Ako vybrať repelent

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 4 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk biolit elektronicky odpudzovac hmyzu
vyberomat sk biolit elektronicky odpudzovac hmyzu

Najvýhodnejší repelent do zástrčky

vyberomat sk tierra verde bio eukalyptus ml
vyberomat sk tierra verde bio eukalyptus ml

Najvýhodnejší prírodný repelent

vyberomat sk hanna maria hmt
vyberomat sk hanna maria hmt

Najvýhodnejší náramkový repelent

vyberomat sk predator maxx ml
vyberomat sk predator maxx ml

Najvýhodnejší sprejový repelent

Príchod leta, okrem slnka a tepla, so sebou prináša aj doteravý hmyz. Nepríjemné štípance od komárov, otravovanie múch či kliešte, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, dokážu znepríjemniť strávený čas v prírode. Preto je dôležité nepodceniť prevenciu. Účinným preventívnym opatrením je použitie repelentu.

Repelent vytvorí neviditeľnú ochrannú bariéru, ktorá vás ochráni. Vďaka účinným látkam hmyz nezabíja, iba odpudzuje. Na trhu existujú viaceré varianty vhodné na rôzne príležitosti.

vyberomat sk wolfgang hasselmann nzgpgxyhjm unsplash
vyberomat sk wolfgang hasselmann nzgpgxyhjm unsplash

Sprej

Klasická, najviac používaná forma repelentu. Použitie je jednoduché a rýchle. Výhodou je, že ho môžete použiť kedykoľvek kdekoľvek, a to aj opakovane. Nevýhodou je priama aplikácia na pokožku tela, preto je dôležité sledovať zloženie produktu.

Rozprašovače

Najväčšou prednosťou týchto repelentov je, že neprichádzajú do kontaktu s pokožkou. Rozprašujú sa do okolia človeka, kde vytvoria ochrannú bariéru. Sú vhodné do interiérov alebo polouzatvorených miestností, ako je napríklad terasa. Pre pobyt vo voľnej prírode radšej využite iný spôsob ochrany.

Nálepky

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorým prekáža vôňa repelentu, sú pre vás nálepky vhodným variantom. Určite túto formu ocenia aj detičky, ktorým stačí nálepku nalepiť na kus oblečenia alebo batoh. Neprichádzajú do kontaktu s pokožkou a poskytujú dostatočnú ochranu s dlhou výdržou. Mínusom je neekologickosť nálepiek, keďže ide o jednorazový produkt.

Náramky

Ďalšia forma vhodná pre detičky. Použitie je veľmi jednoduché a rýchle. Náramok sa nasadí na zápästie alebo členok, odkiaľ vypudzuje arómu, ktorá ochraňuje pred otravným hmyzom. Výhodou náramkov je ich dlhodobý účinok. Dokážu odpudzovať hmyz až hodín. Ide však o jednorazový produkt. Po vyprchaní arómy sa nedá znova použiť.

Do zástrčky

Ďalšia z často používaných foriem ochrany. Prístroj stačí zastrčiť do zástrčky odkiaľ buď vypúšťa arómu, zvuk alebo svetlo, ktoré odpudzuje hmyz. Výhodou je vysoká účinnosť. Táto forma repelentu je vhodná len do interiéru.

vyberomat sk ekamelev szijggpeu unsplash
vyberomat sk ekamelev szijggpeu unsplash

Parametre výberu

Určenie: najskôr treba určiť, proti akému hmyzu repelent potrebujete. Existujú rôzne druhy, niektoré sú zamerané proti komárom, iné proti kliešťom a inému hmyzu. Pokiaľ si vyberiete komplexný repelent, zameraný na všetok hmyz, treba mať na mysli, že účinok proti komárom je dlhší ako proti kliešťom.

Zloženie: hlavne pri repelentoch, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou je dôležité sledovať zloženie. Účinné repelenty by mali obsahovať niektorú z nasledujúcich látok:

  • DEET – odpudzuje kliešte, blchy, a lietajúci hmyz. Koncentrát od 7 – 30 %. Čím vyšší koncentrát tým dlhší účinok. Toxický pre niektoré druhy rýb. Nevhodný pre deti do 2 rokov. Pre staršie deti a tehotné ženy sa odporúča nižšia koncentrácia.
  • ICARIDIN – odpudzuje kliešte, blchy, a lietajúci hmyz. Koncentrát od 2 – 20 %. Menšia dráždivosť a dlhší účinok ako DEET. Nevhodný pre deti do 2 rokov. Pre staršie deti a tehotné ženy sa odporúča nižšia koncentrácia.
  • IR3535 – odpudzuje komáre, kliešte, ovady a muchy. Vhodný pre detskú alebo citlivú pokožku. Nie je toxický pre cicavce.
  • PERMETRÍN – najsilnejšia látka proti kliešťom. Toxický pre ryby, mačky a obojživelníky. Na oblečení vydrží 1-2 dni. Neodporúča sa aplikovať na pokožku.
  • PRÍRODNÉ REPELENTY– využívajú sa esenciálne oleje, predovšetkým citronelový, klinčekový, eukalyptový, čajovníkový. Vhodný pre detskú a citlivú pokožku. Účinok 2 hodiny.

Pre koho je určený: V prípade dospelého človeka bez kožných problémov, v podstate môžete použiť akýkoľvek z repelentov. Horšie je to v prípade detí alebo ľudí s citlivou či problematickou pokožkou. Ak patríte do tejto skupiny, vyhnite sa látke Permetrín.
Najvhodnejšie sú prírodné repelenty z esenciálnych olejov. Nevýhodou je ich krátky účinok. Pokiaľ chcete dlhší účinok môžete využiť látku IR3535, ktorá je vhodná aj pre detičky od 3 rokov.

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie vám ponúkame zopár tipov pre výber správnych repelentu. Rozdelili sme ich podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
DIFFUSIL Repellent DRYsprej– obsahuje D-Panhenol a UV filter
– účinok 8 hodín
– nezanecháva mastný pocit
– nevhodný pre deti do 2 rokov4 €Výhodná ponuka
BIOLIT elektrický odparovačdo zástrčky– vysoký účinok
– bez parfumácie
– nízka spotreba energie
– nutnosť dokúpiť náplň
– nevhodné pre astmatikov
6,60 €Výhodná ponuka
TIERRA VERDE BIO Eukalyptus 100 mlprírodný sprej– vhodný pre deti
– Bio produkt
– ekologickosť
– prečisťuje dýchacie cesty
– podporuje sústredenie
– slabší účinok6 €Výhodná ponuka
HANNA MARIA HMTnáramok– vhodný pre deti
– dlhý účinok
– rôzne farebné varianty
– jednorazový produkt6 €Výhodná ponuka
PREDATOR Maxx 80 mlsprej– dobré recenzie
– zaručený vysoký účinok
– dlhý účinok
– odoláva aj zvýšenej fyzickej námahe
– silná aróma
– vyššia cena
– nevhodný pre deti a ľudí s problematickou pokožkou
8,50 €Výhodná ponuka
vyberomat sk diffusil repellent dry

DIFFUSIL Repellent DRY

Repelent v spreji je skvelou ochranou proti komárom a kliešťov. Vďaka obsahu 25% DEETu je zaručená jeho účinnosť. Prednosťou repelentu je obsah Aloe vera a D-Panthenolu, kvôli čomu je príjemne chladivý a jemný k pokožke. Taktiež obsahuje UV filter, ktorý vás ochráni pred slnkom. Účinkuje 8 hodín. Je nevhodný pre detičky do 2 rokov. Objem balenia 100 ml.


vyberomat sk biolit elektronicky odpudzovac hmyzu

BIOLIT elektrický odparovač

Odpudzovač hmyzu do zástrčky je zaručeným prostriedkom, ku kľudným nociam bez otravných komárov. Dokonca aj pri otvorených oknách a zapnutom svetle nepustí komárov do izby. Plusom je, že náplň je bez parfumácie takže ju ani neucítite. Súčasťou balenia je 27 ml. náplň, ktorá vystačí na 45 dní.


vyberomat sk tierra verde bio eukalyptus ml

TIERRA VERDE BIO Eukalyptus 100 ml

Prírodný repelent s vôňou eukalyptu je vhodný pre detičky a pre ľudí s kožnými problémami. Najväčším kladom produktu je jeho šetrnosť k zdraviu ale aj k prírode. Okrem ochrany pred hmyzom prečisťuje dýchacie cesty a podporuje sústredenie. Využiť ho môžete aj ako osviežovač vzduchu. Výrobok je ekologický, keďže môžete fľaštičku po minutí znovu naplniť. Získal certifikát Eco Garantie. Balenie má 100 ml.


vyberomat sk hanna maria hmt

HANNA MARIA HMT

Náramok je výbornou voľbou pre deti, ktoré trávia radi čas vonku v prírode a chcú byť chránené proti kliešťom a komárom. Plusom náramkov je ich dlhá výdrž, a to 4 týždne po vybratí z obalu. V prípade ak budete náramok odkladať do nepriedušného sáčku, doba pôsobenia sa predĺži na 8 týždňov. Použitie je veľmi jednoduché, stačí ho pripevniť na členok alebo zápästie. Ochrana je zaručená vďaka oleju z pelargónie a vďaka látky Citronell. Dĺžka náramku je 27 cm. Je schválený Ministerstvom zdravotníctva.


vyberomat sk predator maxx ml

PREDATOR Maxx 80 ml

Tento sprej je vďaka svojmu zloženiu zaručenou ochrannou pred komármi a kliešťami. Obsahuje účinnú látku DEET 249 g/kg a Ikaridin 251 g/kg. Ochraňuje až 12 hodín po aplikácií na pokožku. Pri nastriekaní na oblečenie vydrží až 1 týždeň. Môžete ho použiť aj v tropických oblastiach. Nie je vhodný pre deti a ľudí s problematickou pokožkou. Výrobok prešiel testovaním SZÚ Praha.

Záver

Dúfame, že vám náš článok pomohol s výberom toho správneho repelentu pre vás. Ak patríte medzi ľudí, ktorí radi trávia čas v prírode, mohol by vás zaujať článok Ako sa pripraviť na stanovačku.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest