Najčastejšie otázky o saunovaní

Saunovanie si na Slovensku získava čoraz väčšiu popularitu. Nemôžme sa čudovať, okrem množstva blahodarných účinkov na naše zdravie pomáha zrelaxovať a odbúravať stres, čo v súčasnej dobe všetci potrebujeme. Pokiaľ aj vy rozmýšľate nad touto formou relaxu, prečítajte si náš článok, ktorý vám zodpovie najčastejšie otázky o saunovaní.

vyberomat sk huum nhlshoshc unsplash
vyberomat sk sauna

Komu sa saunovanie neodporúča?

Počas saunovania dochádza v ľudskom tele k procesom, ktoré zapríčiňujú zrýchleniu srdcového tepu, k stimulovaniu krvného obehu a v neposlednom rade k strate množstva vody. Preto je veľmi dôležité pred jej využitím zvážiť váš zdravotný stav. Návšteva sauny nie je nevhodná pre epileptikov, pacientov s ochoreniami obličiek alebo s ochoreniami pľúc, taktiež pre ľudí so srdcovo-cievnymi problémami, so zápalmi kĺbov a s vysokým tlakom. Neodporúča sa ani pri virózach, horúčkach, akútnych zápaloch alebo vážnych kožných ochoreniach.

Môžem sa saunovať počas tehotenstva?

V prípade tehotenstva konzultujte návštevu sauny s vašim doktorom. Väčšina doktorov saunu nezakazuje, hlavne v prípade ak ste ju pravidelne využívali aj pred tehotenstvom a vaše telo je na ňu zvyknuté. Avšak všetko záleží od vášho zdravotného stavu. Aj krátka doba môže poškodiť plod. Ak vám váš doktor dovolí saunovanie a začnete pociťovať nevoľnosť alebo mdloby okamžite saunu opustite.

Môžem sa saunovať počas menštruácie?

Horúce prostredie v saune zapríčiňuje stimuláciu krvného obehu, čo môže spôsobiť intenzívnejšie krvácanie. Z tohto dôvodu sa saunovanie počas menštruácie neodporúča, hlavne počas prvých dní cyklu, keď je najsilnejšia.

Môžu ísť deti do sauny ?

V skratke môžeme na túto otázku odpovedať áno. Avšak pri deťom treba myslieť na viacero faktorov. Prvým je vek. Názory na vek, od ktorého môžu deti navštíviť saunu sa líšia. Najlepšou voľbou bude prediskutovať túto problematiku s detským lekárom. Ďalším je dĺžka saunovania. Keďže detské telo nedokáže regulovať teplo tak ako vaše, skráťte čas na 5 – 10 min. Taktiež sa odporúča začať s nižšími teplotami, ktoré môžete postupne zvyšovať. Následne sledujte reakcie vášho dieťaťa. Pokiaľ si saunovanie užíva a teší sa z neho, je všetko v poriadku :). V neposlednom rade je dôležité strážiť správanie dieťaťa, aby nevystrájalo. V saune bývajú mokré podlahy a rýchlo by mohlo dôjsť k zraneniu.

vyberomat sk child
vyberomat sk sauna

Prečo nemôžem ísť do sauny v plavkách?

Predovšetkým kvôli zloženiu plaviek. Tie väčšinou obsahujú látky ako azofarbivá, ftaláty, chlorbenzeny, tolueny, nikel atď., ktoré nie sú prispôsobené na vysoké teploty. Počas saunovania dochádza k otváraniu žliaz, cez ktoré vychádza z tela pot spolu s nečistotami a škodlivinami. Zároveň cez otvorené póry lepšie prechádzajú vonkajšie prvky do nášho tela, preto môže dôjsť k vniknutiu spomínaných látok z plaviek do nášho organizmu. Najlepším riešením je saunovať sa úplne nahý alebo s plachtou.

Môžem piť alkohol v saune?

Pitie alkoholu v saune môže byť naozaj nebezpečné. Alkohol rozširuje cievy, zvyšuje tlak a dehydratuje. Ku totožným procesom dochádza aj počas saunovania. Tento nápor nemusí ľudské telo zvládnuť, čo môže viesť až k zlyhaniu srdca.

Pomáha pravidelné saunovanie znížiť hmotnosť?

Pokiaľ čakáte výraznú stratu váhy vďaka pravidelnému saunovaniu, musíme vás sklamať. Množstvo ľudí verí, že potením vychádza z nášho tela aj tuk. Napriek tomu, že pot vyplavuje škodliviny ukladané v našom organizme, tuk medzi ne nepatrí. Zbavujeme sa iba vody. Avšak, k miernej strate hmotnosti môže dôjsť. Horúci vzduch prehrieva organizmus, čo spôsobuje procesy v tele, ktoré predstavujú určitú záťaž, takže dochádza k zrýchlenému spaľovaniu kalórií.

Pomáha pravidelné saunovanie zlepšiť stav celulitídy?

Áno. Celulitída sú nahromadené tukové bunky, ktoré vytvárajú hrudkovitú hmotu. Tá sa na povrchu pokožky prejavuje ako “pomarančová koža“. Prehriatie s následným ochladením pomáha k prekrveniu pokožky a k zlepšenie prúdenia lymfy, čo pomáha zlepšiť stav celulitídy. Pokiaľ chcete dosiahnuť intenzívnejší výsledok, využite masážne pomôcky, ktoré tieto procesy stimulujú.

vyberomat sk pexels pavel danilyuk
vyberomat sk sauna

Je lepšia infrasauna alebo fínska sauna?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Každá má svoje vlastné benefity a využitie. V krátkosti môžeme povedať, že infasauny sú lepšou variantov pre deti, tehotné ženy či ľudí, ktorým býva vo fínskych saunách nevoľno. Na druhej strane vo fínskej saune býva väčšia teplota, vďaka čomu dochádza k intenzívnejším výsledkom. Viac o tejto problematike sa dozviete v článku rozdiel medzi infrasaunou a fínskou saunou.

Musím sa po saune ochladiť?

Schladenie patrí medzi nevyhnutnú súčasť saunovania. Pravidelné ochladzovanie medzi cyklami ohrievania pomáha zintenzívniť blahodarné účinky, pre ktoré sauny navštevujeme.

Záver

Dúfame, že vám náš článok pomohol v ceste k zdravému saunovaniu. V prípade, že vás téma sáun zaujíma, prečítajte si naše články o blahodarných účinkoch infrasauny alebo fínskej sauny.

vyberomat sk pansky sluha

Ako vybrať najlepšieho nemého sluhu

Nemý sluha vie byť veľkým pomocníkom do vašej domácnosti. Napriek tomu mnoho ľudí ešte nepozná tento jednoduchý kus nábytku, ktorý vám prinesie veľa výhod. Niektorí majú milnú mienku a zamieňajú si …
Read More
vyberomat sk outfit

Inšpirácia na tento týždeň

vyberomat sk outfitvyberomat sk novy projektColourful Rebel Zimná bunda Stef(About You)Cena:139,00 €Farebné varianty: BielaStrih: Štandardný fitVatovanie: 100% Polyester, 100% Polyester, 100% Polyester, 100% PolyesterKrajina pôvodu: …
Read More
vyberomat sk novy projekt

Inšpirácia na tento týždeň – muži

vyberomat sk outfit orgvyberomat sk novy projektPolo Ralph Lauren Košeľa vo farbe Čierna, Červená(About You)Cena: 249,00 €Farebné varianty: Červená/čiernaDĺžka rukávu: Dlhý rukávStrih: Rovný strihMateriál: 100% …
Read More

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest