať jej vzniku.

Ak si chcete zaobstarať nový bazén, prečítajte si náš článok: Ako vybrať bazén.

vyberomat sk zelena voda v bazene
vyberomat sk zelena voda v bazene

Stav vody

Prvým krokom v boji proti zelenej vode je poznanie jej stavu. Aby ste sa dokázali o vodu v bazéne správne starať, musíte poznať jej tvrdosť, pH, alkalitu a množstvo kovov vo vode.

Tvrdosť vody

Tvrdosť vody je zodpovedná za tvorbu vodného kameňa, ktorý môže, okrem iného, zanechávať nepeknú vrstvu na stenách bazéna. Tvrdosťou vody sa rozumie súčet obsahu vápnika a horčíka vyjadrený v mmol/l (milimol na liter). Pre bazény je ideálna stredná tvrdosť – 1,26 – 2,5 mmol/l. Jej hodnotu viete so stabilizátorom tvrdosti regulovať podľa potreby. Meranie sa odporúča aspoň 2 krát za sezónu.

Ako zistiť tvrdosť vody?

Je viacero spôsobov ako skontrolovať stav tvrdosti. Môžete zvoliť nemecké kvapky, fotometer alebo iontový chromatograf. Tieto zariadenia sú však určené pre profesionálne účely, čo je pri bazénoch zbytočné. Úplne vám postačia obyčajné testovacie prúžky. Ponorte ich na pár sekúnd do vody a počkajte kým sa prúžok sfarbí. Potom už len stačí porovnať jeho farbu s so stupnicou pribalenou v balení.

pH vody v bazéne

Zelená voda v bazéne je často krát spôsobená nesprávnym pH vody. Jej hodnota by sa mala pohybovať v rozmedzí od 6,8 do 7,4. Ph vody v bazéne hovorí o jej kyslosti a zásaditosti. Hodnoty vyššie ako 7,4 spôsobujú minerálne zákaly, tvorbu vodného kameňa a zrazenín. Hodnoty nižšie ako 6,8 zase spôsobia koróziu kovových povrchov. Aby ste dosiahli ideálne pH vody v bazéne, použite špeciálne prípravky s pH + alebo pH -. Meranie sa odporúča aspoň 2 krát týždenne.

Ako merať pH vody v bazéne?

Aj v tomto prípade nájdete drahšie a lacnejšie varianty testerov. Existujú tabletkové testery, kvapkové testery alebo elektronické či digitálne pH testery. Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom merania sú digitálne pH testery. Vidlicu testeru stačí ponoriť do bazénovej vody a zamiešať. Potom už len počkáte na zvukovú signalizáciu a na displeji sa vám zobrazí výsledná hodnota.

Alkalita vody

S hodnotou pH súvisí aj alkalita vody. Jeho správna hodnota zabezpečí stabilnú hodnotu pH. Alkalita vody sa meria v mg/l. Ideálna hodnota je od 80 do 120 mg/l. Príliš nízka hodnota spôsobuje nízke pH, čo má za následok koróziu kovových dielov, dráždenie očí a v neposlednom rade aj zakalenie vody v bazéne. Príliš vysoká hodnota zase spôsobuje mliečnu vodu v bazéne. Jej hodnoty viete regulovať špeciálnymi prípravkami Alkalita + alebo Alkalita -. Meranie sa odporúča aspoň raz za mesiac.

Ako merať alkalitu vody?

Alkalita vody sa dá odmerať rôznymi spôsobmi. Tak, ako v predchádzajúcom prípade, aj tu vám postačia testovacie prúžky. Tie vám vo väčšine prípadnou zároveň odmerajú aj pH vody v bazéne. Fungujú na rovnakom princípe ako testery na tvrdosť vody. Tester ponoríte do vody a počkáte kým sa zafarbí. Potom už len porovnáte výsledok so stupnicou v balení.

Kovy vo vode

Zelená voda v bazéne môže byť spôsobená zvýšenou prítomnosťou medi, železa alebo mangánu vo vode. V prípade, že sa vo vašom bazéne nachádza príliš veľa kovov, použite prípravky určené na zníženie ich obsahu.

vyberomat sk zelena voda v bazene
vyberomat sk zelena voda v bazene

Čo robiť pred prvým napustením bazéna?

Pred samotným napustením je potrebné venovať nejaký čas aj údržbe bazéna. Na jeho stenách a dne ostávajú baktérie alebo nečistota, ktorú je potrebné odstrániť. Pokiaľ by ste ho napustili bez dezinfekcie, voda by sa rýchlo znečistila a za chvíľu by ste ju museli znova meniť. Na začiatok by ste preto mali vnútro bazéna vyčistiť pomocou dezinfekčným prípravkou určených na povrch bazéna.

Ako vyčistiť vodu v bazéne?

Ak už poznáte stav vašej vody a bazén máte vydezinfikovaný, prichádza na rad čistenie vody v bazéne. Čistenie by sa malo vykonávať pravidelne. Voda v bazéne sa dokáže rýchlo zakaliť. Stačí napadané lístie, hmyz, nečistoty z pokožky tela alebo zvyšky krému či deodorantu a baktérie majú perfektné prostredie na množenie.

Dezinfekcia bazéna

Dezinfikovanie bazéna by ste mali vykonať hneď po prvom napustení. Vďaka nemu si zabezpečíte čistú vodu na dlhšiu dobu. Netreba však zabúdať na pravidelnosť a prevenciu.

Chlór do bazéna

Najviac využívaným a obľúbeným spôsobom čistenia vody je použitie chlóru. Ten dokáže účinne a pomerne jednoducho zničiť baktérie, huby a plesne. Chlór do bazéna má aj svoje nevýhody. Pri nesprávnej a prehnanej dávke zapácha a môže byť agresívny k pokožke človeka či štípať v očiach. Pokiaľ neviete koľko chlóru použiť, využite chlórové tablety, ktoré majú v sebe nadávkované primerané množstvo chémie.

Čistenie bazéna kyslíkom

Pre deti a dospelých, ktorým vadí zápach chlóru, skvele poslúži kyslíkové čistenie. Jeho použitie je síce náročnejšie a budete sa musieť s ním naučiť zaobchádzať, ale je úplne bez zápachu. Navyše nedráždi sliznice, takže nepáli v očiach a ani na pokožke.

Čistenie brómom

Čistenie brómom je nenáročný spôsob, ako udržať vodu v bazéne čistú. Predáva sa v podobe tabletiek, ktoré vložíte do plaváku a všetku prácu necháte na ňom. Tento spôsob čistenia vyniká vysokou účinnosťou.

UV lampy

Vďaka UV svetlu, ktoré je vodotesne uzatvorené vo valci, môžete vodu zbaviť mikroorganizmov. Tento spôsob je úplne bez chémie a funguje iba prostredníctvom UV žiarenia. Avšak, nemusí byť dostačujúci a môže sa stať, že budete nútený použiť niektorú z predchádzajúcich možností.

vyberomat sk ho cool oxi kg zelena voda
vyberomat sk ho cool oxi kg zelena voda

CENA: 19,20 €

vyberomat sk savo vlockovac ml zelena voda
vyberomat sk savo vlockovac ml

CENA: 5,90 €

vyberomat sk marimex aquamar triplex mini kg zelena voda
vyberomat sk marimex aquamar triplex mini kg zelena voda

CENA: 8,50 €

vyberomat sk savo chlorove tablety maxi komplex v kg zelena voda
vyberomat sk savo chlorove tablety maxi komplex v kg zelena voda

CENA: 11,90 €

vyberomat sk zelena voda v bazene
vyberomat sk zelena voda v bazene

Filtrácia vody

Vyššie sme vám predstavili spôsoby čistenia vody od mikroorganizmov, baktérií a húb, ktoré sú okom neviditeľné. Lenže, vodu treba čistiť aj od väčšej špiny. Na to slúži filtrácia. Bez filtrácie vydrží čistá voda v bazéne iba približne 3 dni. Je totižto nutná na zachytávanie väčších nečistôt.

Sieťka

Klasický spôsob akým jednoducho a rýchlo odstrániť napadané lístie, kamienky alebo hmyz z vody. Tento spôsob vám však z dlhodobého hľadiska nebude stačiť. Sieťka do vody poslúži v prípade, ak potrebujete rýchle odstránenie povrchovej špiny.

Kartušová filtrácia

Kartušová filtrácia je obľúbená, kvôli svojej nízkej obstarávacej cene. Tento filter zachytáva nečistoty z opakovane pretekajúcej vody. Princíp fungovania kartušového filtra je taký istý, ako u filtrovania kávy.

Na prvý pohľad sa môže jeho výber zdať ako najlepšia možnosť, no nie je to tak. Síce disponujú nízkymi cenami, avšak dokážu zachytávať len väčšie nečistoty a sú náročné na údržbu. Vložky vo filtri je potrebné často umývať, prípadne mesačne vymieňať.

Kartušové filtre majú slabší výkon, takže budete musieť používať väčšie množstvo chémie. Všetky tieto nedostatky vedú k ďalším nákladom, čo sa vám v konečnom dôsledku neoplatí.

Tento filter je vhodný pre menšie bazény alebo bazény pre deti, ktoré nepotrebujú vysoký výkon.

Piesková filtrácia

Filtrovanie vody pomocou kremičitého piesku je kvalitnejšou a výkonnejšou možnosťou. Zároveň nie je náročný na údržbu. Stačí pokiaľ ho raz za týždeň opláchnete. Samotný piesok stačí vymeniť iba raz za 2 až 3 roky.

Navyše je piesková filtrácia dostatočne výkonná, aby ste ku nej mohli pripojiť ďalšie bazénové príslušenstvo (napr. bazénový ohrievač alebo bazénový vysávač).

Vyššie ceny pieskovej filtrácie odrážajú jeho kvalitu a výkon. Vďaka nemu nebudete musieť používať množstvo chémie, čo ocení nielen vaša peňaženka.

vyberomat sk marimex schodiky k bazenom m bezpecnostne zelena voda v bazene
yberomat sk schodiky zelena voda v bazene

CENA: 74,90 €

vyberomat sk marimex sietka velka dnova na teleskopicku tyc zelena voda v bazene
vyberomat sk marimex sietka velka dnova na teleskopicku tyc zelena voda v bazene

CENA: 10,90 €

vyberomat sk avenli bazenovy teplomer zelena voda v bazene
vyberomat sk avenli bazenovy teplomer zelena voda v bazene

CENA: 1,20 €

vyberomat sk intex kefa zakrivena zelena voda v bazene
vyberomat sk intex kefa zakrivena zelena voda v bazene

CENA: 6,50 €

Vločkovač

Vločkovač môžete použiť už na vzniknuté zakalenie bazénovej vody alebo, ako prevenciu pred jej vznikom. Tento prípravok dokáže vyzrážať nečistoty do veľkosti, ktorú je schopná filtrácia zachytiť. Vločkovač na seba naviaže malé nečistoty, ktoré by inak pretiekli cez filter. Jeho používanie sa odporúča raz za týždeň.

Bazénový vysávač

Bazénový vysávač odstraňuje nečistoty nachádzajúce sa na dne, kam filter nedosiahne. Poznáme 3 druhy vysávačov:

  • Ručné vysávače – napájajú sa na filtráciu cez teleskopickú tyč. Ich použitie aj čistenie je manuálne. Hodia sa pre všetky typy bazénov do priemeru 6 m.
  • Poloautomatické vysávače – aj tento typ sa napája na filtráciu. Použitie je automatické, pomocou pulznej membrány. Pohybujú sa náhodne, a preto nie sú vhodné pre atypické bazény.
  • Automatické vysávače – tieto vysávače fungujú podobne ako robotické vysávače. Obsahujú vstavané čerpadlo a filtračný vak. Pohybuje sa prostredníctvom kolies a trysiek. Okrem toho môžu disponovať ďalšími pridanými funkciami, ako napr.: automatické čistiace cykly, automatické zapnutie a vypnutie, diaľkové ovládanie a ďalšie. Sú ideálne pre priestranné zapustené bazény.

Ako pripraviť bazén na ďalšie leto?

Zakalená alebo zelená voda v bazéne spôsobuje nepríjemný zápach, čo nám znepríjemňuje letné radovánky. Tento problém môžete vyriešiť správnou údržbou na začiatku, počas, ale aj na konci používania. Je dôležité vyčistiť bazén aj po skončení letnej sezóny. Taktiež netreba zabudnúť vyčistiť a skontrolovať stav filtra. Použite špeciálne prostriedky, ktorými steny, dno a filter vydezinfikujte a tým pripravíte bazén na ďalšie použitie.

Najčastejšie otázky

Nakoniec sme si pre vás pripravili odpovede na vaše najčastejšie otázky.

Prečo je zelená voda v bazéne?

Zelená voda v bazéne vzniká premnožením rias, vďaka nesprávnej alebo narušenej hodnote pH. Zmerajte pH a alkalickú hodnotu vody a následne bazén vydezinfikujte. Potom použite prípravok pre zvýšenie alebo zníženie jej hodnoty.

Koľko stupňov má mať voda v bazéne?

Pre mladšie deti a staršie osoby sa odporúča teplejšia voda od 28 až po 34 stupňov. Pre mladších ľudí a športovcov postačí teplota od 25 do 28 stupňov celzia.

Prečo sú kraje bazéna mazľavé?

Tak ako pri zelenej vode, aj za mazľavé okraje môže premnoženie rias, spôsobené nesprávnymi hodnotami pH. Bazén vydezinfikujte a použite prípravok, ktorým túto hodnotu optimalizujete.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest