Mravce v domácnosti. Ako sa ich zbaviť?

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 3 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk papirna moudry krieda
vyberomat sk papirna moudry krieda

Najlacnejšia možnosť

vyberomat sk bros nastraha
vyberomat sk bros nastraha

Rozumná voľba

vyberomat sk neudorff loxiran sprej
vyberomat sk neudorff loxiran sprej

Najvyššia kvalita

Mravce v domácnosti nie sú ničím príjemným. Či už sa vám usadili v záhrade alebo byte, dokážu narobiť poriadnu šarapatu. Sú naozaj usilovné, dostanú sa prakticky kamkoľvek a dokážu sa skvele zorganizovať. Tieto malé potvorky síce nie sú nebezpečné, ale môžu prenášať mikroorganizmy a baktérie, ktoré vám môžu zavariť. V záhrade roznášajú vošky a v byte zase kontaminujú potraviny. Pokiaľ si s nimi neviete poradiť, je tento článok venovaný práve vám. Pripravili sme si pre vás zaručené prostriedky a spôsoby, ako s nimi bojovať.

vyberomat sk mravce v zahrade

vyberomat sk mravce v zahrade

Čo si vybrať?

Na začiatok sme pre vás pripravili zopár tipov na produkty, s ktorými sa zbavíte mravcov rýchlo a jednoducho.

ProduktTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
PAPÍRNA MOUDRÝ kriedakrieda– obsahuje insekticíd
– bez parfumácie
– nízka cena
– jednoduché použitie
– nedokáže zlikvidovať celé hniezdo2,39 €Zobraziť ponuku
Insekticíd BROS MAX prášokprášok– dokáže zlikvidovať celé kolónie
– rýchly účinok
– bez parfumácie
– nízka cena
– nenašli sme2,99 €Zobraziť ponuku
BROS Nástrahapasca– bez parfumácie
– priláka mravce
– obsahuje insekticíd
– jednoduché použitie
– nízka cena
– nenašli sme3,59 €Zobraziť ponuku
Lepiaca páska BROS obojstrannálepiaca páska– účinkuje proti veľa druhom hmyzu
– dostupná cena
– jednoduché použitie
– nedokáže zlikvidovať celé hniezdo3,79 €Zobraziť ponuku
PAPÍRNA MOUDRÝ lepidlo na ochranu stromovlepidlo– bez parfumácie
– nie je jedovatý
– jednoduché použitie
– účinkuje až deň po použití6,79 €Zobraziť ponuku
NEUDORFF Loxiran sprejsprej– ekologický insekticíd
– kontaktná aplikácia
– jednoduché použitie
– vyššia cena
– nepraktické pri veľkom premnožení
10,90 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk papirna moudry krieda

PAPÍRNA MOUDRÝ krieda

Krieda vďaka svojmu zloženiu a obsahu insekticídu zlikviduje mravce do 30 minút od konzumácií. Je bez parfumácie, takže vám nebude prekážať ani u vás v domácnosti. Neodporúčame ho v prípade, pokiaľ máte domáce zvieratká. Krieda na mravce má 8 g. Používa sa v domácnostiach alebo aj v priemyselných priestoroch.


vyberomat sk insekticid bros max prasok

Insekticíd BROS MAX prášok

S posypom môžete efektívne zlikvidovať celé kolónie. Navyše je jeho účinok naozaj rýchly. Používa sa dvomi spôsobmi, buď ako posyp alebo zálievka. Posyp aplikujte priamo na cestičku alebo do hniezda. Zálievku vytvoríte zmiešaním prášku a vody. Potom ho stačí naliať do hniezda ráno a večer. Balenie obsahuje 100 g.


vyberomat sk bros nastraha

BROS Nástraha

Pasca účinku rýchlo a efektívne. Vďaka feromónom priláka mravce do nádoby s insekticídnou páskou. Použitie je naozaj jednoduché. Stačí nádobu uložiť na miesto výskytu a počkať. Môže sa použiť v domácnosti na terase, balkóne, pri dverách alebo okne.


vyberomat sk lepiaca paska bros obojstranna

Lepiaca páska BROS obojstranná

Lepiaca páska ochráni vaše stromy pred množstvo hmyzu. Dokáže zachytiť blchy, kliešte, komáre, mole, drozofiláty, osi, sršne a samozrejme mravce. Páska je bez parfumácie a chemikálií. V jednom kotúči máte 5 m pásky.


vyberomat sk papirna moudry lepidlo na ochranu stromov

PAPÍRNA MOUDRÝ lepidlo na ochranu stromov

Lepidlo vám ochráni vaše stromy pred neželanými návštevníkmi. Stačí ho nastriekať zo vzdialenosti 5 až 10 cm na kôru stromov. Po 24 hodinách lepidlo začne účinkovať a zabráni mravcom v ďalšom lezení. Nie je jedovatý pre ostatné rastliny. Jedno balenie obsahuje 400 ml.


vyberomat sk neudorff loxiran sprej

NEUDORFF Loxiran sprej

Ak žijete ekologicky a vyhýbate sa chémií, je pre vás určený práve tento sprej. Obsahuje prírodný pyrethrin z margarétky ružovej. Využijete ho na rôzne plochy v celej domácnosti. Neodporúčame ho používať v blízkosti vody. Balenie obsahuje 250 ml.

Prevencia

Keďže sú mravce naozaj usilovné a dokážu sa dostať aj na ťažko dostupné miesta, dôležitá je prevencia. Pokiaľ nechcete, aby vás títo nechcení návštevníci otravovali, musíte spraviť nejaké opatrenia. Svoje potraviny uskladňujte v dobre uzatvárateľných nádobách. Mali by byť zo skleneného, prípadne plastového materiálu. Pre mravce totiž nie je problém prehrýzť sa cez papierové vrecko. Zároveň nenechávajte vaše potraviny (hlavne sladké) otvorené na stole alebo na kuchynskej linke. Ako sme už raz spomenuli, nie je pre nich žiadny problém vyšplhať a dostať sa prakticky kamkoľvek. Veľkým lákadlom sú pre nich aj omrvinky na zemi, ktoré sú ľahko prístupné. Najlepšia je teda prevencia a časté vysávanie. Predsa len, keď už sa u vás raz udomácnia, je ťažké sa ich zbaviť.

Mravce v záhrade

Premnožené mravce dokážu potrápiť vašu záhradku. Sú veľmi dobrými kamarátmi s ostatnými druhmi hmyzu. Najlepšie si rozumejú s voškami a puklicami. S oboma totiž perfektne spolupracujú. Vošky vypúšťajú tekutinu, na ktorej si mravce veľmi radi pochutnávajú. Na oplátku sa o nich starajú, ochraňujú ich pred predátormi a pomáhajú im v ich rozširovaní po vašej záhrade. V skratke to znamená, že čím viac mravcov máte na vašej záhrade, tým lepšie sa bude dariť voškám.

Môžete ich zlikvidovať viacerými spôsobmi. Využite napríklad babské recepty, ktoré nájdete v článku nižšie. Alebo použite špeciálne lepiace pásky, ktoré nalepíte na stromy. Hmyz sa na nich prilepí a zabráni im v ďalšom pohybe. Najúčinnejším spôsobom, ako sa ich zbaviť, je ich priama likvidácia. Mechanicky vykopte mravenisko a nezabudnite aj na vajíčka. Potom už len stačí mravenisko zlikvidovať a postihnuté miesto „ošetriť“ špeciálnymi prípravkami proti mravcom.

Mravce v byte

Na začiatok sa zamerajte na cestičky, ktorými mravce chodia. Vo väčšine prípadov ich môžete vidieť chodiť za sebou. Dôvodom je, že sa riadia podľa pachových stôp, ktoré po sebe zanechávajú. Tieto cestičky im môžete zlikvidovať roztokom z vody a octu alebo citrónu a častým vysávaním.

Po zlikvidovaní cestičiek sa zamerajte na miesto z kadiaľ ku vám prichádzajú. Ak máte šťastie, prichádzajú ku vám z vonka. V opačnom prípade je možné, že sa usídlili priamo u vás doma. V takom prípade budete musieť mravenisko zlikvidovať špeciálnymi prostriedkami (prírodné alebo chemické) proti mravcom. Ak ku vám prichádzajú z vonka cez dierku, štrbinu alebo medzeru, upchajte tieto miesta pevným materiálom, ktorý mravce nedokážu rozhrýzť.

vyberomat sk mravce v byte
vyberomat sk mravce v byte

Babské rady na mravce

Bojovať proti mravcom v byte môžete aj prírodnými cestami. Aké sú rokmi overené babské rady na mravce?

Citrusy alebo ocot: Veľmi účinné sú roztoky z citrónu alebo pomaranču. Taktiež môžete použiť ocot, s ktorým bude účinok rovnaký. Umyte podlahy týmto roztokom, prípadne ním prestriekajte koberec, aby ste zlikvidovali cesty, ktoré si mravce vytvárajú.

Aromatické koreniny: Mravce nemajú radi príliš aromatické koreniny a bylinky. Ostávajú vďaka nim dezorientovaný. Výborne na nich funguje čierne korenie, majoránka, bazalka, šalvia alebo škorica. Nasypte ju na miesta z kadiaľ vychádzajú alebo miesta, kde sa často vyskytujú. Rovnakým spôsobom môžete využiť aj pepermint, ktorého vôňu naozaj neznášajú.

Soľ: Asi najlacnejším spôsobom je soľ. Vytvorte zo soli prekážky pre mravce. Nasypte ju na miesta z kadiaľ vychádzajú. Ak ich je viac, alebo neviete kde presne sú, nasypte soľ pozdĺž celého prahu, alebo parapety.

Krieda: Zloženie kriedy pôsobí na mravce odpudzujúco. Pokiaľ nakreslíte kriedou čiaru, mravce cez ňu neprejdú.

Káva a čili: Usadeniny z kávy nevyhadzujte. Radšej ich zmiešajte spolu s čili korením a účinná zbraň proti týmto škodcom je na svete. Nasypte túto zmes na miesta z kadiaľ mravce prichádzajú.

Kypriaci prášok alebo droždie: Nakoniec je tu babská rada, ktorá je síce menej humánna, ale za to účinná. Kypriaci prášok alebo droždie zmiešajte s nejakou sladkou dobrotou. Použite napr. cukor alebo med, ktorým mravce neodolajú a zjedia ich. Potom, keď sa dostanú naspäť do mraveniska nafúknu sa a prasknú. To bude pre ostatných znamením, že je vo vašej domácnosti nebezpečenstvo a už sa ku vám viac krát nevrátia.

Špeciálne prostriedky na mravce

Ak nezaberajú staré dobré babské rady na mravce, je čas staviť na niečo silnejšie. Tieto prostriedky vám neodporúčame používať, pokiaľ máte malé deti alebo domáce zvieratká.

Spreje, prášky a roztoky: V obchodoch nájdete širokú ponuku rôznych sprejov, práškov a roztokov. Niektoré dokážu otravných mravcov zlikvidovať okamžite, iné si zase zafungujú až po čase keď ich mravec donesie do svojho hniezda. Môžete ich použiť priamo na miesta, kde sa vyskytujú, alebo im pomocou nich zlikvidovať cestičky.

Borová voda: Používa sa v dvoch formách, a to buď ako roztok alebo prášok. Funguje ako návnada. Spôsobuje o mravcov dehydratáciu, vďaka čomu ich usmrtí. Zároveň zabraňuje samičkám v rozmnožovaní a vajíčkam v dozretí. Zmiešaním kyseliny boritej s cukrom, získate perfektnú návnadu.

Čistiace prostriedky so silným zápachom: Častým umývaním podláh zničíte pachovú stopu, ktorú za sebou mravce zanechávajú. Tým pádom zlikvidujete ich cestičky a ostanú dezorientovaný.

Hormonálne látky: Na trhu dostanete prostriedky s obsahom hormónov, ktoré dokážu zastaviť vývoj lariev. Dokonca potláčajú schopnosť rozmnožovania kráľovnej, čím sa postupne mravenisko zlikviduje samo.

Rada na záver

Pokiaľ ste už vyskúšali všetky metódy a mravce nad vami stále vyhrávajú, je lepšie obrátiť sa na odborníkov. Existujú špecializované firmy, ktoré sa likvidáciou tohto hmyzu zaoberajú. Ide síce o drahšiu záležitosť, avšak určite to stojí za pokojný život bez otravných mravcov. Dokážu sa ich rýchlo zbaviť a natrvalo zbaviť, bez narušenia vášho života.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest