Účinné triky na čistenie kobercov

Určite sa aj u vás doma nájde aspoň jeden koberec. Či už menší, napríklad pod stolíkom v obývačke, alebo máte koberce po celej domácnosti. Pochopiteľne, ide o dizajnový kúsok, ktorým zútulníte a okrášlite váš domov. Na druhú stranu, si vyžadujú určitú starostlivosť. Hlavne pokiaľ chcete, aby ostali ako čerstvo kúpene, čo najdlhšiu dobu. Netreba zabudnúť aj na hygienu. Na kobercoch sa predsa len udrží špina lepšie, ako na podlahe. Preto sme si pre vás pripravili tento článok, v ktorom sa dozviete, účinné triky na čistenie kobercov.

vyberomat sk cistenie kobercov

1. Vysávajte aspoň raz do týždňa

Zaraďte vysávanie kobercov do svojej týždennej upratovacej rutiny. Ako sme už v úvode spomenuli, na kobercoch sa špina lepšie udržiava. A nie len špina! Sú skvelým miestom na množenie baktérií a roztočov. Čistenie kobercov by ste mali vykonávať pravidelne. Frekvencia záleží od viacerých bodov. Domácnosti s domácimi miláčikmi a deťmi si budú vyžadovať častejšie čistenie, ako raz za týždeň. Taktiež záleží aj od typu, veľkosti a materiálu z akého je koberec vyrobený. Ako čistiť koberce s dlhými vlasmi sa dočítate na v závere tohto článku.

2. Vyberte si správny spôsob

Vysávanie: Vysávanie je asi najjednoduchším spôsobom údržby. Avšak, koberce sa vysávajú inak ako podlaha. Koberec povysávajte z každej strany. Zľava doprava, z hora dole a naopak. Takýmto spôsobom sa dostanete hlbšie do vlákien, kde sa špina a nečistoty udupávajú. Dobrým pomocníkom je ručný vysávač. V prípade, že máte domácich miláčikov alebo detičky, s výkonným vysávačom dáte koberec rýchlo do pôvodného stavu.

Špeciálne tepovače: Vďaka špeciálnym tepovačom dokážete z kobercov dostať aj tú najhlbšiu špinu či najodolnejšie fľaky. Tieto prístroje obsahujú nádobu na vodu a čistiaci prostriedok. Tie za pomoci silného tlaku dostanú zmes vody a prostriedku do vlákien koberca. Ak si to vaša domácnosť nevyžaduje, nemusíte míňať vaše ťažko zarobené peniažky. Úplne vám postačí, ak si ho požičiate.

Trepák: Starý spôsob, ktorý používali naše babičky od nepamäti. Váš koberec prevesíte cez kovovú konštrukciu a pomocou trepáku ho vyprášite. Trepák je nástroj, ktorým búchate do koberca z každej strany. Vďaka búchaniu vyprášite z koberca všetok prach.

Práškové prostriedky: V drogériách nájdete špeciálne prostriedky pre tzv. suché čistenie kobercov. Ich nepochybnými výhodami je jednoduchosť, rýchlosť a šetrnosť. Môžete ich použiť aj na náročnejšie materiály, ako je bavlna alebo hodváb. Tieto prostriedky nasypete na celú plochu koberca. Ak chcete výsledok umocniť, kefou zapracujte prostriedok do vlákien. Nechajte pôsobiť podľa návodu. Následne ho dôkladne povysávajte a máte hotovo. 🙂

Použitie prostriedkov a kefy: Tento spôsob je zdĺhavejší a náročnejší. Budete potrebovať nejaký čistiaci prostriedok, vedro a kefu. Najskôr koberec dôkladne povysávajte. Potom si pripravte roztok s prostriedkom podľa návodu na obale. Keď je roztok hotový, začnite s jemným kefovaním vášho koberca. Po dokončení a vyschnutí zvyšky znovu povysávajte. Nezabudnite, že na takto vyčistený koberec nemôžete stúpať, pokým úplne nevyschne. Neodporúčame ho pre náročné materiály ako bavlna či hodváb. Voda môže poškodiť ich štruktúru a znehodnotiť ich. Zároveň myslite aj na podlahu pod kobercom, aby ste predišli jej zničeniu.

vyberomat sk vanish sampon na koberce rucny ml

Šampón na ručné čistenie

CENA: 5,80 €

vyberomat sk hg cistic skvrn v spreji ml

Čistič škvŕn

CENA: 5,99 €

vyberomat sk larrin koralan r na koberce a potahy ml

Suchá pena na čistenie

CENA: 2,80 €

vyberomat sk tepovac kobercov

3. Skúste to prírodnou cestou

Ak nechcete používať chémiu a chcete šetriť životné prostredie a vašu peňaženku, máme pre vás babské recepty. Postačia vám suroviny, ktoré máte doma. A aké to sú?

Soľ a voda

Nasypte vlhkú soľ na koberec a nechajte pôsobiť 2 až 3 hodiny. Soľ, ktorá uschýna do seba postupne nasaje špinu. Potom koberec dôkladne povysávajte a je hotovo.

Sóda bikarbóna

Sódu bikarbónu môžeme nazvať malým zázrakom proti škvrnám. Často sa využíva aj na odstránenie škvŕn z oblečenia, alebo prírodný spôsob ako vyčistiť odtok. Využitie našla aj medzi kobercami. Sódu bikarbónu nasypte na koberec. Nechajte ju pôsobiť počas celej noci. Ráno koberec povysávajte. Ak chcete prevoňať vašu domácnosť, zmiešajte sódu bikarbónu s pár kvapkami esenciálneho oleja.

Ocot

Ďalším prírodným zázrakom využívaným pri upratovaní je ocot. Okrem vyčistenia, bojuje aj proti zápachu. 20 ml octu rozpustite v približne 1 litri vody. Do tohto roztoku namočte handru, ktorou koberec dôkladne pretrite. Nechajte pôsobiť 20 minút. Potom koberec pretrite suchou handrou. Keď vyschne, stačí už len povysávať.

4. Nechajte to na profesionálov

V prípade, že si už neviete rady, nechajte čistenie kobercov na profesionálov. Hlavne ak máte väčšie kúsky, s ktorými je veľa roboty. Alebo máte škvrny, ktoré nemôžete nijakým spôsobom odstrániť. Profesionáli majú vedomosti, ako zaobchádzať s rôznymi typmi a materiálmi bez poškodenia. Nemusíte sa báť, že by sa znehodnotili a vrátia sa vám ako nové. Dnes sú už po celom Slovensku firmy, ponúkajúce profesionálne čistenie kobercov.

Malú ukážku profesionálneho čistenia uvidíte vo videu nižšie.

Čistenie kobercov
Profesionálne čistenie kobercov

5. Ako na odolné škvrny?

S niektorými škvrnami to naozaj nie je jednoduché. Víno, káva či dokonca lepidlo narobia na koberci poriadnu šarapatu. Našťastie, my vieme ako sa ich zbaviť.

 • Atrament: namočte handričku do horúce mlieka. Položte ju na miesto so škvrnou a nechajte pôsobiť. Potom už len vyčistite čistou vodou.
 • Špenát: potrite škvrnu rozkrojeným zemiakom. Následne miesto vyčistite gélom na holenie.
 • Lepidlo: použite acetón. Avšak, dajte pozor, aby ste nezmyli farbu koberca.
 • Vajcia: najlepšie pomáha roztok z octu a vody.
 • Káva: na škvrnu nalejte minerálku a nechajte pôsobiť. Ak minerálka nepomohla, vyskúšajte lieh. Tak, ako pri acetóne aj pri liehu, dajte pozor na farbu.
 • Čokoláda: vymiešajte vaječný žĺtok a naneste ho na škvrnu. Nechajte ho pôsobiť približne 15 min.
 • Vosk: na miesto položte savý papier a prežehlite ho. Vosk sa prisaje na papier.
 • Olej: použite prípravok na umývanie riadu. Nakvapkajte zopár kvapiek na škvrnu a nechajte pôsobiť. Potom koberec vyčistite čistou vodou.
 • Krv: Vždy používajte studenú vodu. Teplá by spôsobila zrazenie krvi a škvrnu by ste neodstránili. Na znečistené miesto nalejte prostriedok s obsahom čpavku, sódy alebo octu. Nechajte pôsobiť a dočistite čistou studenou vodou.
 • Víno: najskôr víno vysušte papierovými obrúskami. Netrite, iba prikladajte. Následne posypte miesto soľou alebo sódou bikarbónou a nechajte pôsobiť 12 hodín.
 • Káva: tekutinu vysušte papierovým obrúskom. Potom na škvrnu nasypte soľ, prípadne citrónovú vodu a nechajte pôsobiť. Po pár hodinách miesto dočistite vodou.
 • Moč: vyrobte si zmes z octu, vody a pracieho prášku. Namočte handričku do zmesi a škvrnu s ňou vyčistite.

Ďalšie tipy, ako bojovať proti fľakom nájdete v článku: Symboly prania, žehlenia a sušenia oblečenia. Starajte sa o svoju bielizeň správne.

vyberomat sk koberec

Tip na záver: ako vrátiť kobercom farbu?

Možno sa vám to bude zdať smiešne, no tento trik používali naše babičky. Ak chcete vrátiť kobercom ich pôvodnú farbu, použite kyslú kapustu. Najskôr kyslú kapustu dobre vyžmýkajte. Potom ňou poriadne vyšúchajte celý koberec a nechajte malé kúsky na koberci. Nechajte pôsobiť pár hodín. Na koniec koberec vyklepte, aby ste sa zbavili kapusty a sušte ho na slniečku. Nielen že sa mu vráti jeho farba, ale sa aj zbavíte zápachu, prachu a nečistôt, ktoré na seba kapusta nasaje.

Najčastejšie otázky

Nakoniec vám odpovieme na vaše najčastejšie otázky.

Ako vyčistiť koberec s dlhým vlasom?

Pri vysávaní kobercov s dlhým vlasom, tzv. shaggy kobercov, použite špeciálne nadstavce na vysávač. Vďaka nim sa dostane hubica bližšie ku vláknam. Čistenie kobercov s dlhým vlasom môžete vykonať rovnako ako u klasických, akurát sa zamerajte na to, aby ste sa dostali až ku korienku vlákien.

Ako vyčistiť koberec so sódou bikarbónou?

Najskôr koberec zbavte väčších nečistôt povysávaním. Potom naň nasypte sódu bikarbónu. Pre zosilnenie účinku môžete použiť kefu a koberec jemne vykefovať. Nechajte sódu pôsobiť počas noci. Ráno koberec dôkladne povysávajte a máte hotovo.

Vložiť komentár

Pin It on Pinterest