Ako vybrať najúčinnejší repelent

Rýchla voľba


Ceníme si váš čas a tak sme pripravili hneď na úvod 4 možnosti z ktorých si vyberie každý, kto nemá čas čítať detailné informácie a odborné termíny.

vyberomat sk biolit elektronicky odpudzovac hmyzu
vyberomat sk biolit elektronicky odpudzovac hmyzu

Najvýhodnejší elektronický repelent

vyberomat sk predator vapo pre deti ml
vyberomat sk predator vapo pre deti ml

Najvýhodnejší detský repelent

vyberomat sk hanna maria hmt
vyberomat sk hanna maria hmt

Najvýhodnejší náramok proti komárom a kliešťom

vyberomat sk predator maxx ml
vyberomat sk predator maxx ml

Najvýhodnejší sprejový repelent

Príchod leta, okrem slnka a tepla, so sebou prináša aj dotieravý hmyz. Nepríjemné štípance od komárov, otravovanie múch či kliešte, ktoré môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy, dokážu znepríjemniť strávený čas v prírode. Preto je dôležité nepodceniť prevenciu. Účinným preventívnym opatrením je použitie repelentu.

Repelent vytvorí neviditeľnú ochrannú bariéru, ktorá vás ochráni. Vďaka účinným látkam hmyz nezabíja, iba odpudzuje. Na trhu existujú viaceré varianty vhodné na rôzne príležitosti.

vyberomat sk najúčinnejší repelent
vyberomat sk najúčinnejší repelent

Sprejový repelent

Klasická, najviac používaná forma ochrany pred hmyzom. Použitie je jednoduché a rýchle. Výhodou je, že ho môžete použiť kedykoľvek kdekoľvek, a to aj opakovane. Nevýhodou je priama aplikácia na pokožku tela, preto je dôležité sledovať zloženie produktu. Vo forme spreju sa najviac predávajú repelenty proti komárom a repelenty proti kliešťom.

Rozprašovacie repelenty

Najväčšou prednosťou týchto produktov je, že neprichádzajú do kontaktu s pokožkou. Rozprašujú sa do okolia človeka, kde vytvoria ochrannú bariéru. Hodia sa do interiérov alebo polouzatvorených miestností, ako je napríklad terasa. Sú účinným repelentom proti komárom a inému lietajúcemu hmyzu. Keďže je tento typ určený pre vnútorné priestory, na pobyt vo voľnej prírode radšej využite iný spôsob ochrany.

Nálepky

Pokiaľ patríte medzi ľudí, ktorým prekáža ich vôňa, sú pre vás nálepky vhodným variantom. Taktiež skvele poslúžia ako repelent pre deti, keďže stačí nálepku nalepiť na kus oblečenia alebo batoh. Neprichádzajú do kontaktu s pokožkou a poskytujú dostatočnú ochranu s dlhou výdržou. Mínusom je neekologickosť nálepiek, keďže ide o jednorazový produkt.

Náramok proti komárom a kliešťom

Ďalší typ, ktorý je vhodný ako repelent pre detičky. Použitie je veľmi jednoduché a vôbec vás alebo vaše dieťa nebude nijakým spôsobom obmedzovať. Náramok sa nasadí na zápästie alebo členok, odkiaľ vypudzuje arómu, ktorá ochraňuje pred otravným hmyzom. Výhodou náramkov je ich dlhodobý účinok. Dokážu odpudzovať komáre a kliešte až pár hodín. Ide však o jednorazový produkt. Po vyprchaní arómy sa nedá znova použiť.

Elektronický repelent

Ďalší z často používaných typov. Prístroj stačí zastrčiť do zástrčky odkiaľ buď vypúšťa arómu, zvuk alebo svetlo, ktoré odpudzuje komáre a lietajúci hmyz. Stretnúť sa môžete aj z ultrazvukovými repelentami, ktorých veľkým plusom je, že nezapáchajú. Výhodou je vysoká účinnosť. Elektronické repelenty sú vhodné len do interiéru.

vyberomat sk repelent proti komárom
vyberomat sk repelent proti komárom

Parametre výberu

Určenie: najskôr treba určiť, aký hmyz chcete odpudiť. Existujú čisto repelenty proti komárom, alebo repelenty proti kliešťom či inému hmyzu. Avšak, mnoho prípravkou odpudzuje zároveň viacero druhov hmyzu. Pokiaľ si vyberiete komplexný prípravok, zameraný na všetok hmyz, treba mať na mysli, že účinok proti komárom je dlhší ako proti kliešťom.

Zloženie: hlavne pri repelentoch, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou je dôležité sledovať zloženie. Hlavne pokiaľ máte citlivú pokožku alebo detičky. Účinné repelenty by mali obsahovať niektorú z nasledujúcich látok:

  • DEET – odpudzuje kliešte, blchy, a lietajúci hmyz. Koncentrát od 7 – 30 %. Čím vyšší koncentrát tým dlhší účinok. Toxický pre niektoré druhy rýb. Nevhodný pre deti do 2 rokov. Pre staršie deti a tehotné ženy sa odporúča nižšia koncentrácia.
  • ICARIDIN – odpudzuje kliešte, blchy, a lietajúci hmyz. Koncentrát od 2 – 20 %. Menšia dráždivosť a dlhší účinok ako DEET. Nevhodný pre deti do 2 rokov. Pre staršie deti a tehotné ženy sa odporúča nižšia koncentrácia.
  • IR3535 – odpudzuje komáre, kliešte, ovady a muchy. Vhodný pre detskú alebo citlivú pokožku. Nie je toxický pre cicavce.
  • PERMETRÍN – najsilnejšia látka proti kliešťom. Toxický pre ryby, mačky a obojživelníky. Na oblečení vydrží 1-2 dni. Neodporúča sa aplikovať na pokožku.
  • PRÍRODNÉ REPELENTY– využívajú sa esenciálne oleje, predovšetkým citronelový, klinčekový, eukalyptový, čajovníkový. Vhodný pre detskú a citlivú pokožku. Účinok 2 hodiny.

Pre koho je určený: V prípade dospelého človeka bez kožných problémov, v podstate môžete použiť akýkoľvek z repelentov. Horšie je to v prípade detí alebo ľudí s citlivou či problematickou pokožkou. Ak patríte do tejto skupiny, vyhnite sa látke Permetrín.
Najvhodnejšie sú prírodné repelenty z esenciálnych olejov. Nevýhodou je ich krátky účinok. Pokiaľ chcete dlhší účinok môžete využiť látku IR3535, ktorá je vhodná aj pre detičky od 3 rokov.

Čo si vybrať?

V tabuľke nižšie vám ponúkame zopár tipov pre výber najúčinnejšieho repelentu. Rozdelili sme ich podľa typu.

NázovTypKladyZáporyOrientačná cenaKde kúpiť?
DIFFUSIL Repellent DRYsprej– obsahuje D-Panhenol a UV filter
– účinok 8 hodín
– nezanecháva mastný pocit
– nevhodný pre deti do 2 rokov3,90 €Zobraziť ponuku
PREDATOR Vapo pre deti 90 mlsprej pre deti– vhodný pre deti
– dobré recenzie
– detská poistka
– spoľahlivý účinok
– jemná parfumácia5,00 €Zobraziť ponuku
BIOLIT elektrický odparovačdo zástrčky– vysoký účinok
– bez parfumácie
– nízka spotreba energie
– nutnosť dokúpiť náplň
– nevhodné pre astmatikov
5,40 €Zobraziť ponuku
HANNA MARIA HMTnáramok– vhodný pre deti
– dlhý účinok
– rôzne farebné varianty
– jednorazový produkt5,80 €Zobraziť ponuku
PREDATOR Maxx 80 mlsprej– dobré recenzie
– zaručený vysoký účinok
– dlhý účinok
– odoláva aj zvýšenej fyzickej námahe
– silná aróma
– vyššia cena
– nevhodný pre deti a ľudí s problematickou pokožkou
8,10 €Zobraziť ponuku
vyberomat sk diffusil repellent dry

DIFFUSIL Repellent DRY

Repelent v spreji je skvelou ochranou proti komárom a kliešťov. Vďaka obsahu 25% DEETu je zaručená jeho účinnosť. Prednosťou repelentu je obsah Aloe vera a D-Panthenolu, kvôli čomu je príjemne chladivý a jemný k pokožke. Taktiež obsahuje UV filter, ktorý vás ochráni pred slnkom. Účinkuje 8 hodín. Je nevhodný pre detičky do 2 rokov. Objem balenia 100 ml.


vyberomat sk predator vapo pre deti ml

PREDATOR Vapo pre deti 90 ml

Obľúbený repelent s jemnou parfumáciou je vhodný pre detičky od 2 rokov. Najväčším kladom produktu je jeho silný a overený účinok. Okrem ochrany pred kliešťami, chráni zároveň pred komármi a blchami. Predator si prešiel testovaním SZÚ Praha. Balenie má 90 ml.


vyberomat sk biolit elektronicky odpudzovac hmyzu

BIOLIT elektrický odparovač

Odpudzovač hmyzu do zástrčky je zaručeným prostriedkom, ku kľudným nociam bez otravných komárov. Dokonca aj pri otvorených oknách a zapnutom svetle nepustí komárov do izby. Plusom je, že náplň je bez parfumácie takže ju ani neucítite. Súčasťou balenia je 27 ml. náplň, ktorá vystačí na 45 dní.


vyberomat sk hanna maria hmt

HANNA MARIA HMT

Náramok je výbornou voľbou pre deti, ktoré trávia radi čas vonku v prírode a chcú byť chránené proti kliešťom a komárom. Plusom náramkov je ich dlhá výdrž, a to 4 týždne po vybratí z obalu. V prípade ak budete náramok odkladať do nepriedušného sáčku, doba pôsobenia sa predĺži na 8 týždňov. Použitie je veľmi jednoduché, stačí ho pripevniť na členok alebo zápästie. Ochrana je zaručená vďaka oleju z pelargónie a vďaka látky Citronell. Dĺžka náramku je 27 cm. Je schválený Ministerstvom zdravotníctva.


vyberomat sk predator maxx ml

PREDATOR Maxx 80 ml

Tento sprej je vďaka svojmu zloženiu zaručenou ochrannou pred komármi a kliešťami. Predator je v súčasnosti najobľúbenejším a často využívaným produktom. Obsahuje účinnú látku DEET 249 g/kg a Ikaridin 251 g/kg. Ochraňuje až 12 hodín po aplikácií na pokožku. Pri nastriekaní na oblečenie vydrží až 1 týždeň. Môžete ho použiť aj v tropických oblastiach. Nie je vhodný pre deti a ľudí s problematickou pokožkou. Výrobok prešiel testovaním SZÚ Praha.

Najčastejšie otázky

Na koniec sme vám odpovedali na vaše najčastejšie otázky.

Ako vyrobiť repelent proti kliešťom a komárom?

Budete potrebovať 1 citrón, zväzok levandule, 1 KL klinčekov, 3 ks badiánu, 1 PL olivového oleja, 1 PL Alpy a 300 ml vody.
Citrónovú šťavu, klinčeky a badián prevaríte 5 minút vo vode. Do vody pridáte kvietky levandule, lyžičku alpy a lyžičku olivového oleja. Prípravok prelejte do fľaštičiek a máte hotovo. Všetky tieto ingrediencie komáre a kliešte neznášajú, vďaka čomu vás pred nimi účinne ochránia.

Naozaj funguje káva ako repelent?

Áno, komáre jej vôňu neznášajú. Po dopití kávy nemusíte spodok vyhadzovať. ale použite ho ako odpudzovač hmyzu. Spodok znova vyvarte, prelejte do fľaštičiek a máte účinný prírodný repelent hotový. Ak chcete účinok ešte intenzívnejší, kávový spodok prevarte spolu s bazalkou, levanduľou alebo citrusovou šťavou.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest